Jak odkamienić pralkę - domowe sposoby

Zanim sięgniemy po chemiczne środki chemiczne, aby przeprowadzić skuteczne odkamienianie pralki, wcześniej możemy wypróbować domowe sposoby, które nie są kosztowne. Ich zaletą jest łatwa dostępność, wysoka skuteczność, a także bezpieczne korzystanie bez obaw o swoje zdrowie, a także ochronę sprzętu.

Sprawdzając, czym możemy odkamienić pralkę, jeżeli właśnie sprawdzamy różne domowe sposoby, w pierwszej kolejności warto wypróbować kwasek cytrynowy. Tak naprawdę zastosowanie tego produktu jest bardzo łatwe. Ponieważ powinniśmy wsypać ok. ⅔ szklanki kwasku cytrynowego do pralki, a następnie uruchomić urządzenie, piorąc w 90 stopniach Celsjusza. Oczywiście w pralce nie powinny znajdować się żadne ubrania. Po praniu, w urządzeniu nie powinno być śladu po osadzie.

Innym rozwiązaniem dającym nam podpowiedź, jak odkamienić pralkę, jest nasączenie bawełnianych szmatek w sodzie oczyszczonej. A następnie włożenie ich do bębna, a także uruchomienie cyklu prania w 90 stopniach Celsjusza. Jak szybko można się przekonać, zarówno soda oczyszczona, jak i również kwasek cytrynowy działają korzystnie na odkamienianie pralki, a także pozwalają dokładnie wyczyścić urządzenie z uporczywych osadów.

Skuteczne odkamienianie pralki - wybrane środki

Gdy jednak domowe sposoby nie są już zbyt skuteczne, wtedy zastanawiamy się, czym możemy wyczyścić nasze urządzenie. Wśród różnych porad pojawia się wskazówka mówiąca o tym, jak wyczyścić pralkę tabletką do zmywarki. Okazuje się, że jest to nie tylko niezwykle prosty, ale również skuteczny sposób na odkamienianie urządzenia. W tym celu do bębna wrzucamy dwie tabletki, które standardowo wrzucamy do zmywarki. Następnie uruchamiamy proces prania w 60 stopniach Celsjusza. Jest to skuteczny sposób na to, aby wyczyścić pralkę nie tylko z osadów powodujących powstawanie kamienia, ale również z pleśni i grzybów, które niestety bardzo szybko zaczynają rozwijać się w pralce.

Jeżeli chodzi o standardowe środki przeznaczone do odkamieniania pralki, to najczęściej producenci takich preparatów zalecają systematyczne stosowanie podczas każdego prania. To pozwoli przede wszystkim na zmiękczanie wody, która jak wiadomo jest główną przyczyną powstawania kamienia. Najczęściej takie preparaty występują w postaci proszku lub tabletek. W swoim składzie zawierają naturalny kwasek cytrynowy, dzięki czemu preparaty są całkowicie bezpieczne dla naszych ubrań, a także samego urządzenia.

Ponadto środki pozwalają wyczyścić pralkę z osadzającego się kamienia. Jest to bardzo ważne, jeśli chcemy chronić wszystkie wrażliwe podzespoły przed uszkodzeniem. Do takich elementów zaliczają się przede wszystkim bęben, czy też grzałka. Niestety, jeżeli nie będziemy o nie odpowiednio dbać, to powinniśmy się liczyć z ich szybkim uszkodzeniem. Jak wiadomo, naprawa poszczególnych podzespołów jest możliwa, ale często ze względu na bardzo wysoką cenę, nie zawsze będzie się opłacać.

Koszt środków przeznaczonych do odkamieniania pralki

Mając już na uwadze to, czym i jak odkamienić pralkę, na pewno chcemy dowiedzieć się również, ile zapłacimy za poszczególne preparaty. Wtedy też na pewno będzie nam łatwiej zaplanować taki wydatek, chociaż na szczęście nie powinien on być duży. Ponadto takie środki do odkamieniania pralki dostępne są między innymi w marketach, czy też sklepach, w których sprzedawany jest sprzęt gospodarstwa domowego. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jaki odkamieniacz do pralki wybrać.

Przykładowe ceny środków przeznaczonych do odkamieniania pralki

Nazwa produktu

Cena

Odkamieniacz do pralki Calgon 3w1 500 g

14,99 zł

Cleox odkamieniacz do pralek 150 x 16 g

55,99 zł

Odkamieniacz do pralki Calgon Hygiene + (15 sztuk)

28,13 zł

Odkamieniacz do pralki i zmywarki Miele GP DC WG 250g

49,99 zł

Odkamieniacz do pralki i zmywarki Electrolux 6 szt.

29,99 zł

Filtr odkamieniający CAL600

99,99 zł

Odkamieniacz do pralek i zmywarek Bosh Siemens 250g

34,90 zł

Tabletki odkamieniające do pralki Domol 60 szt.

16,99 zł

Jak widzimy, ceny są całkiem przystępne. Najwięcej zapłacimy za markowy odkamieniacz, który jest dedykowany do konkretnych modeli pralek. Natomiast za uniwersalny środek, który możemy stosować w przypadku każdej pralki, zapłacimy około 20 złotych. Ciekawą propozycją jest filtr odkamieniający, który może okazać się bardzo dobrą inwestycją. Przede wszystkim powoduje on zmiękczanie wody, co znacznie zmniejsza ryzyko pojawienia się kamienia na poszczególnych elementach pralki.

Gdy już będziemy wiedzieli, w jaki sposób możemy wyczyścić pralkę z kamienia, to na pewno okażą się przydatne również inne wskazówki. Do nich zalicza się chociażby taka instrukcja, jak podłączyć pralkę, czy też jak wyczyścić laptopa. Mając na uwadze tego typu porady, będzie nam zdecydowanie łatwiej poradzić sobie z codziennymi czynnościami bez pomocy fachowców.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny