Kurki - pyszne grzyby na każdą okazję

Kurki, a dokładniej pieprznik jadalny, jest dostępny praktycznie przez cały sezon wakacyjny, aż do późnej jesieni. Bardzo często można spotkać je na skraju lasów, polan oraz zagajników. Rosną w dość wysokich trawach, pod mchem lub też ukrywają się pod liśćmi. Zazwyczaj znajdziemy je w lasach borowych, ponieważ lubią obecność sosen oraz świerków. Jednak nie gardzą również sąsiedztwem dębów lub pokaźnych buków. Rosną w licznych grupach, dlatego nie musimy się obawiać, że każdy okaz będzie długo wyszukiwany.

To, czym wyróżniają się kurki, to przede wszystkim żółty kolor kapelusza, a także jaśniejszy odcień nóżki. Młode okazy cechują się kapeluszem, który jest uwypuklony i dopiero później z czasem, zaczyna zmieniać się na bardziej wklęsły. Oczywiście jest to grzyb, który posiada charakterystyczne blaszki. Niestety niewprawieni grzybiarze mogą mylić pieprznika jadalnego z lisówką pomarańczową. Przede wszystkim kapelusze przybierają kolor od żółtego, aż po odcienie pomarańczowego. Młode okazy mają gładki brzeg owocnika, a dopiero starsze grzyby cechują się pofałdowanym brzegiem kapelusza. Zjedzenie dużej ilości lisówki pomarańczowej przyczynia się najczęściej do wystąpienia zatrucia pokarmowego.

Jak oczyścić kurki z piasku?

Kupując kurki w supermarketach, najczęściej mamy do czynienia już z oczyszczonymi grzybami. Jednak jeżeli kupujemy kurki bezpośrednio od grzybiarzy lub też sami zbieramy w lesie, to najczęściej wymagane jest czyszczenie grzybów. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów na to, jak szybko i skutecznie umyć kurki z piasku, tak aby nadawały się one do dalszej obróbki. W przypadku niedokładnego czyszczenia, ich jedzenie nie tylko nie będzie aż tak przyjemne, ale nawet wręcz niemożliwe.

Pierwszym sposobem, który wskazuje nam, jak oczyścić kurki z piasku, jest po prostu ich płukanie pod bieżącą wodą. Jednak trzeba mieć na uwadze, że takie mycie doskonale sprawdzi się w przypadku kurek, które nie są aż tak mocno zabrudzone. Wtedy rzeczywiście ich czyszczenie przebiegnie sprawnie i szybko. Kolejnym sposobem na to, by je czyścić z zabrudzeń, jest umieszczenie ich w misce. Następnie grzyby posypujemy solą, po to, by zalać je ugotowaną wodą. Taki proces przyczyni się do tego, że cały piasek opadnie na dno, a my będziemy mogli bez problemu wyłowić czyste grzyby. Dobrze jest powtórzyć całą czynność kilkukrotnie, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że czyszczenie grzybów przebiegło naprawdę skutecznie.

Już wiemy, że wrzątek oraz sól prowokują grzybki do wytworzenia śluzowatej substancji. To właśnie ona powoduje, że cały piasek, jak i również pozostałe zabrudzenia szybko się od nich odklejają. Tak więc widzimy, że jest to sposób na to, aby szybko i dokładnie umyć kurki. Nie zapomnijmy tylko o tym, aby je odcedzić na sitku, a następnie osuszyć na ręczniku papierowym. Wtedy na pewno będą o wiele smaczniejsze, jeżeli zamierzamy je poddać obróbce termicznej.

Innym sposobem pokazującym, jak oczyścić kurki, jest ich ręczne czyszczenie przy pomocy pędzelka. Oczywiście taką metodę najczęściej wybieramy, jeżeli czyścimy inne, duże grzyby. W przypadku małych kurek technika ta kierowana jest przede wszystkim do cierpliwych osób. Jeżeli piasek jest suchy, a także nie ma go zbyt dużo, to z łatwością pozbędziemy się go przy pomocy samego pędzelka. Jeżeli jednak zanieczyszczeń jest znacznie więcej, a także mamy do czynienia z mokrym piaskiem, który przykleja się do grzybów, to zdecydowanie lepiej będzie czyścić kurki pędzelkiem zamoczonym w oleju. Włosie pędzelka możemy również zamoczyć we wrzątku z dodatkiem soli. To spowoduje, że grzybki dość szybko zostaną pozbawione zanieczyszczeń. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak długo gotować grzyby.

Jak myć grzyby?

To, jak będziemy mogli wyczyścić pozostałe grzyby, będzie zależeć od gatunku grzybów, jak i również ich przeznaczenia. Należy pamiętać, że mycie i płukanie grzybów doprowadzić może do szybkiego gnicia. Dlatego możemy je umyć pod bieżącą wodą, jeżeli planujemy ich smażenie lub marynowanie. Oczywiście nie zapomnijmy o tym, aby wcześniej je posegregować według gatunku. Ponieważ niektóre grzybki mogą puszczać sok, który pobrudzi pozostałe okazy.

W momencie, kiedy planujemy grzybki suszyć lub też mrozić, to wtedy ich płukanie i mycie pod bieżącą wodą nie będzie wskazane. W takim przypadku piasku pozbędziemy się, przecierając grzyby wilgotną szmatką. Natomiast pozostałe zabrudzenia staramy się wyczyścić przy pomocy ostrego nożyka. Nie zapominajmy, że do zanieczyszczeń, które chcemy czyścić z grzybów, zalicza się nie tylko piasek, ale również liście, igliwie, mech oraz źdźbła trawy.

Takie gatunki grzybów, jak koźlarze, czy też maślaki, należy wyczyścić nie tylko z zanieczyszczeń. Tutaj konieczne jest, aby zeskrobać wierzchnią skórkę z kapeluszy oraz trzonków. Jeżeli mamy duże kanie przeznaczone do smażenia, to ich mycie i płukanie pod bieżącą wodą jest jak najbardziej możliwe. Ważne jest jednak to, aby umyć je w miarę delikatnie, ponieważ są one bardzo podatne na uszkodzenia. Wiedząc już, jak wyczyścić pozostałe grzyby oraz kurki, można z powodzeniem zacząć planować to, w jaki sposób je przyrządzimy.

Umiejąc dokładnie wyczyścić grzyby, będziemy mogli je w dowolny sposób przygotować do zjedzenia. Najczęściej chcemy je wysuszyć lub też zamarynować. Wtedy powinniśmy wiedzieć, jak wyparzyć słoiki, aby na pewno nasze marynaty nie uległy popsuciu. Słoiki należy czyścić nie tylko pod bieżącą wodą, ale ważne jest ich wysterylizowanie w wysokiej temperaturze. Z łatwością tego dokonamy, myjąc je w zmywarce. Tak przygotowane słoiki wystarczy napełnić wybranymi grzybami, a także zalewą octową.

ikona podziel się Przekaż dalej