Naklejka rejestracyjna – konieczność naklejenia

Nalepka rejestracyjna to niewielka folijka, którą przykleja się do przedniej szyby samochodu od wewnątrz. Dostaje się ją w czasie rejestrowania samochodu. Jest to hologram z numerem rejestracyjnym. Jej przyklejenie do samochodu jest obowiązkowe, za brak naklejki można zapłacić mandat i to w wysokości do 500 zł!

Czasami jednak zdarza się, że trzeba ją odkleić, na przykład, kiedy przerejestrowujesz samochód po zakupie. Czasami – na przykład w trakcie wymiany szyby – musisz to zrobić w taki sposób, by folia pozostała nienaruszona. Oczywiście naklejka rejestracyjna może być zduplikowana i możesz zgłosić się do urzędu rejestracyjnego po kolejną, ale… no cóż, to także nie jest takie łatwe. Koszty może nie są duże, za to czas oczekiwania i konieczność składania kolejnych wniosków. Może okazać się, że samochód będzie wyłączony z użytkowania aż na 30 dni. Dlatego lepiej postarać się zdjąć nalepkę i ostrożnie przykleić ją do nowej szyby. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak odkleić naklejkę z szyby.

Jak zdjąć naklejkę rejestracyjną?

Jeśli nie zależy ci na tym, by naklejka rejestracyjna była cała, możesz spróbować ją po prostu zedrzeć – nie jest to jednak takie łatwe. Niestety, ale naklejka została tak zaprojektowana, by jej podważenie i odklejenie było utrudnione, dzięki temu jest bardziej trwała i nie spadnie sama z przedniej szyby samochodu.

Zdrapać naklejkę możesz skrobakiem do usuwania lodu na szybach. Ale uwaga – musisz robić to bardzo delikatnie, by nie zarysować szklanej powierzchni! Możesz spróbować podważać jej rogi paznokciem i stopniowo odkleić kolejne części, jednak w takim wypadku musisz mieć bardzo dużo cierpliwości i samozaparcia. Na dodatek po takim odklejaniu na szybie pozostaną brudne ślady po kleju, który potem bardzo trudno usunąć. A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu praktyczne porady?

Szyba samochodowa przednia, z której skutecznie została odklejona naklejka rejestracyjna domowymi sposobami
Jak odkleić naklejkę rejestracyjną z szyby samochodu? Skuteczne i łatwe sposoby

Usuwanie naklejki z numerem rejestracyjnym z wykorzystaniem suszarki

Najlepszym sposobem na to, jak zdjąć naklejkę rejestracyjną jest użycie suszarki do włosów. Wystarczy nią nagrzać mocno naklejkę i jej okolice, by klej zaczął się topić. Dzięki temu możesz delikatnie usunąć naklejkę bez ryzyka, że ją przedrzesz albo zniszczysz w inny sposób.

Przez mniej więcej 15 minut nagrzewaj naklejkę strumieniem ciepłego powietrza. Kiedy poczujesz, że klej zaczyna się roztapiać, możesz spróbować podważyć folię paznokciem lub cieniutkim nożykiem i bardzo ostrożnie zdjąć ją z szyby. Postaraj się zrobić to dość zdecydowanym ruchem. Jeśli chcesz ją nakleić na nową szybę, zrób to od razu, dopóki klej jest rozgrzany.

Warto jednak wiedzieć, że decydując się na ten sposób trzeba zachować szczególną ostrożność. Jeśli na zewnątrz jest zimno, nie powinieneś za bardzo rozgrzewać szyby. Nie kieruj powietrza w jedno miejsce, punktowo, ale poruszaj suszarką i ustaw ją na dość dużą odległość. Zbyt duża różnica temperatur może sprawić, że w trakcie nagrzewania szyba po prostu pęknie.

Nalepka rejestracyjna – ślady po kleju

Nawet, jeśli uda ci się zdjąć naklejkę rejestracyjną z szyby, na szklanej powierzchni mogą zostać wyraźne ślady po kleju. Jeśli od razu ich nie usuniesz, mogą się brudzić i ciągle szpecić przednią szybę. Na dodatek przez nie może nie uda ci się przykleić w tym miejscu nowej naklejki. Dlatego też musisz od razu je usunąć.

W przypadku kleju z tego rodzaju naklejki woda i zwykłe detergenty do mycia okien nic nie pomogą. Musisz zastosować coś, co rozpuszcza tego rodzaju substancje. Dobrze sprawdza się płyn do zmywania paznokci z acetonem albo benzyna ekstrakcyjna. Wystarczy wlać odrobinkę na wacik i delikatnymi ruchami przecierać miejsce, w którym pozostał klej. Kiedy zacznie się powoli rozpuszczać, będzie ci go łatwiej usunąć za pomocą wacika lub miękkiej, niepozostawiającej włókien szmatki.

Naklejanie nalepki rejestracyjnej

Jeśli uda ci się zedrzeć nalepkę rejestracyjną tak, by nie była uszkodzona, możesz przykleić ją na nowej przedniej szybie samochodu. Należy umieścić ją w prawym, dolnym rogu, na takiej wysokości, by nie była zasłonięta przez wycieraczki.

Aby naklejka dobrze się trzymała, należy dobrze przygotować szklaną powierzchnię. Przede wszystkim warto ją umyć, by nie było na niej żadnego kurzu ani innych zabrudzeń. Możesz do tego użyć zwykłego płynu do mycia szyb lub specjalnych preparatów dedykowanych do mycia samochodu. Następnie warto odtłuścić powierzchnię – do tego przyda ci się spirytus lub aceton. Kiedy szyba już wyschnie, możesz delikatnie przykleić oderwaną nalepkę rejestracyjną. Wygładź ją, by pod folią nie zebrały się pęcherzyki powietrza. Musi całkowicie przylegać do szyby, by nie zaczęła odchodzić i by nie odpadła w przyszłości.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny