Owoc mango - pochodzenie, znaczenie w sztuce kulinarnej i potrawy z mango

Owoc mango - skąd pochodzi i jak należy go jeść

Owoce mango możemy spotkać w sklepach lub na bazarach. Są to soczyste, duże owoce pokryte zieloną skórką. W środku znajduje się soczysty, żółty miąższ, który nie odchodzi łatwo od pestki. Owoce mango pochodzą z drzew mango rosnących w strefie tropikalnej, głównie w Indiach i Indochinach. Mango obejmuje około 45 gatunków drzew, z których największe znaczenie gospodarcze ma mango indyjskie. Pozostałe gatunki uprawiane są lokalnie. Europejczycy poznali ten owoc dopiero w XVI wieku, po odkryciach geograficznych. Obecnie owoce mango uprawiane są w regionach tropikalnych wolnych od przymrozków, w Azji, Ameryce Południowej i w Europie. Największymi producentami mango są Indie i Chiny. Owoc ten uprawia się także w Europie, w ciepłych regionach Hiszpanii. W Polsce owoc mango dostępny jest w sklepach i marketach. Owoc ten jest jednak dość drogi, dlatego jadamy go raczej jako przysmak imprezowy lub na szczególne okazje.

W owocu mango spożywany jest miąższ, natomiast skórkę i nasiono wyrzucamy. Istnieje wiele odmian i kultywarów mango, których owoc różni się smakiem miąższu i obecnością włókien. Istnieją odmiany słodkie i kwaskowate oraz miękkie i twardsza.

Jak jeść owoc mango

W Polsce jadamy owoc mango głównie na surowo, gdyż owoce dostępne w sklepach to słodkie i soczyste mango indyjskie. Pokrojone mango służy także do sałatek owocowych. Ciekawie pokrojony owoc mango zdobi imprezowy bufet, dlatego warto wiedzieć jak pokroić mango w atrakcyjny sposób.

Owoc mango ma szereg zastosowań kulinarnych i warto go wykorzystać do różnych, ciekawych dań i nie ograniczać się do spożywania go na surowo. Miąższ mango doskonale komponuje się z sokiem z limonki i imbirem. Dlatego też warto wykorzystać to zestawienie do sałatek owocowych i deserów. Mango może być również ciekawym składnikiem ciast. Sprawdzi się jako dodatek do serników oraz ciast bez pieczenia. Co ciekawe, w menu imprezowym można dodać mango do przystawek z szynki lub łososia, jak również do potraw mięsnych.

Na świecie mango ma liczne zastosowania kulinarne. Miąższ owocu wykorzystuje się do różnych potraw, jak:

  • soki i napoje,
  • azjatycki napój lassi z mango, maślanki i cukru,
  • indyjskie sosy chutney, do których używa się kwaśnych odmian mango,
  • owoc na surowo z solą, sosem sojowym lub chili,
  • indyjska potrawa dal z czerwoną fasolą, chili, ryżem i mango,
  • sok mango z mlekiem jada się z chlebkiem czapati lub puri,
  • suszone mango,
  • dżemy z mango,
  • kiszonki z mango.

Czy warto jeść mango

Owoc mango jest niskokaloryczny. 100 g owocu ma tylko 60 - 80 kcal. Ponadto mango zawiera dużo witaminy C i kwasu foliowego. Owoc zawiera głównie wodę i węglowodany, jak również niewiele tłuszczu i białka. W 100g miąższu mango znajdziemy:

  • 54 mg witaminy A,
  • 36 mg witaminy C,
  • witaminy z grupy B,
  • 168 mg potasu,
  • 14 mg fosforu,
  • 10 mg magnezu,
  • 11 mg wapnia.

Mango zawiera liczne polifenole. Dzięki nim może hamować rozwój raka piersi i okrężnicy. Owoce mango mogą jeść także osoby chore na cukrzycę. Według badań, które cały czas trwają, codzienne spożywanie mango obniża poziom cukru we krwi. Owoc ten reguluje poziom lipidów, czyli zapobiega rozwojowi problemów sercowo-naczyniowych. Wysoka zawartość potasu sprawia, że mango obniża ciśnienie krwi. Sok z mango ma dobry wpływ na gardło. Łagodzi ból gardła i chrypkę. Warto jednak wiedzieć, że mango uczula. U alergików może doprowadzić do wysypki, podrażnienia skóry, opuchniętych warg, a nawet wstrząsu anafilaktycznego.

