Ustawienie i rozpoznanie sztućców

Wiedząc jakie jest ustawienie naczyń i sztućców możemy łatwiej ich używać np. podczas przyjęcia weselnego czy na uroczystej kolacji. Ta wiedza przydaje się też, kiedy chcemy sami prawidłowo nakryć do stołu. Zatem zanim powiemy o układaniu sztućców po jedzeniu kilka słów o tym jak układać sztućce na stole.

W eleganckich restauracjach i podczas uroczystych posiłków sztućce układa się w pewien sposób. Dla osób, które nie znają zasad savoir vivre może być to początkowo stresujące. Tak naprawdę jednak układ jest bardzo logiczny i ułatwia korzystanie ze sztućców podczas posiłku.

Podstawowe zasady to:

  • Nóż i łyżka do zupy leżą po prawej
  • Widelec leży po lewej
  • Łyżeczka do deseru i widelczyk do ciasta leżą prostopadle, nad górną częścią talerza.

Poza tym, jeżeli mamy więcej niż jedną parę sztućców po bokach, to zaczynamy posiłek od zewnętrznych i przechodzimy do tych bliżej talerza. W niektórych hotelach i restauracjach ozdobnie złożoną serwetkę do posiłku znajdziemy na talerzu. W innych przypadkach kładzie się ją po lewej stronie, za sztućcami. Jest wtedy złożona w prostokąt. Podczas bardziej wystawnych przyjęć łyżeczki do kawy i herbaty znajdziemy po prawej stronie, obok łyżki do zupy.

Jeżeli wiemy już jakimi sztućcami jemy kolejne dania i jak układać sztućce, to nie będzie problemu z ich ułożeniem po zjedzeniu.

Jak odkładać sztućce

Odkładanie sztućców po jedzeniu jest ważną umiejętnością. To cały język znaków, za pomocą którego możemy powiedzieć, czy nam smakowało, czy czekamy na dokładkę, a nawet wyrazić swoje niezadowolenie z dania. To oczywiście działa w dwie strony. Jeżeli niechcący zasygnalizujemy, że nam nie smakowało, to popełnimy straszną gafę. Ułożenie sztućców po posiłku świadczy o naszej ogładzie. Dlatego dobrze jest wiedzieć jak odkładać sztućce po zjedzeniu.

Schematy, jak odkładać sztućce po posiłku, czyli najważniejsze zasady savoir-vivre, jak odkładać sztućce
Jak odkładać sztućce po posiłku, czyli zasady savoir-vivre, czyli odkładanie sztućców po posiłku krok po kroku

Istnieje sześć podstawowych układów sztućców po jedzeniu. Wszystkie dotyczą talerza płaskiego, widelca i noża. Sztućce zawsze kładziemy na swoim talerzu – co chyba jest oczywiste.

Sposoby ułożenia sztućców po posiłku i ich znaczenie

Sposób ułożenia sztućców po posiłku

Znaczenie

Nóż i widelec położone równolegle, w poprzek talerza. Rączki dotykają lewej krawędzi talerza

Dziękuję, było pyszne

Nóż i widelec ułożone równolegle, wzdłuż na talerzu

Dziękuję, posiłek skończony

Widelec leży wzdłuż, rączką skierowany do dołu, nóż na widelcu, rączką skierowany w prawo

Czekam na kolejne danie

Widelec i nóż oparte po bokach, na krawędziach talerza

Przerwa w jedzeniu

Nóż i widelec ułożone na talerzu, rączki wystają poza talerz, górne części prawie się stykają

Proszę o dokładkę

Nóż i widelec skrzyżowane poprzecznie na talerzu

Nie smakowało mi

Jak widać zasady odkładania sztućców po zjedzeniu nie są trudne ani skomplikowane. To prosty savoir vivre, który na pewno przyda się nie tylko osobom obracającym się w tzw. dobrym towarzystwie.

Pozostaje jeszcze pytanie jak odkładać sztućce do innych dań. Co zrobić z łyżką do zupy czy widelczykiem do ciasta? Podstawowa zasada odkładania jest taka, że zawsze sztućce powinny się znaleźć na talerzu, z którego jedliśmy. Unikajmy niestabilnego ich ustawienia. Jeśli szukasz więcej ciekawostek, sprawdź także ten artykuł z poradami na temat nakrycia stołu.

Łyżeczka do kawy, herbaty lub łyżka do zupy podanej w misce na spodeczku powinna zostać odłożona na talerz. W innym przypadku łyżkę zostawiamy w misce lub głębokim talerzu. Nie będzie zaskoczeniem, że z łyżeczką lub widelczykiem do ciasta postępujemy podobnie. Zostawiamy je na talerzu, z którego jedliśmy deser. Jeżeli używaliśmy obu, to widelczyk kładziemy na lewo od łyżeczki.

Savoir vivre – kilka dodatkowych porad

Zasady jedzenia i odkładania sztućców po posiłku świadczą o naszych dobrych manierach. Oprócz sposobu ustawienia sztućców po posiłku czy wiedzy jak układać sztućce przy nakryciu warto znać przynajmniej kilka podstawowych zasad savoir vivre.

Jeżeli zupę lub bulion podano w filiżance z dwoma uchami, to nie pijemy jej, ale jemy łyżką. Na dnie miski zostawiamy tę część zupy, której nie da się wybrać łyżką. Nie wypijamy oczywiście z miski, ale też nie przelewamy na łyżkę. W ogóle nie mocujemy się z tym płynem, którego nie da się wybrać.

Każdy napój podawany w filiżance z jednym uchem wypijamy trzymając naczynie za ucho.

Pestki od owoców z kompotu należy odkładać na talerzyk, nie wsypywać do kompotu czy naczynia po kompocie.

To powinno być oczywiste dla każdego kto przeczytał powyższy tekst, ale warto zaznaczyć jeszcze kilka zasad. Jeżeli na prawo od łyżki znajdziemy nóż, to znaczy, że posiłek zaczyna się od przekąski wymagającej krojenia. Dwa noże obok siebie mogą oznaczać, że na środkowe danie będzie podana ryba.

Wiedza na temat tego jak odkładać sztućce po posiłku i jak odczytywać ich ułożenie powoli odchodzi w niepamięć. Jednak w eleganckich restauracjach, na przyjęciu w eleganckim towarzystwie czy podczas uroczystej kolacji z cateringiem może nam się jeszcze przydać.

ikona podziel się Przekaż dalej