Jak usunąć naklejkę skrobakiem?

To dość kontrowersyjna metoda, przede wszystkim dlatego, że skrobakiem łatwo można porysować powierzchnię szyby. Jest także dość czasochłonna i wymaga nie lada cierpliwości. Będziesz potrzebować ostrego narzędzia – skrobaka, żyletki lub cienkiego nożyka.

Wystarczy delikatnie podważać narzędziem róg naklejki. Jeśli to się jednak nie uda, będziesz musiał posunąć się do zeskrobania jej z szyby. Łatwo o skaleczenia i zazwyczaj na szklanej powierzchni zostaje plama z kleju. Naklejka z numerem rejestracyjnym ma zazwyczaj bardzo dużo mocno wiążącego kleju, dlatego jej odspojenie jest takie trudne i wymagające.

Jak odkleić nakleję z szyby – podgrzanie kleju

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest próba delikatniejszego odspojenia naklejki od szyby. Możesz zrobić to za pomocą… suszarki do włosów. Wystarczy, że od wewnętrznej strony, w samochodzie, podgrzejesz szkło. Ale uwaga – nie rób tego punktowo, raczej staraj się równomiernie ogrzewać większy obszar. W przeciwnym wypadku szyba może po prostu pęknąć od zbyt dużej różnicy temperatur. Nie można także podgrzać jej zbyt mocno – szkło samochodowe ma tendencję do matowienia przy wyższych temperaturach. Sprawdź także zebrane w tym miejscu praktyczne porady.

Najlepiej, gdyby podgrzewane miejsce miało umiarkowaną temperaturę – tak, by dało się je dotknąć gołą ręką, ale by odczuwać lekki dyskomfort. Dopiero wtedy możesz delikatnie podważyć rożek naklejki – paznokciem, pincetą lub żyletką. Potem delikatnymi, powolnymi ruchami możesz ściągnąć całą naklejkę. Prawdopodobieństwo, że na szklanej tafli pozostanie ślad po kleju jest małe, jednak czasami się zdarza. Podgrzany klej powinien odspoić się od szyby i w całości przylegać do odklejonej folii. Dzięki temu naklejka nie będzie zniszczona, więc możesz przykleić ją ponownie.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Jeśli w trakcie zrywania naklejka się porwie, drobne elementy możesz spróbować usunąć zmywaczem do paznokci. Dzięki niemu resztki kleju także się rozpuszczą, więc łatwiej będzie usunąć folię. W tym wypadku jednak naklejkę trzeba będzie wymienić – nowa kosztuje około 20 zł w urzędzie komunikacji. A może zainteresuje cię także artykuł o czyszczeniu monitora?

Usuwanie naklejki zmywaczem do paznokci, a także jak usunąć naklejki ze szklanych powierzchni, szybkie domowe sposoby
Jak odkleić naklejkę z szyby? Domowe sposoby na usuwanie naklejek

Usuwanie resztek kleju zmywaczem do paznokci

Prawie każdy sposób na to, jak odkleić naklejkę z szyby samochodu, może zostawić po sobie zacieki z kleju. Trudno je usunąć, ponieważ nie poddają się wodzie i detergentom, a po krótkim czasie zaczynają się brudzić, więc naprawdę szpecąco wyglądają. Można je jednak usunąć w bardzo łatwy sposób.

Wystarczy przetrzeć je szmatką zwilżoną zmywaczem do paznokci. Przejedź nią kilka razy po plamie, a powinna zniknąć – zmywacz rozpuszcza klej. Możesz także użyć benzyny estrakcyjnej lub innego rodzaju preparatów rozpuszczających (na przykład terpentyny). W równym stopniu powinny świetnie zadziałać.

Na miejscu usuniętego kleju możesz umieścić kolejną naklejkę z numerem rejestracyjnym. Będzie się trzymać bez problemu, pod warunkiem, że dokładnie usuniesz wszystkie pozostałe drobinki. Warto tego dopilnować, by nowa naklejka nie spadała i cały czas utrzymywała się na miejscu. W końcu za jej brak grozi mandat w wysokości nawet do 500 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny