Jak odetkać zlew?

Zapychanie się zlewu – jak rozpoznać?

Nie zapomnij o tym, że zlewu nie można zapchać w jednej chwili. Zatkać mogą go:

  • resztki jedzenia,
  • włosy,
  • osad z kosmetyków,
  • piasek,
  • resztki jedzenia,
  • kawałki opakowań.

Takie produkty gromadzą się w zlewie przez nawet kilka miesięcy. Jednak szybko zauważysz, że ze zlewem jest coś nie tak. W jaki sposób? Otóż:

  • woda będzie wolniej spływać,
  • podczas spływania wody będą pojawiać się pęcherze powietrza,
  • gdy woda pojawia się w rurach, słychać będzie dość charakterystyczny bulgot.

Zlewozmywak – jak wyczyścić syfon?

Jeżeli zapchany zlew sprawia kłopot należy upewnić się, w jakim miejscu wystąpił zator. Przyczyna może tkwić bowiem albo w syfonie, albo w rurze odpływowej. Jeżeli zlew zatkał się poprzez pierwszą rzecz, to będzie znacznie łatwiej uporać się z problemem – wystarczą bowiem środki chemiczne, przepychaczka czy też soda połączona z cytryną (o czym powiemy nieco później). W razie niepowodzenia zawsze można zwyczajnie… odkręcić syfon:

  1. Ustaw miskę pod syfonem.
  2. Odkręć ręcznie nakrętki.
  3. Dokładnie wyczyść syfon i zamontuj go na swoje miejsce.
  4. Nie znalazłeś nic w środku? Problem może „siedzieć” więc w… rurach odpływowych. Tutaj konieczne już będzie udrażnianie rur! A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, jak odetkać kibel?

Czym odetkać zlew - gumowa przepychaczka do zlewu

Jest to przedmiot doskonale wszystkim znany, z którego korzysta się już od wielu lat. Jeżeli zastanawiasz się, jak odetkać kibel – przepychaczka sprawdza się również w takich przypadkach. Jednak jak odetkać zlew przepychaczką?

  1. Nałóż kielich przepychaczki na otwór od odpływu.
  2. Dociśnij go kilka razy i odłóż drążek, aby spowodować różnicę ciśnień.
  3. Ścieki, jakie powstrzymuje zator, przepchają go dalej do rur – skąd swobodnie spłynie sobie dalej. Możesz także wyjąć zator na zewnątrz.

Jeżeli nie chcesz skorzystać z tradycyjnej przepychaczki, zawsze warto jest użyć współczesnego urządzenia przypominającego… strzykawkę. Działa ono identycznie, jak przepychaczka – jednak jest skuteczniejsze i bardziej praktyczne.

Gumowa przepychaczka do zlewu oraz najlepsze domowe sposoby, jak odetkać zlew i jak przetkać zlew, a także czym odetkać zlew,
Jak odetkać zlew? Najlepsze sposoby na zatkany zlew w domu

Zapchany zlew kontra drut „żmija”

Wyczyściłeś już cały syfon, jednak woda wciąż „siedzi” w zlewie? Może być tak, że zator powstał w dalszej części kanalizacji. Czym odetkać zlew? W takim przypadku konieczne będzie posłużenie się specjalnym urządzeniem – jest to tzw. „żmija”. Najczęściej jest nią po prostu drut, jaki zawinięty został w sprężynkę – ma on kilka metrów długości, a zwieńcza go… ostra końcówka. Drugi koniec wyposażony jest z kolei w korbę, która ma za zadanie wkręcić sprężynę w kanalizację.

Postaraj się kręcić „żmiją” w przeciwległą stronę. Dzięki temu zanieczyszczenia zostaną całkowicie usunięte –zwłaszcza te, które powstały w rurach. Drut tego typu potrafi sprytnie odetkać zlewozmywak, jednak należy działać w tym przypadku wraz z drugą osobną – przyda się do podtrzymywania końcówki. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sprzątaniu łazienki.

Czym odetkać zlew?

Jak udrożnić zatkany zlew sodą i octem?

Domowe sposoby zazwyczaj wykazują największą skuteczność, jeżeli chodzi o udrażnianie rur. Warto w tym przypadku zastosować miksturę składającą się z octu oraz sody oczyszczonej. Jak przetkać zlew owymi składnikami?

  1. Dokładnie oczyść i wysusz zlew, wyjmując także z niego sitko.
  2. Przygotuj korek, aby zatkać odpływ. Jeśli nie posiadasz zlewu na korek, warto będzie użyć bawełnianych szmatek.
  3. Wsyp sodę do odpływu, następnie wlej do środka ocet (w proporcjach 1:1).
  4. Zatkaj odpływ szmatkami lub korkiem.
  5. Pozostaw mieszankę w rurach na ok. pół godziny.
  6. Zagotuj wodę, wyjmij korek i zalej zlew wrzątkiem – dzięki temu przepłuczesz odpływ.
  7. Powtarzaj czynność aż do momentu całkowitego udrożnienia rur zlewozmywaka.

Środki chemiczne – na co uważać?

Preparaty chemiczne dostępne na sklepowych półkach powinny uporać się z zapchanym zlewem. Trzeba jednak postępować z nimi ze szczególną ostrożnością – takie produkty są bowiem bardzo szkodliwe dla zdrowia i... życia. Niestety, ale mogą czasami nawet stopić instalację, jeżeli wykonana została z miernej jakości materiałów. Czy istnieje jakiś konkretny środek na udrażnianie rur, który zawsze się sprawdza? Cóż, opinie są bardzo zróżnicowane – jednak większość użytkowników opowiada się raczej za granulkami, jak za żelem. Pamiętaj także o przetykaniu zlewu w gumowych rękawiczkach i o nienachylaniu się nad zlewem, zwłaszcza kiedy granulki zaczynają buzować w rurach – czasami preparat może zostać przypadkiem wyrzucony w górę, a to może uszkodzić… wzrok!

Pamiętaj, aby stosować środki chemiczne profilaktycznie – bez oczekiwania na to, aż zlew całkiem się zapcha. Warto posługiwać się takimi produktami zwłaszcza „traktując nimi” miejsce, w którym pojawił się zator. Zachowaj jednak szczególną ostrożność podczas korzystania ze środków udrażniających – nieuważna aplikacja może skończyć się bowiem… poparzeniami skóry!

ikona podziel się Przekaż dalej