Jak się liczy BMI

Co oznacza czynnik BMI

BMI, czyli body mass index, pozwala obliczyć czy nasza masa ciała jest prawidłowa. Wskaźnik ten można stosować dla dorosłych kobiet i mężczyzn. Natomiast nie ma zastosowania dla dzieci i młodzieży, dla których stosuje się zmodyfikowany wskaźnik BMI.

BMI można obliczyć na podstawie proporcji masy ciała mierzonej w kilogramach do wzrostu mierzonego w centymetrach. Obliczanie BMI stosowane jest w celu określenia prawidłowej masy ciała, nadwagi czy też niedowagi. Wzór na BMI wygląda następująco:

BMI = waga / (wzrost)2

W jaki sposób obliczanie BMI świadczy o naszym zdrowiu

Czynnik BMI świadczy o zagrożeniach związanych z nadmiarem tkanki tłuszczowej w organizmie i może wskazywać ryzyko wystąpienia chorób związanych z otyłością.

Tabela przedziałów BMI

  •  poniżej 18.5 - niedowaga,
  • od 18.5 do 24,9 - waga prawidłowa,
  • od 25 do 29,9 - nadwaga,
  • powyżej 30 - otyłość,
  • powyżej 35 - otyłość drugiego stopnia,
  • powyżej 40 - otyłość olbrzymia.

Aby dowiedzieć się, czy grozi ci nadwaga lub otyłość, wylicz swoje BMI, korzystając z wzoru lub kalkulatora BMI w sieci. Znając wzór na BMI możemy z łatwością wyliczyć BMI, zaś wynik porównujemy z tabelą przedziałów. Obliczanie BMI nie jest trudne. Dla ułatwienia w sieci powstały liczne kalkulatory BMI. Po prostu znajdź w sieci kalkulator BMI, wpisz do formularza swoją wagę i wzrost i oblicz BMI. Jeśli masz za wysokie BMI, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zmotywować się do diety i odchudzania.

Oblicz BMI - czy test BMI może określić stan twojego zdrowia

Czy warto obliczyć swoje BMI

Czynnik BMI został stworzony przez belgijskiego statystyka Adolfa Queteleta w 1832 roku. Zauważył on, że masa ciała zwiększa się wraz ze wzrostem. Stworzył on wskaźnik BMI, aby szybko i łatwo obliczyć stopień otyłości populacji. Z założenia wskaźnik BMI nie miał być stosowany do mierzenia nadwagi czy niedowagi pojedynczych osób. W swoim założeniu test BMI miał pomagać rządom i organizacjom zajmującym się zdrowiem w tworzeniu programów ochrony zdrowia.

Obecnie BMI uważa się za przydatny czynnik badania otłuszczenia społeczeństwa. Nie jest on jednak wystarczający, dlatego też obecnie do mierzenia nadwagi i niedowagi uwzględnia się także proporcje i budowę ciała. Wzór BMI jest jednak tak łatwy do zastosowania, że wielu lekarzy i specjalistów stosuje go do oceny ryzyka zachorowania na takie choroby jak cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca i inne.

Wzór na to, jak obliczyć BMI oraz oblicz BMi samodzielnie krok po kroku
Wzór na obliczanie BMI - oblicz BMI - porady jak obliczyć krok po kroku

Obliczanie BMI a wiek i płeć

Czy obliczanie BMI może nam określić miarodajnie stan naszego zdrowia i wskazać na ryzyko wystąpienia chorób? Test BMI nie został stworzony z myślą o tym, aby wskazać pojedynczym osobom czy mają nadwagę czy nie.

Obliczanie BMI posiada wiele wad i coraz częściej spotyka się z krytyką, że czynnik ten nie określa miarodajnie ilości tkanki tłuszczowej w organizmie. To właśnie tkanka tłuszczowa, a raczej jej nadmiar, ma niekorzystny wpływ na zdrowie i może zwiększać ryzyko wystąpienia niektórych chorób. Natomiast test BMI może wskazać raczej masę mięśniową lub kostną. Masa ciała nie ma wpływu na występowanie chorób. Ponadto czynnik BMI został stworzony 200 lat temu i nie uwzględnia ważnych czynników jak wiek czy płeć.

Na ryzyko chorób ma wpływ nie tyle ilość tkanki tłuszczowej, co miejsce, w którym tkanka tłuszczowa jest umieszczona. Kobiety mają tendencję to większej tkanki tłuszczowej niż mężczyźni. Ponadto mają one mniejszą masę mięśniową. Jednak najbardziej szkodliwa dla zdrowia jest tkanka tłuszczowa otaczająca organy wewnętrzne, a nie ta leżąca pod skórą. U kobiet tkanka tłuszczowa umiejscawia się głównie na pośladkach i udach, czyli pod skórą. Natomiast mężczyźni mają skłonności do otyłości brzusznej, czyli tkanki tłuszczowej otaczającej organy wewnętrzne. Dlatego też czynnik BMI powinien także uwzględniać płeć oraz miejsce gromadzenia się tkanki tłuszczowej.

Masa mięśniowa jest cięższa niż tkanka tłuszczowa. Dlatego też czynnik BMI u osób wysportowanych może wskazywać na nadwagę i ryzyko chorób. Podobnie na kondycję fizyczną ma wpływ gęstość kości, czego czynnik BMI nie uwzględnia.

BMI nie uwzględnia również wieku. Z wiekiem maleje gęstość kości i tkanka mięśniowa, na rzecz tkanki tłuszczowej. Dlatego też u osób starszych obliczanie BMI może dawać wynik lepszy niż jest w rzeczywistości.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny