Dynia - zastosowanie w kuchni

Czy dynia jest zdrowa

Dynia jest jednym z największych warzyw jadanych przez człowieka. Największe okazy mogą mieć nawet 2 metry średnicy. Owoce dyni powstają na płożącym się pnączu. Jadalne są nie tylko owoce, lecz także kwiaty. W owocach dyni jemy miąższ i pestki. W kuchni nie wykorzystuje się twardej skórki dyni. Istnieją różne sposoby obierania dyni ze skóry. Nie jest to łatwym zadaniem, gdyż skóra dyni jest bardzo twarda i łatwo można się przy obieraniu skaleczyć.

Dynia jest rośliną jednoroczną z rodziny dyniowatych. Owocuje na jesieni i dostępna jest na rynku aż do wiosny. Wyhodowano różne odmiany dyni, które różnią się wielkością, kształtem, kolorem i sposobem wykorzystania w sztuce kulinarnej.

Dynia jest niskokaloryczna. Dlatego nadaje się dla osób odchudzających się. Ponadto zawiera sporo białka i błonnika. Dynia zawiera witaminy antyoksydacyjne, jak: A, C i E oraz kwas foliowy i niacynę, jak również liczne składniki mineralne. Za pomarańczowy kolor dyni odpowiedzialny jest cenny beta-karoten.

Dynia ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Ogranicza poziom złego cholesterolu i zapobiega zaparciom. Jest to jednak warzywo o wysokim indeksie glikemicznym. Dlatego nie jest zalecana dla diabetyków.

Zastosowanie dyni do różnych dań

Dynia ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni i jest warzywem zdrowym, wartym włączenia do diety. Mimo, że ma delikatny, lekko słodkawy smak, nadaje się głównie do dań wytrawnych, z mięsem i warzywami. Niektóre gatunki dyni dobrze smakują w formie pieczonej i nadają się na przekąskę w postaci kawałków pieczonej dyni.

Mało kto wie, że dynię można jeść na surowo. Chodzi tu tylko o smak, gdyż tylko młode dynie niektórych odmian mają słodkawy i soczysty miąższ, który dobrze smakuje zjadany na surowo. U większości odmian dyni surowy miąższ jest bez smaku i ma kartoflaną fakturę. Surową dynię można jednak dodać do świeżo wyciskanych soków warzywnych.

Dania z dyni:

 • zupa z dyni,
 • dodatek do leczo, curry i gulaszu,
 • placki z dyni,
 • ciasto z dyni,
 • zapiekanka z dyni,
 • dynia pieczona,
 • dynia faszerowana,
 • krem dyniowy,
 • sok z dyni,
 • dynia marynowana w zalewie octowej lub w sosie słodko-kwaśnym,
 • dżemy z dyni i jabłek.

Różne odmiany dyni nadają się do różnych dań. Najbardziej popularne i dostępne na rynku w Polsce odmiany dyni:

 • dynia olbrzymia,
 • dynia zwyczajna,
 • hokkaido,
 • prowansalska,
 • makaronowa,
 • piżmowa.

W Polsce najbardziej popularna jest dynia olbrzymia lub dynia zwyczajna. Nadają się one do zupy, do ścierania na tarce do placków i zapiekanek oraz do wyciskania soku i na przetwory.

Dynia makaronowa jest zwykle podłużna, zaś po ugotowaniu jej miąższ rozpada się na włókna. Najlepiej nadaje się do warzywnego spaghetti, do sosów, placków z dyni czy też do marynowania.

Dynia hokkaido ma niewielkie kształty i cienką, miękką skórkę, której nie trzeba obierać. Można ją zastosować do dań na słodko, jak desery, ciasta lub serniki. Ta odmiana dyni nadaje się do zapiekania. Wystarczy ja pokroić, upiec i zjeść pieczone kawałki jako przekąskę. Sprawdzi się również do zapiekanek oraz do zup.

Dynia piżmowa ma charakterystyczny kształt gruszki i jasno pomarańczową skórę. Skóry można nie obierać. Nadaje się do dań wytrawnych i na słodko. Można ją wykorzystać do placków, ciast, czy zapiekanek. Sprawdzi się również do zupy, dań gulaszowych oraz do przetworów. Odmianą dyni piżmowej jest dynia masłowa, która nadaje się na pure i kremy.

Szerokie zastosowanie w kuchni ma dynia prowansalska, która ma spłaszczony kształt podzielony na cząstki. Sprawdzi się do zup, zapiekanek, przetworów lub placków. Miąższ tej dyni jest soczysty i można go jeść na surowo.

Rzadko spotykana w Polsce japońska dynia kabocha jest nieduża, z zieloną skórką. Ma lekko słodki smak, dlatego najlepiej sprawdzi się do dań na słodko. Dynia delikata ma charakterystyczną białą skórę w zielone paski i cętki. Również najlepiej sprawdza się do dań słodkich. Odmian tych nie trzeba obierać ze skóry. Natomiast bardzo twardą skórę ma dyna kamo kamo, która dodatkowo ma charakterystyczne pofałdowania. Jest nieduża i doskonale nadaje się na dynię faszerowaną. Podobnie do faszerowania nadaje się dynia żołędziowa, która ma bruzdy i żebrowania, zaś jej skóra jest twarda i wymaga obrania.

Jak obrać dynię ze skóry i szybko pokroić

Czy każdą dynię należy obierać

Większość odmian dyni wymaga obrania z twardej skóry, która nie ma zastosowania kulinarnego. Szczególnie twarda jest skóra dużych i dojrzałych dyń. Istnieją jednak odmiany dyni, których się nie obiera. Odmiany te mają jadalną skórę, która po ugotowaniu lub upieczeniu staje się miękka i smaczna.

Nie obieramy następujących odmian dyni:

 • hokkaido,
 • dynia piżmowa,
 • kabocha,
 • delicata.

Sprawdź także ten artykuł: Jak wydrążyć dynię na Halloween? Wycinanie dyni krok po kroku.

Obieranie twardej skóry dyni - najlepsze, praktyczne sposoby

Istnieje kilka sposobów jak obrać dynię. Dynię do zupy zwykle używamy w stanie surowym, dlatego też należy ją obrać nożem. Surowa dynia potrzebna jest do soku, do zupy, do ucierania na tarce do placków i zapiekanek, a także do jedzenia na surowo. Aby obrać dynię surową najpierw przekrajamy dynię na pół i wydrążamy środek z pestkami. Najlepiej wydrążoną dynię pokroić na plastry, a następnie odciąć skórę ostrym nożem. Najtrudniejsze jest obieranie dyni prowansalskiej, która ma liczne rowki. Najlepiej przeciąć ją w miejscu rowków i obkroić ostrym nożem.

Jak szybko pokroić dynię? Najlepiej pokroić ją najpierw na pół, a następnie, po wydrążeniu pestek, na plastry. Wtedy też łatwiejsze będzie odcinanie skóry. Następnie plastry dyni tniemy na paski, a potem na mniejsze kawałki, które wrzucamy do zupy.

Do niektórych dań możemy użyć dynię pieczoną. Jest to też doskonały sposób na łatwe obieranie szczególnie twardej skóry dyni. Umytą i wydrążoną dynię kroimy na mniejsze kawałki i pieczemy w piekarniku. Należy ją piec przez 30 minut w temperaturze 180 stopni. Po wyjęciu z piekarnika i ostudzeniu, usunięcie skóry będzie bardzo łatwe. Skóra niemal sama odchodzi od miąższu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny