Żelazko parowe - czyszczenie

Jeżeli podczas prasowania zaczniemy zauważać na ubraniach nieestetyczne drobinki pozostawione przez żelazko, wtedy warto sprawdzić, czy mamy problem z osadzającym się kamieniem w naszym urządzeniu. Niestety pozostawienie osadu w żelazku doprowadzi do powstawania brzydkich plam na ubraniach. Ponadto kamień osadza się nie tylko w żelazku, ale również w dyszach, przez które przechodzi para wodna. W związku z tym zalegający kamień w urządzeniu może doprowadzić do jego trwałego uszkodzenia.

Jak już wcześniej wspomniano, kamień w żelazku jest problemem wynikającym z zastosowania twardej wody. Dlatego warto temu zapobiegać chociażby przez zakup wody destylowanej, która jest dedykowana do tego typu urządzeń. Jeżeli jednak mimo zastosowania filtrowanej wody, nadal na powierzchni żelazka pojawiają się zabrudzenia, to za przyczynę można uznawać ustawianie zbyt wysokiej temperatury względem prasowanych materiałów. Dodatkowo nie zaleca się, aby przez długi czas pozostawiać włączone żelazko, z którego aktualnie nie korzystamy.

Jak odkamienić żelazko?

Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na to, aby skutecznie wyczyścić kamień w żelazku. Do nich zaliczają się zarówno domowe sposoby, jak i również dedykowane produkty, które można zakupić w sklepach. Dobrze jest mieć wiedzę na temat tego, czym można usunąć skutecznie kamień, jednocześnie pamiętając o tym, aby nie uszkodzić żelazka. W końcu szorowanie jego powierzchni skończy się porysowaniem, a w konsekwencji całkowitym zepsuciem się urządzenia.

Do 5 skutecznych sposobów na to, jak odkamienić żelazko zalicza się:

  • Stosowanie gotowych preparatów - chcąc dowiedzieć się, jak odkamienić żelazko, jednocześnie nie interesując się tym, jakie domowe sposoby na kamień mogą być równie dobre, warto sięgnąć po gotowe preparaty. Najczęściej dostępne są one pod postacią roztworu kwasu cytrynowego w płynie lub w specjalnych ampułkach. Taki płyn jest całkowicie bezpieczny zarówno dla człowieka, jak i również środowiska. Preparaty są w pełni biodegradowalne.
  • Stosowanie roztworu wody z octem - patrząc na domowe sposoby, czym wyczyścić kamień w żelazku, doskonałym rozwiązaniem okaże się roztwór wody z octem przyrządzony w proporcji 1:1. Tak przygotowany roztwór wlewamy do komory parowej, czyli tam gdzie zawsze wlewamy wodę. Następnie nagrzewamy żelazko na najwyższą temperaturę i czekamy tak długo, aż cały roztwór wyparuje. Po wszystkim komorę parową napełniamy ponownie wodą destylowaną lub przefiltrowaną i ponawiamy całą czynność. W ten sposób uda nam się skutecznie wyczyścić żelazko z kamienia zwykłym roztworem wody z octem. Jest to nie tylko bezpieczny, ale jednocześnie bardzo ekonomiczny sposób na uporanie się z problemem. Oczywiście takie rozwiązanie dedykowane jest pod żelazko parowe. Sprawdź także ten artykuł na temat czyszczenia żelazka octem i sodą.
  • Stosowanie roztworu z kwasku cytrynowego - kolejne domowe sposoby na to, czym wyczyścić kamień w żelazku, dotyczą produktu, który bez problemu znajdziemy w swojej kuchni. Tym produktem jest kwasek cytrynowy. Wystarczy rozpuścić 2 łyżeczki kwaśnego proszku w jednej szklance wody, a następnie cały roztwór wlać do komory parowej. Istotne jest to, aby wszystkie późniejsze kroki były takie same jak w przypadku odkamieniania żelazka przy pomocy roztworu wody z octem. Nie możemy zapomnieć również o ponownym wyparowaniu z żelazka już czystej wody. Dopiero po tym etapie żelazko parowe będzie nadawać się do użytku.
  • Usuwanie kamienia przy pomocy pasty do zębów - jeżeli chcemy się uporać z osadem kamienia na płycie żelazka, to w przypadku aluminiowego i stalowego urządzenia, możemy zdecydować się na zastosowanie miętowej pasty do zębów. Wystarczy pastę rozprowadzić na zabrudzonych powierzchniach, a następnie usunąć ją przy pomocy miękkiej ściereczki. Istotne jest, aby do tego celu nie wykorzystywać żadnych twardych szczoteczek lub drucików, ponieważ będzie to groziło porysowaniem żelazka.
  • Usuwanie kamienia przy pomocy generatora pary - nowoczesne żelazka parowe są skonstruowane w taki sposób, aby bez problemu usunąć zalegający kamień. Najczęściej tutaj zamiast roztworu, wystarczy tylko urządzenie napełnić czystą wodą, przy pomocy której przepłukujemy całe urządzenie. Następnie należy ustawić żelazko na najwyższą temperaturę. To pozwoli na odłożenie się kamienia do specjalnego zbiornika. Nie zapominajmy o tym, że by wyczyścić również dysze odprowadzające parę wodną, ponieważ podczas procesu odkamieniania, tutaj również będzie zalegać osad.

Ile kosztuje czyszczenie żelazka z kamienia?

Wiedząc już, jak odkamienić żelazko, możemy samodzielnie zdecydować się na domowe sposoby lub zakup gotowych preparatów. O ile domowe środki zaliczają się do najtańszych, a także dostępnych praktycznie w każdym domu, to pewnie będziemy ciekawi, ile zapłacimy za czyszczenie żelazka zakupionymi środkami przeznaczonymi do odkamieniania. Warto mieć je pod ręką, ponieważ często mają one zdecydowanie szersze zastosowanie. Dzięki nim możemy odkamienić również czajnik elektryczny, ekspres do kawy, czy też grzałki.

Oczywiście przed zastosowaniem konkretnego preparatu warto wcześniej dokładnie sprawdzić, do jakiego rodzaju urządzeń jest on dedykowany. Chociaż najczęściej taki płyn ze względu na swój naturalny skład posiada uniwersalne zastosowanie, to jednak czytanie instrukcji jest niezwykle ważnym etapem przed rozpoczęciem procesu odkamieniania. Płyn o pojemności 500 ml przeznaczony do pozbycia się kamienia z żelazka, czy też czajnika będzie kosztować około 20 złotych. Natomiast płyn do odkamieniania pralek i zmywarek również będzie dostępny w bardzo zbliżonej cenie. Często w przypadku dużego sprzętu AGD mamy do czynienia z odkamieniaczami, które są nawet dedykowane dla poszczególnych modeli urządzeń.

Jak zmiękczyć wodę?

Problem twardej wody będzie niestety odczuwany za każdym razem, gdy tylko skorzystamy z niej podczas prasowania. Dlatego dobrze jest poznać sposoby na to, jak można ją zmiękczyć, aby niepotrzebnie nie niszczyć urządzenia. Najprościej jest oczywiście stosować destylowaną wodę, którą będziemy napełniać żelazko parowe podczas prasowania. Innym sposobem na to, aby czyszczenie żelazka octem lub innymi sposobami nie było potrzebne, będzie zastosowanie przegotowanej wody. Ponieważ w wodzie podczas procesu gotowania się dochodzi do wytrącania się kamienia.

Jeżeli jednak czyszczenie żelazka jest dla nas dość uporczywe, tak samo, jak nie wiemy, czym należy odkamieniać pozostałe sprzęty w naszym domu, to warto zdecydować się na zakup oraz instalację stacji uzdatniania wody. Dzięki takiemu urządzeniu możliwe jest nie tylko to, aby usunąć z wody jony odpowiedzialne za osadzanie się kamienia, to jeszcze dodatkowo pozwala na to, aby wyczyścić z niej dodatkowe zanieczyszczenia stałe. Mając na uwadze płyn do odkamieniania, jak i również to, czym można usunąć w sposób naturalny osad z żelazka, nie powinniśmy zapominać jeszcze o wielu pozostałych problemach do rozwiązania. Do nich najczęściej zaliczają się wątpliwości dotyczące tego, jak prać buty w pralce, czy też ile wody zużywa pralka.

ikona podziel się Przekaż dalej