Jak obrać mango ze skórki szybko i prawidłowo

Obieranie mango ze skórki - ciekawe sposoby, jak obrać mango i atrakcyjnie zaprezentować na stole

Jak kupić dobre mango? Przy zakupie warto zwrócić uwagę na skórkę. Powinna być jędrna, nielepiąca i powinna mieć przyjemny zapach. mango powinno też być odpowiednio miękkie, co możemy sprawdzić naciskając lekko skórkę.

Skórka mango jest niejadalna, dlatego przed spożyciem obieramy ją. Jednak, aby przygotować mango do podania, obieranie ze skórki wcale nie jest konieczne. Zazwyczaj po prostu obieramy mango obieraczką do warzyw. Następnie odkrawamy miąższ z pestki. Jest to prosty sposób na obieranie mango na co dzień, gdyż kawałki są nieregularne. Ponadto jest to sposób pracochłonny i nieefektywny. Jeśli chcemy obrać mango szybciej, tak aby kawałki były równe lub chcemy podać mango gościom na imprezę, warto wiedzieć jak obrać owoc w sposób bardziej atrakcyjny i efektywny.

Dobrym sposobem, jak prawidłowo usunąć skórkę, jest pokrojenie miąższu w środku, jak opisano poniżej i wywinięcie skórki. Innym, ciekawym oraz szybkim i łatwym sposobem usunięcia skórki jest posłużenie się szklanką. Kroimy mango na pół, usuwamy pestkę, następnie połówki kroimy wzdłuż na ćwiartki. Do każdej ćwiartki przykładamy szklankę przy samym rogu. Trzymając jedną ręką za skórkę, drugą ręką podważamy szklanką miąższ i zdejmujemy go ze skórki, tak aby znalazł się wewnątrz szklanki. Trik ten pozwoli na szybkie obieranie mango. Sprawdź także ten artykuł: Jak obrać pomelo? TOP 3 najlepsze sposoby obierania pomelo.

Ciekawym sposobem krojenia mango, jest wycięcie z miąższu kulek przy pomocy łyżki do lodów. Kulki będą pięknie wyglądały jako dodatek do lodów, sałatki owocowej lub do deserów. Resztę miąższu wybieramy łyżeczką i zjadamy lub wykorzystujemy do sałatek owocowych.

Jak pokroić owoc mango prawidłowo do różnych dań

Aby szybko pokroić mango na imprezę, obieranie wcale nie jest konieczne. Należy ustawić mango pionowo, szypułką do dołu. Następnie odcinamy nożem grube boki, czyli około ⅓ owocu po każdej ze stron.. Z części tych możemy wyjeść miąższ łyżeczką. Jeśli zaś chcemy przygotować danie na imprezę, robimy coś w rodzaju jeża. W tym celu należy wewnątrz pociąć miąższ w kratkę, tak aby nie przeciąć skórki. Następnie wywijamy skórkę. Możemy wtedy łatwo i szybko odciąć kawałki mango do skóry. Innym sposobem jest położenie wywiniętego mango na półmisku, tak aby stanowiły dekorację. Kawałki mango możemy także pokroić na cząstki, tak jak arbuza i zjadać zostawiając skórkę.

Pozostaje nam miąższ na pestce. W zależności od tego, czy miąższ jest miękki czy twardszy, odcinamy do nożem lub łyżką. Odcinamy miąższ z pestki, a małe i nieregularne kawałki możemy użyć do sałatki owocowej lub do deserów.

Innym sposobem jest przekrojenie mango na pół w pionie, tak aby łatwo odkroić miąższ od pestki. Pestkę wyjmujemy i wyrzucamy. Zaś miąższ z połówki mango możemy zjeść łyżeczką, lub zrobić jeża, czyli pokroić w cząstki lub pokroić w kratkę i wywinąć skórkę.

ikona podziel się Przekaż dalej