Jak odnowić i pomalować meble kuchenne – poradnik praktyczny
Zastanawiasz się nad tym, jak odnowić meble kuchenne? Renowacja starych mebli wcale nie jest trudnym zadaniem! Drewniane meble czy też kuchenne fronty szafek z MDF można odświeżyć niewysokim kosztem, co pozwoli w sprytny sposób zmienić wyposażenie kuchni. Jak pomalować meble kuchenne z płyty oraz jak przeprowadzić odświeżanie i malowanie szafek w prawidłowy sposób? Podpowiadamy!
Jeśli szukasz więcej wskazówek i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.

Jak odnowić meble kuchenne?
Stare meble kuchenne – renowacja
Jeżeli szafki nie są w aż tak złym stanie i chcesz zachować ich wygląd, możesz zdecydować się na jedynie podkręcenie ich prezencji! Przyda się zatem mała poprawa czy doposażenie wnętrz mebli kuchennych – co z całą pewnością zaspokoi potrzebę zmiany. Będzie to o wiele lepsze rozwiązanie niż kupowanie taniego zestawu mebli wątpliwej jakości.
Co jednak, jeżeli zdecydujesz się na całkowitą renowację swoich mebli kuchennych? Wówczas, trzeba będzie zrobić w nich porządek. Zatem, fronty szafek, ale też korpusy, półki czy cokoły powinny zostać dokładnie wyczyszczone i sprawdzone – nie powinny bowiem być uszkodzone. Warto będzie również zwrócić uwagę na mechanizmy otwierania i zamykania szuflad, po czym naprawić drobne usterki. Meble kuchenne często posiadają również drewniane listwy maskujące od frontu – koniecznie taką zdemontuj i wyczyść. Możesz także pozostawić meble wyłącznie na nóżkach, zyskując na innowacyjnym wyglądzie i przestrzeni do łatwiejszego sprzątania!
Nie musisz od razu decydować się na konkretne farby do mebli kuchennych. Przemalowanie może poczekać! Co powiesz na zmianę mebli dzięki wymianie starych uchwytów? Możesz bowiem w miejscu starych klamek zamontować, np. stalowe uchwyty o dowolnym kształcie. Dzięki temu prostemu z pozoru dodatkowi, wykonane z płyty meble zyskają na nowym wyglądzie, zmieniając całe wnętrze! Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o renowacji i odnawianiu mebli krok po kroku.
Jak odnowić meble z MDF?
Jeżeli posiadasz meble wyprodukowane z tego materiału, pokryte dodatkowo folią PCV, to mogą się one po czasie zacząć łuszczyć bądź odbarwiać w niektórych miejscach (np. blisko piekarnika). No cóż, folia wykazuje niską odporność na wysoką temperaturę, stąd jej kurczenie się. Konieczne wówczas będzie ich odświeżanie. Meble mogą być też pokryte lakierem, który jest podatny na zarysowania. Jak odnowić meble kuchenne i czy potrzebne będą farby do mebli kuchennych? Oto, co należy zrobić!
- Złuszczoną powłokę trzeba zeszlifować papierem ściernym (gradacja 230), by meble stały się gładkie i równe.
- Usuń kurz i brud po szlifowaniu, najlepiej szmatką z ciepłą wodą.
- Odtłuść meble acetonem albo benzyną ekstrakcyjną, a następnie zabierz się za przemalowanie. Możesz skorzystać z farby akrylowej, malując kilka cienkich warstw. Zachowuj odpowiednie odstępy czasowe!
- Malowanie szafek zakończ pokryciem ich lakierem akrylowym, co pozwoli utrwalić farbę na dłuższy czas.
Jak pomalować meble kuchenne?
Stare meble kuchenne a ich odświeżanie
Nie da się ukryć, że meble kuchenne „zużywają” się najszybciej ze wszystkich w mieszkaniu. Codziennie narażone są one na działanie pary wodnej, zanieczyszczenia i wszelakie uszkodzenia – a więc, szybciej się rysują i przecierają. Żeby ukryć drobne mankamenty, często wystarczy nałożyć kilka warstw farby do mebli, zmienić blat bądź uchwyt, a także dodać drobny element. Warto pamiętać o kilku wskazówkach, które pozwolą uczynić ze starych mebli zupełnie nowe!

- Możesz pomalować meble za pomocą wodorozcieńczalnej emalii akrylowej do drewna bądź emalii rozpuszczalnikowej alkidowej.
- Przed malowaniem zawsze odtłuszczaj i czyść starą farbę.
- Ubytki w drewnie warto uzupełniać szpachlą do drewna. Z kolei wcześniej lakierowane szafki z drewna warto polakierować na nowo bądź pokryć woskiem.
- Stare szafki z laminatu trzeba potraktować inaczej – usunąć okleinę poprzez przyprasowanie folii gorącym żelazkiem, a następnie zetrzeć powierzchnię przy użyciu papieru ściernego. Następnie wystarczy pomalować płytę farbą akrylową i polakierować ją. Jeżeli fronty posiadają gładką powierzchnię (bez frezów), szafki będziesz mógł również okleić.
Malowanie szafek krok po kroku
Na samym początku warto będzie dokładnie przejrzeć meble i ich powierzchnię, o czym już wspominaliśmy. Czasem drobne uszkodzenia możesz uzupełnić w nich specjalną masą, np. stworzoną do ubytków w drewnie. Innym razem konieczne będzie zastosowanie papieru ściernego i zeszlifowanie mebli. Pamiętaj, że brak nadania podłożu szorstkości to brak przyczepności nowej powłoki! Trzeba też przygotować szafki do malowania, poprzez demontaż zbędnych elementów – takich, jak np. uchwyty. Oczywiście, brud należy zmyć i odkurzyć.
Do malowania koniecznie zabezpiecz wszelkie powierzchnie nienadające się do renowacji (np. podłogę pod meblami). W czasie malowania zaś kieruj się wskazówkami producenta wybranej farby – zaczynając jednak zawsze od najbardziej niedostępnych miejsc (rogi, detale). Najbardziej uniwersalne do malowania będą farby akrylowe, choć istnieją też specjalne farby do malowania drewnianych mebli. Doskonałym rozwiązaniem są również farby renowacyjne, które pozwalają osiągnąć trwały efekt na meblach i… niezwykle atrakcyjne wykończenie wnętrza!
@erka, znam tę farbę i sobie ją chwalę, faktycznie jest plamoodporna