Jak obliczyć dni płodne

Kiedy mają miejsce dni płodności

Dni płodności to około 10 dni, kiedy to kobieta może zajść w ciążę. Za dni płodne uważa się 5 dni przed owulacją i 4 dni po owulacji. Owulacja to moment, w którym jajeczko uwalniane jest z pęcherzyka Graafa w jajniku i zaczyna się jego wędrówka jajowodami w kierunku macicy.

Możemy liczyć dni płodne już 5 dni przed owulacją, gdyż uważa się, że plemnik może przeżyć 5 dni w drogach rodnych kobiety. Natomiast 4 dni po owulacji to granica błędu, gdyż nie zawsze wiemy, kiedy ma miejsce owulacja.

Jak wyliczyć dni płodne

Kiedy zajście w ciążę jest najbardziej prawdopodobne? Jak liczyć dni płodne? Obliczenie dni płodnych i niepłodnych nie jest łatwe, gdyż momentu owulacji nie można wyczuć. Obliczanie owulacji musi poprzedzić co najmniej 3 miesięczna obserwacja swojego organizmu i objawów owulacji takich jak zmiana temperatury ciała oraz zmiana wyglądu śluzu. Dopiero dłuższa obserwacja i zapisywanie objawów owulacji pomaga zaobserwować prawidłowości, które pokazują, jak obliczyć dni płodne.

Niestety liczyć dni płodne nie jest łatwo, gdyż jest wiele czynników, które mogą je zaburzyć. Spożyty alkohol, przyjmowanie leków, zmiany trybu życia czy też choroby, mogą wpłynąć na dni płodności. Prowadząc kalendarz dni płodnych, należy wziąć pod uwagę jak najwięcej symptomów i czynników. Liczyć dni płodne jest łatwiej, jeśli kobieta ma regularne cykle miesiączkowe.

Kalendarz dni płodnych - oblicz owulację

Do czego służy kalendarz owulacji

Kalendarz owulacji czy też kalendarzyk małżeński stosowany jest przez osoby, które stawiają na naturalne metody antykoncepcji. Kalendarz dni płodnych pozwala na łatwe określenie momentu owulacji, ale tylko wtedy, gdy cykle są regularne. Istnieje niestety wiele czynników, które mogą przesuwać cykl. Są to choroby, stres, spożycie alkoholu, przyjmowanie leków czy też osłabienie odporności organizmu.

Aby obliczyć dni płodne przy pomocy kalendarzyka małżeńskiego, należy mierzyć i zapisywać parametry organizmu, jak temperatura czy wygląd śluzu przez co najmniej 3 miesiące. Zapisujemy dane i sprawdzamy z poprzednimi liczbami. Dopiero zapis z 3 miesięcy pozwala dokładnie poznać cykl kobiety i sprawdzić, kiedy może ona zajść w ciążę. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, jak przyspieszyć okres?

Jak obliczyć dni płodne przy pomocy kalendarzyka małżeńskiego

Kalendarz owulacji to po prostu codzienny zapis objawów cyklu miesięcznego. Pozwala on określić w miarę dokładnie, kiedy następuje owulacja i kiedy kobieta może zajść w ciąże. Obliczanie płodności wymaga prowadzenia zapisów przez co najmniej 3 miesiące, czyli przez 3 cykle, gdyż tylko taki okres pozwala na dokładne poznanie organizmu i porównanie liczb.

Kalendarz owulacji prowadzimy przy pomocy 3 metod:

  • metoda termiczna,
  • metoda badania wyglądu śluzu,
  • metoda mieszana przy użyciu obu tych parametrów.

Kalendarz dni płodnych - jak wyliczyć dni płodne przy pomocy badania temperatury

Jak wygląda kalendarz dni płodnych i kiedy zajście w ciążę jest prawdopodobne oraz jak to sprawdzić? Metoda termiczna polega na codziennym mierzeniu temperatury ciała i porównywaniu temperatury dni niepłodnych i płodnych. W dniu owulacji temperatura nieznacznie spada w stosunku do temperatury dni niepłodnych, zaś po owulacji temperatura podnosi się przez kilka dni. Metoda ta wymaga specjalnego termometru owulacyjnego, który pozwala na bardziej precyzyjne mierzenie temperatury ciała.

