Wydajność grzejnika a zapotrzebowanie pomieszczeń

To jaki grzejnik kupimy do łazienki czy do pokoju zależy nie tylko od wielkości pomieszczenia, ale od technologii w jakiej zbudowano budynek i jego poszczególne elementy. Pokój w energooszczędnym domku jednorodzinnym wymaga mniej więcej połowy tego co pokój w starym budownictwie. Dlatego warto znać nie tylko wydajność kaloryfera, ale warunki pomieszczenia.

Zapotrzebowanie na moc grzewczą oblicza się w kilowatogodzinach na metr kwadratowy pomieszczenia. Oto tabela prezentująca w przybliżeniu zapotrzebowanie w różnego typu budynkach.

Zapotrzebowanie na moc grzewczą w budynkach

Rodzaj pomieszczenia

Zapotrzebowanie na moc grzewczą

Budynek pasywny

15 kWh/m2

Budynek energooszczędny

20-60 kWh/m2

Standardowy dom nowoczesny

70-100 kWh/m2

Dom starszego typu (bloki sprzed 1980, domy bez izolacji)

>120 kWh/m2 (nawet do 200)

Mając taką wiedzę możemy stwierdzić, że moc kaloryfera do pokoju w starym budownictwie o powierzchni 15 metrów kwadratowych będzie wynosić 2250 W/m2. Wychodzi to z wzoru:

150 W (średnie zapotrzebowanie na m2) x 15 m2 (powierzchnia)=2250 W/m2

Do tego dochodzi wydajność różnych rodzajów ogrzewania. Inna będzie wydajność grzejnika aluminiowego o małej ilości żeberek, a inna większego. Dlatego obliczanie jaka jest moc kaloryfera do pokoju lub do łazienki nie ogranicza się do określenia zapotrzebowania budynku. W celu dokładnego sprawdzenia jaki grzejnik chcemy mieć do kuchni, jaki grzejnik do pokoju, a jaki do łazienki przyda się jeszcze tabela mocy grzejników.

Tabela mocy grzejników i jak jej używać

Tym co może nasz przerażać na pierwszy rzut oka jest widok tabeli mocy grzejników. Wystarczy jednak rozumieć poszczególne liczby i oznaczenia, żeby wiedzieć jak obliczyć moc grzejnika na jej postawie. Główną trudność dla laików stanowi wykaz typów grzejników. Rozszyfrujmy więc na początek jakie są te typy:

  • grzejniki żebrowe – starego typu kaloryfery. Nagrzewanie i studzenie dokonuje się powoli, dlatego regulacja jest utrudniona. Moc zależy od ilości żeberek.
  • grzejniki płytowe – zgrzewane z płyt stalowych, między którymi znajduje się spirala. Ogrzewanie odbywa się na zasadzie przepływu wody lub pary wodnej przez spiralę. Jest to ulubiony rodzaj grzejnika do pokoju. W nowoczesnych blokach i domach jednorodzinnych wypierają one stare grzejniki żebrowe. Zapewniają ogrzewanie całą powierzchnią, co decyduje o ich wydajności. Zwiększenie liczby płyt nie wpływa na ich moc grzewczą, ale decyduje o niej wysokość grzejnika i rodzaj zastosowanego do budowy materiału.
  • grzejniki aluminiowe żeberkowe – są kolejną alternatywą dla grzejników żebrowych. Składają się z członów ze stopu aluminium. Mają podobną moc grzewczą do starych kaloryferów żeliwnych. Zaletą grzejnika aluminiowego jest to, że szybciej od żeliwnego zmienia temperaturę. Doskonale nadają się do mieszkania w bloku, ale sprawdzą się też w kamienicy. Są niestety mniej trwałe niż grzejniki stalowe, ze względu na materiał, z którego powstały.
  • drabinki (łazienkowe) – najpopularniejsze grzejniki do łazienki. Ich moc grzewczą sprawdzamy w specyfikacji producenta, ponieważ różne typy grzejników mają ją różną. Najczęściej jest podana moc przy konkretnych parametrach np. stosunek temperatury zasilania do temperatury powrotu, do temperatury ogrzewania (75/65/20). Doboru grzejnika do łazienki dokonujemy na podstawie tych specyfikacji.
  • grzejniki ożebrowane – nazywane też rurami ożebrowanymi. Charakteryzują się bardzo wysoką wydajnością, dlatego używa się ich do ogrzewania dużych przestrzeni np. przemysłowych albo klatek schodowych w bloku.
Kobieta dotykająca grzejnika w domu
Wzór i porady, jak obliczyć moc grzejnika w mieszkaniu w bloku i w domu

Dokonując doboru grzejnika do różnego typu pomieszczeń musimy kierować się też wiedzą na temat źródła zasilania. Od tego jaka jest temperatura wody przepływającej przez żeberka czy spiralę będzie zależało jak mocno grzejnik ociepli pomieszczenie.

Obliczamy moc grzewczą

Chcąc odpowiedzieć na pytanie jak obliczyć moc grzejnika powinniśmy brać pod uwagę nie tylko możliwości urządzenia, ale technologię grzewczą w danym budynku. Kolejnym parametrem, który pomoże w obliczaniu mocy kaloryfera do pokoju, łazienki lub kuchni jest oczekiwana temperatura. Jest to kwestia indywidualnych upodobań np. osoby starsze mają słabsze krążenie i wolą wyższą temperaturę. Jednak standardowo uznaje się, że temperatura w pokoju powinna wynosić 20-21 stopni Celsjusza, a w łazience 24 stopnie.

Korzystając z grzejnika aluminiowego, powinniśmy się natomiast kierować się raczej pojemnością wody niż mocą cieplną. Do tego trzeba dobrać odpowiednio mocną grzałkę, która pozwoli maksymalnie wykorzystać możliwości kaloryfera. Np. przy pojemności wody 3-4,5 litra, moc cieplna będzie wynosić 350-550 W, a zalecana grzałka powinna mieć moc 600 W. Takie informacje powinny być zawarte w tabeli mocy grzejników.

Umiejętność dobrania grzejnika do pokoju jest bardzo cenna nie tylko ze względu na doraźną praktyczność. Wybierając właściwy grzejnik mamy szansę znacząco zmniejszyć nasze rachunki i ślad środowiskowy ogrzewania.

ikona podziel się Przekaż dalej