Jak odetkać kibel?

Zatkany kibel – dlaczego tak się dzieje?

Przyczyn zapychania się toalety jest naprawdę wiele. Jednak najbardziej popularne z nich to:

 • spora ilość papieru toaletowego, jaka zalega w sedesie,
 • zepsuta spłuczka,
 • zalegające w muszli materiały (jak papierowy ręcznik, podpaska czy wacik).

Konsekwencją zapchanej toalety może stać się niezdatność do korzystania z niej, a także rozwijanie się zarazków w sedesie czy wydobywający się z niego nieprzyjemny… zapach. Zapchana toaleta jest dość sporym wyzwaniem dla każdego, ale znajomość odpowiedniego przygotowania i metod pozwoli przywrócić jej pierwotne funkcje. Co należy przygotować, zanim wybierzesz idealny sposób jak odetkać WC?

 • gumowe rękawiczki,
 • ochronną maskę,
 • akcesoria potrzebne do odtykania (zależnie od metody).

Zanim zaczniesz udrażniać rurę warto zadbać nie tylko o toaletę, ale i o swoje ręce. Właśnie dlatego należy zabezpieczyć je poprzez użycie rękawiczek. Musisz także brać poprawkę na to, że woda może wylać się na podłogę. W takim przypadku należy mieć ze sobą:

 • stare ścierki i ręczniki,
 • długie i grube rękawiczki.

Zazwyczaj wyróżnić można dwa sposoby odtykania muszli klozetowej – alternatywne (udrażnianie domowym sposobem) i specjalistyczne (odtykanie przy pomocy odpowiednich środków). Postaramy się przedstawić, który z nich będzie najskuteczniejszy! A może zainteresuje cię także ten artykuł o profesjonalnych środkach czystości?

Udrażnianie toalety przepychaczką do rur

Jest to chyba najprostsza metoda, a także jedna z tańszych. Przepychaczka kosztuje bowiem między 5 a 10 zł. Można zaopatrzyć się w wersję do umywalek, a także specjalnie dopasowaną do muszli klozetowej. Posiadasz standardowy wymiarami sedes? A więc przepychaczka do umywalek będzie wystarczająca. Działanie przepychaczki nie wymaga większej filozofii. Urządzenia spełnia swego rodzaju rolę pompy ssąco-tłoczącej. Dzięki tym właściwościom możesz wytworzyć w muszli naprzemienne ciśnienie, a ono doskonale zadziała na zalegające w muszli elementy. Zastosowanie przepychaczki przyniesie oczekiwany efekt  prawdopodobnie już po… pierwszym użyciu!

 1. Przyłóż sprzęt do odpływu w ten sposób, by go oplótł.
 2. Dociśnij i odciągnij przepychaczkę tak, aby można było przepchnąć zator przez rurę (pod ciśnieniem).
 3. Kielich sprzętu nie chce się przyssać? Możesz polać go wodą lub nalać wodę do toalety po to, by nad kielichem stworzył się słup wody.

Zdecydowanie, przepychaczka do rur to najbardziej popularna metoda na zatkany odpływ w muszli klozetowej. Warto wspomnieć, że nie trzeba przy tym posiadać specjalistycznej wiedzy, jak odetkać kibel. Mało tego, na rynku jest całkiem sporo różnych rodzajów przepychaczy. Każdy z nich ma to samo przeznaczenie – przynieść nam pomóc wtedy, gdy ubikacja całkowicie się zapcha. Tym domowym sposobem można nie tylko łatwo pozbyć się kłopotliwej sytuacji, ale też zrobić to małym kosztem zarówno jeżeli chodzi o pieniądze, jak i o… zdrowie. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o łazience.

Jak przepchać toaletę?

Kret a zapchana toaleta

Zastanawiasz się, jak przepchać toaletę za pomocą wybranego środka chemicznego? Kret nie ma sobie równych! Na opakowaniu znajduje się dokładna instrukcja, więc wystarczy się z nią zapoznać i postępować zgodnie z wytycznymi – z kolei cena produktu to ok. 6-8 zł. Warto wiedzieć jednak, że nie można nadużywać tego preparatu do udrażniania rur – to często prowadzi bowiem do jeszcze większych zatorów! Może się wówczas wydawać, że przedawkowanie będzie jeszcze gorsze od zatkanego WC. Wystarczy wlać do muszli zagotowaną wodę – wówczas zator momentalnie ustępuje. Podstawowym składnikiem Kreta jest wodorotlenek sodu. Oczywiście, przy stosowaniu preparatu należy mieć założone rękawiczki i najlepiej… okulary ochronne! Kret to bowiem środek żrący, który zagraża zdrowiu. Jak postępować z preparatem krok po kroku?

Dłonie w rękawiczka i odetkana toaleta, a także porady, jak odetkać kibel, czyli zatkaną toaletę krok po korku
Jak odetkać kibel? Przepychanie toalety krok po kroku
 1. Nie wsypuj Kreta bezpośrednio do toalety – najpierw wymieszaj go z wodą.
 2. Wlej ok. 4 l wody do plastikowego wiadra. Następnie zakryj usta i nos kawałkiem bawełnianej ściereczki (albo maską).
 3. Dodawaj ok. 1 kg Kreta i dokładnie mieszaj – nigdy na odwrót!
 4. Pamiętaj, aby pracować w dobrze wentylowanym pomieszczeniu i pod żadnym pozorem nie wdychać oparów!
 5. Nie dotykaj mieszanki rękami bez rękawiczek – możesz się poparzyć! Jeżeli jednak przypadkowo mieszanka kapnie na skórę, dokładnie umyj ją sporą ilością wody.
 6. Powoli wlewaj roztwór do muszli (już po zamieszaniu). Zatkane WC zamknij i zostaw na ok. 45 minut.
 7. Przygotuj podobną mieszankę, wlej do sedesu i zostaw na całą noc.
 8. Zalej rano całość gorącą wodą. Gotowe!

Jak odetkać WC płynem do naczyń?

Metoda ta wykorzystuje generalnie dwa składniki – płyn do mycia naczyń i ciepłą wodę.

 1. Wlej płyn do stojącej w toalecie wody i zaczekaj, aż opadnie on na dno (na papier, który doprowadził do zatkania się kibla i przez to całego odpływu).
 2. Wlej do muszli ciepłą wodą po ok. 20 minutach, zaczekaj chwilę i spuść wodę.

Jest to metoda, która będzie doskonała w większości przypadków zatkanej toalety. Nie jest to jednak sposób zawsze i w pełni skuteczny – najwięcej zależy bowiem od tego, jakie są przyczyny zatkania się muszli klozetowej. Metoda sprawdzi się, gdy WC zatkane zostanie np. papierem ręcznikowym – jednak w przypadku zablokowania odpływu innym, grubszym materiałem, może być już nieco… trudniej.

Udrażnianie toalety sodą i octem

Zastanawiasz się, jak odetkać kibel innym sposobem? Jak odetkać WC, kiedy inne metody na zatkany sedes nie pomagają? Możesz połączyć w tym celu dwa produkty spożywcze – sodę i ocet. Soda w połączeniu z octem będzie doskonałym antidotum na zatkane WC! Ubikacja zostanie udrożniona po dosłownie… trzech krokach.

 1. Wsyp do muszli klozetowej kilka łyżek sody i dolej do octu.
 2. Odczekaj kilka minut.
 3. Spłucz wodę i… ciesz się odetkanym sedesem!
ikona podziel się Przekaż dalej