Jak oczyścić jelita ze złogów? Przedstawiamy 3 domowe sposoby
Nasza świadomość odnośnie zdrowego trybu życia rozwija się na coraz lepszym poziomie. To właśnie dlatego zaczynamy interesować się tym, w jaki sposób funkcjonuje nasze ciało, a także, w jaki sposób możemy usprawnić niektóre procesy. Jednym z takich zapytań, które coraz częściej zadajemy, jest to, jak oczyścić jelita ze złogów. Warto zatem poznać domowe i przede wszystkim naturalne sposoby na skuteczne oczyszczanie swoich jelit.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zdrowiu.
Czym są złogi jelitowe?
Chociaż coraz więcej mówimy na temat tego, jak oczyścić jelita ze złogów, to tak naprawdę nadal mało osób dokładnie wie, o jakie złogi jelitowe chodzi. To tak naprawdę kamienie kałowe, które zalegają w jelitach. Wyróżniają się tym, że w odróżnieniu od prawidłowego kału są twarde oraz pozbawione wody. To powoduje, że są one bardzo trudne w opróżnianiu.
Niestety złogi kałowe nie są dla nas bezpieczne, ponieważ mieszają się bardzo często z toksynami. W związku z tym nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo pozbywać się szkodliwych związków. Nieodpowiednia dieta, brak ruchu, a także inne problemy zdrowotne związane z jelitami, szczególnie jelitem grubym, mogą doprowadzić do powstawania złogów.
Złogi jelitowe - objawy
Po czym możemy poznać, że nasz organizm powinien przejść oczyszczanie ze złogów jelitowych? Jednym z najczęściej występujących objawów świadczących o obecności kamieni kałowych jest ból brzucha, a także problemy z wypróżnianiem. Zauważamy, że towarzyszą nam zaparcia, jak i również częstotliwość wypróżnień nie jest prawidłowa. Ponadto podczas wypróżnień mogą towarzyszyć nam boleści.
Nie są to jednak jedyne objawy, które mogą towarzyszyć kamieniom kałowym. Pozostałe mogą być mniej oczywiste. Dlatego, jeżeli uda nam się usunąć kamienie kałowe, to te objawy powinny nam również ustąpić. Do takich objawów zaliczają się wszelkiego rodzaju zmiany skórne, które wskazują na zatrzymywanie się toksyn w naszym organizmie. Możemy cierpieć również z powodu bólu głowy, a także mieć wrażenie, że nasz brzuch jest cały czas pełny. Ponadto nasze samopoczucie nie jest do końca zadowalające, ponieważ możemy odczuwać zmęczenie, a także brak energii.
Oczyszczanie jelit - na co powinniśmy uważać?
Jeżeli uważamy, że nas dotyczy problem kamieni kałowych, to na pewno chcemy się dowiedzieć, jak oczyścić jelita ze złogów. Zanim jednak przejdziemy do sprawdzonych sposobów, warto mieć na uwadze na pewno to, jakich metod należy unikać. Niestety w medycynie alternatywnej nie brakuje osób, które proponują dość inwazyjne zabiegi, które mogą być wręcz niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Dlatego niektóre z nich są proponowane zbyt pochopnie lub nawet przeprowadzane w sposób narażający nasze zdrowie.
Takim zabiegiem, na który nie powinniśmy zgadzać się bez konsultacji z lekarzem, jest chociażby hydrokolonoterapia. Polega ona na wprowadzeniu do jelita grubego wody pod ciśnieniem. Niestety można doświadczyć bardzo poważnych skutków ubocznych w postaci perforacji jelita. Powinniśmy uważać również na różnego rodzaju medykamenty, a także preparaty, szczególnie o działaniu przeczyszczającym. Jeżeli mamy bardzo poważny problem ze złogami jelitowymi, to koniecznie powinniśmy zasięgnąć porady lekarskiej. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak oczyścić organizm z toksyn.
Jak oczyścić jelita ze złogów - domowe sposoby
Od razu trzeba mieć w świadomości to, że nie ma jednego skutecznego sposobu, na to jak usunąć złogi jelitowe, bez konieczności wprowadzania poważnych zmian w naszym życiu. Jak już można się domyśleć, kamienie kałowe, oprócz pewnych medycznych stanów, najczęściej biorą się z powodu złych nawyków żywieniowych oraz nieodpowiedniego trybu życia. Dlatego koniecznie powinniśmy wprowadzić nowe nawyki, które zdecydowanie poprawią pracę jelit, a także pomogą nam się uporać z nieprzyjemnym problemem.
TOP 3 domowe sposoby na oczyszczanie jelit z kamieni kałowych:
- Regularne picie wody - niestety w naszym codziennym nawyku brakuje regularnego picia niegazowanej wody. Natomiast pijemy bardzo duże ilości mocnej herbaty oraz kawy, które dodatkowo działają na nasz organizm odwadniająco. Starajmy się wypijać 2 litry wody dziennie, dzięki czemu nie będzie dochodziło do nadmiernego odciągania wody przez kosmki jelitowe.
- Dieta bogata w błonnik - chcąc się dowiedzieć, czym możemy wspomóc pracę jelit, nie zapominajmy o tym, że to, co jemy, ma kluczowe znaczenie na pracę naszych jelit. Niestety, tak jak w przypadku picia wody, tutaj również nie zjadamy produktów zawierających duże ilości błonnika. Jest to rodzaj substancji, które nie ulegają trawieniu, a także nie są one wchłaniane przez nasz przewód pokarmowy. Oprócz tego, że posiłki bogate w błonnik doskonale nasycają, to dodatkowo podrażniają nasze jelita do pracy.
- Aktywność fizyczna - siedzący tryb życia jest niekorzystny nie tylko dla naszego kręgosłupa, ale również niesprzyjająco wpływa na pracę naszych jelit. Dlatego, jeżeli chcemy się pozbyć skutecznie złogów jelitowych, biorąc pod uwagę naturalne sposoby, to powinniśmy pamiętać o codziennej porcji ruchu.
Jak widać, domowe oraz naturalne sposoby na pozbycie się złogów jelitowych są bardzo proste, ale jednocześnie wymagają od nas zmiany kilku nawyków życiowych, a także systematyczności. Jednak efekty będą widoczne bardzo szybko nie tylko w pozbyciu się kamieni kałowych, ale także w przypadku innych dolegliwości. Oprócz tego często chcemy dowiedzieć się, jakie są naturalne metody na inne przypadłości. Warto sprawdzić, czym i jak stosować piołun na pasożyty, jak wychodzą robaki z człowieka, a także czym i jak myć sztuczne rzęsy.