Kobieta sprawdzająca temperaturę ciała na termometrze i jak obliczyć dni płodne
Porady i sposoby, jak obliczyć dni płodne w sposób skuteczny

Metoda termiczna wymaga mierzenia temperatury codziennie o tej samej porze, w godzinach rannych, po przebudzeniu i przed wstaniem z łóżka. Mierzenie wykonujemy zawsze tą samą metodą i w tym samym miejscu. Wyniki należy zapisywać i porównywać. Dopiero przez porównanie danych możemy rozpoznać owulację, gdyż w tym dniu temperatura jest o 0.2 - 0.3 stopnie niższa. Natomiast po owulacji temperatura rośnie o około 0.2 - 0.4.

Jak wyliczyć owulację przy pomocy badania śluzu

Metoda badania wyglądu śluzu pozwala na rozpoznanie dni płodnych na podstawie wyglądu śluzu, który badamy zawsze wieczorem u ujścia pochwy. Metoda ta wymaga wprawy i doświadczenia oraz długotrwałego sprawdzania. Dopiero po około roku sprawdzania śluzu, kobieta jest w stanie rozróżnić jego wygląd i rozpoznać dni płodne. Metoda ta daje 72 % skuteczności.

Śluz sprawdzamy przy pomocy białej chusteczki higienicznej. Palcem zbieramy śluz z ujścia pochwy i umieszczamy na chusteczce. W dni niepłodne śluz jest lepki i gęsty i jest go mniej lub nie ma wcale. W dni płodne śluz jest rzadszy, wodnisty i rozciąga się tworząc nitki.

Najbardziej skuteczna jest metoda mieszana, kiedy to badamy zarówno temperaturę i wygląd śluzu. Ponadto można brać pod uwagę inne, rzadziej występujące, objawy jak:

  • ból owulacyjny,
  • plamienie owulacyjne,
  • nadwrażliwość piersi,
  • zmiany szyjki macicy.

Kalkulator dni płodnych - oblicz owulację

W sieci dostępne są kalkulatory dni płodnych, które pozwalają na wyliczenie dni płodnych biorąc pod uwagę długość cyklu i pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Kalkulator dni płodnych oblicza dni płodne na podstawie danych uśrednionych, opierając się na tym, że owulacja występuje najczęściej 14 dni po pierwszym dniu miesiączki. Po wybraniu danych w formularzu, kalkulator dni płodnych wyświetla kalendarz z podanymi, przepuszczalnymi dniami płodnymi.

Cykl płodności dzielimy na 3 fazy:

  • faza niepłodna zaczyna się pierwszego dnia miesiączki i trwa do owulacji. W tym okresie komórka jajowa jest jeszcze niedojrzała i przygotowuje się do fazy drugiej. Śluz w tym czasie jest gęsty, lepki lub nie ma go wcale. Faza ta jest myląca, gdyż u kobiet, które mają krótki cykl w tym okresie może dojść do zapłodnienia.
  • faza płodna trwa mniej więcej 3 dni przed owulacja i 2 dni po owulacji. Niezapłodnione jajo umiera po 24 godzinach. Faza ta charakteryzuje się wodnistym śluzem, który ułatwia poruszanie się plemników.
  • faza niepłodności bezwzględnej, gdy jajo już obumarło. Warto pamiętać, że jeśli do zbliżenia doszło pod koniec tej fazy, plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety, aż do czasu uwolnienia nowego jaja.

Niestety kalendarze dni płodnych dostępne w sieci podają tylko szacunkowe dane, które są tylko orientacyjne i nie mogą stanowić podstawy antykoncepcji.

Obliczanie dni płodnych i niepłodnych jest kwestią indywidualną, gdyż u każdej kobiety cykle przebiegają nie tak samo. Wymaga ono systematyczności, dokładności i dobrej znajomości swojego ciała. Dopiero prowadzenie zapisów przez dłuższy czas pozwala określić w jakim momencie u danej kobiety następuje jajeczkowanie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny