Tradycja czy nowoczesność?

Nowe trendy nie zawsze oznaczają nowe wzory i kolory. Czasami najnowocześniejszym sposobem dekoracji choinki jest korzystanie ze wzorów vintage. Czy w tym roku przeważy pęd ku czemuś nowemu czy chętniej zwrócimy się ku dobrze znanym ozdobom i barwom?

Zeszłoroczne święta Bożego Narodzenia dla wielu osób na świecie były trudnym doświadczeniem. Musieliśmy je spędzać inaczej niż zwykle. Wielu członków rodziny zostało oddzielonych od siebie. Niektórzy doświadczyli straty najbliższych. Dlatego w tym roku chcemy spędzić Boże Narodzenie z rodziną i przyjaciółmi. To może oznaczać chęć zwrócenia się ku bardziej tradycyjnym dekoracjom.

Z drugiej strony mamy coraz większą świadomość ekologiczną. Nowoczesność będzie się więc objawiała raczej nowym wykorzystaniem starych wzorów i materiałów w nowy sposób niż opieraniem się na materiałach syntetycznych, specjalnie produkowanych na tę okazję. Jednak nie zabraknie i tego.

Modne kolory na święta 2022

Podobnie jak na wybiegach i w magazynach mody będą królować kolory lekkie t.j. Fuksja, delikatniejsze róże, błękity. Poza tym bardzo modne są granaty i szarości. Jeżeli ktoś woli cieplejsze barwy, to może sięgnąć po ciemny brąz i złoto, a nawet ognistą czerwień. Na jesiennych pokazach mody królowała też głęboka zieleń. Miłośników tego pięknego koloru na pewno ucieszy fakt, że trend utrzyma się również zimą, aż do świąt. Możemy więc postawić na tradycyjne świąteczne zestawienie czerwieni i zieleni. Dla tych, którzy wolą coś mniej opatrzonego dobrą odmianą będą dekoracje w odcieniach granatu i indygo. Możemy też poeksperymentować z zestawieniem ceglastej czerwieni z szarościami.

Ciekawą propozycją dla wielbicieli zimowych dekoracji będzie choinka w bieli i srebrze. Drobne akcenty granatowe i złote powinny pogłębić „mroźny” wygląd tak przystrojonego drzewka.

Dla wielbicieli rzeczywistości wirtualnej dobrą propozycją może być połączenie białej choinki z wielokolorowym oświetleniem i bombkami prosto we wszystkich jaskrawych, „psychodelicznych” kolorach. To na pewno nowy trend dla odważnych.

W przeciwnym kierunku idzie moda na kolory naturalne. Tekturowe odcienie szarości, kolor naturalnego drewna, lnianego sznurka czy pożółkłego papieru też będą bardzo na czasie. Dobrze sprawdzą się w zestawieniu z bielą sztucznego śniegu.

Jak udekorować choinkę w 2022 roku?

W tym roku magazyny proponują nam różne trendy. Znajdziemy w nich wszystko, od bogatego i luksusowego połączenia elementów złotych z ażurowymi, przez perłowe muszelki, po dekoracje naturalnych kolorach, zrobione z materiałów recyklingowych. Co wybrać? Pomożemy wam odpowiedzieć na to pytanie, prezentując najważniejsze trendy tego roku:

Recykling

Recykling i samodzielnie wykonane ozdoby są ważnym motywem podczas tegorocznych świąt. Mile widziane będą więc suszone owoce, pierniczki, ozdoby wykonane z papieru pakowego i gazet z odzysku. Może po trudnym roku 2020 będzie to dobra okazja, żeby usiąść z rodziną i wspólnie skleić łańcuch lub udekorować świąteczne ciasteczka.

Vintage

Drugi wyraźny trend to motywy vintage. Nie kojarzą się może z nowoczesną choinką, ale są jak najbardziej na czasie. Staromodne gwiazdki, aniołki z posrebrzanymi skrzydełkami i pięknie dekorowane bombki z metalicznego szkła przypomną nam być może o świętach z dzieciństwa. Na pewno wprowadzą nieco nostalgii do naszych domów. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z modnymi dekoracjami choinki?

Pastelowa choinka, jasna choinka jako hit sezonu, jakie bombki na choinkę są modne w 2022 roku, własnoręcznie wykonane dekoracje na choinkę
Jak nowocześnie ubrać choinkę, jakie kolory na choinkę są modne w 2022 roku, ozdoby na choinkę DIY

Asymetria

W tym roku wychodzimy z założenia, że doskonałość tworzą drobne niedoskonałości. Dlatego panuje moda na nie całkiem symetryczne drzewka. Nie musimy wypatrywać idealnie okrągłej, gęstej choinki na giełdzie drzewek. Nieco skrzywiona i przerzedzona będzie zgodna z zaleceniami cenionych magazynów.

Srebro i złoto

To nie tylko modny kolor. To również sposób na podkreślenie dekoracji w stylu glamour. W tym roku w domach oczekujemy drzewek udekorowanych na srebrno z elementami złotymi.

Błękit ze złotem

To świeże podejście do dekoracji świątecznych, łączące metaliczny blask złota ze spokojnym chłodem błękitu wprowadzi wyjątkowy nastrój do domu. Tę parę można pozostawić bez dodatków lub trochę ją rozjaśnić elementami białymi.

Biała tekstura imitująca śnieg

Ważnym elementem dekoracji domu i drzewka powinna być teksturowana biel. Może to być sztuczny śnieg na gałązkach drzewka lub biała farba wymieszana z klejem i nałożona na drewno czy tekturę.

Maksymalizm

Nie wydajemy dużo na dekoracje, bo stawiamy na recykling, ale ważne, żeby wyglądały bogato. W 2022 roku nie bójmy się odchodzić od minimalizmu. Dekoracje, nawet jeżeli są z tektury, powinny być obfite i przypominać na każdym kroku o świątecznej atmosferze.

Róże, perełki i pióra

Ten trend doda naszej choince zmysłowej lekkości. Możemy ozdobić drzewko zabawkami i bombkami w kolorze różowym. Modne są też perłowe, jasne kolory. Dodatkowo warto przybrać świąteczne drzewko ekstrawaganckim łańcuchem np. z piór lub perłowych kuleczek.

Ubieranie choinki to sprawa indywidualna, opiera się na naszej kreatywności i gustach. Powyższe trendy można próbować łączyć lub użyć tylko jednego z nich. Można też skorzystać tylko z wybranych elementów, które będą nam się najbardziej podobały.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny