Czy warto odnowić starą szafę sypialnianą?

Coraz bardziej popularne staje się odnawianie starych mebli, które zyskują w ten sposób modny i oryginalny wygląd. Taki mebel nadaje całemu wnętrzu charakteru, zwłaszcza jeśli mowa o renowacji drewnianych mebli. Pomalowanie szafy to nie tylko dopasowanie jej do wnętrza i odświeżenie wyglądu, ale tez możliwość wykazania się kreatywnością i sposób na ciekawe spędzenie czasu.

Stara szafa z drewna po odnowieniu każdemu wnętrzu nada rustykalnego charakteru i pozwoli stworzyć modne aranżacje w stylistyce vintage. Jednak wygląd szafy przez samodzielne jej odnowienie, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Sprawia to, że możesz odświeżyć szafę i nadać jej wygląd pasujący do każdego stylu. Takie stare odnowione meble z duszą pięknie zaaklimatyzują się w nowoczesnych domach i mieszkaniach.

W przypadku mebli do sypialni masz bardzo duże możliwości aranżacyjne. Piękne szafy sypialniane Merkury Market odmienią każde wnętrze. Jeśli jednak posiadasz starą szafę z drewna, to pamiętaj, że jest to materiał zawsze modny i odnawialny. Jeśli zatem ogranicza Cię budżet oraz lubisz prace kreatywne, odnowienie jej może okazać się najlepszym wyjściem.

Malowanie drzwi szafy – potrzebne narzędzia

Najprostszym i najszybszym sposobem, aby zmienić wygląd mebla, w tym przypadku na odnowienie szafy w sypialni jest jej pomalowanie farbą przeznaczoną do renowacji mebli. Do malowania mebli z drewna lub płyty meblowej nie potrzebujesz zatrudniać specjalisty. Z powodzeniem możesz zrobić to samodzielnie. Wiadome jest, że aby odnowić szafę przesuwną, lub starą szafę z drzwiami będziesz potrzebować trochę czasu oraz włożonego wysiłku. Renowacja starej szafy to nie tylko pomalowanie jej, ale i odpowiednie jej do tego przygotowanie. Niezbędne jest zaopatrzenie się w odpowiednie narzędzia do renowacji szafy. Potrzebne będą Ci szlifierka elektryczna lub papier ścierny, aby usunąć starą farbę. Dodatkowo zaopatrz się w szpachelkę, wałki lub pędzle do naniesienia farby oraz kuwetę, taśmę papierową, farbę albo lakier na wysoki połysk oraz folię malarską lub stare gazety. W przypadku ubytków w drewnie, potrzebna może się okazać masa szpachlowa do ich wypełnienia. Jeśli w grę wchodzi wymiana uchwytów, to zaopatrz się też w takie, które odmienią jej wygląd i będą pasowały do aranżacji pomieszczenia.

Jak odnowić szafę w sypialni?
Jak odnowić szafę w sypialni?

Jak odnowić starą szafę krok po kroku?

Szafę odnowisz w kilku łatwych krokach.

Krok 1. Przygotowanie drewna

Odnawianie szafy należy rozpocząć od odkręcenia wszystkich drzwi, uchwytów i gałek. Kolejnym etapem jest dokładne przyjrzenie się starej szafie i jej powierzchni. Jeśli posiada ona dziurki świadczące o szkodnikach w drewnie, to trzeba użyć dodatkowego preparatu przeciwko kornikom. Następnie bardzo dokładnie obejrzyj wszystkie elementy szafy i powierzchnię mebla. Jeśli w drewnie znajdziesz dziurki, w każdy otwór wstrzyknij preparat przeciwko kornikom. W tym momencie zawiń uszkodzone drewno w folię i poczekaj około dwóch dni na zadziałanie preparatu. Po upływie tego czasu zdejmij folię i umyj bardzo dokładnie cały mebel szczotką oraz letnią wodą z mydłem.

Krok 2. Usunięcie starych powłok malarskich

Jeśli Twoje stare meble były pokryte farbą lub lakierem to konieczne będzie usunięcie starej powłoki za pomocą papieru ściernego lub szlifierki elektrycznej. Szlifierka znacząco przyspieszy pracę, ale pamiętaj, że jej działanie może być inwazyjne dla mebli, które pokryte są fornirem lub okleiną wykonaną z połączonych płatów cienkiego drewna. W takim przypadku postaw na papier ścierny.

Krok 3. Uzupełnienie ubytków

Teraz dokładnie obejrzyj powierzchnię mebla i wszelkie ubytki, nierówności i dziurki po kornikach wypełnij za pomocą szpachelki specjalną masą szpachlową przeznaczoną do drewna. Gdy wyschnie, wygładź ją delikatnie drobnoziarnistym papierem ściernym i przetrzyj z pyłu całą powierzchnię.

Krok 4. Malowanie szafy

Następny etap odnowy starej szafy to nadanie jej odpowiedniego wykończenia. Za pomocą farb kredowych możesz zupełnie zmienić kolor szafy. Sprawdzi się to w przypadku wszystkich mebli, też mebli pokrytych fornirem. Jeśli Twój mebel ma charakterystyczne piękne słoje, to, zamiast farby nadaj mu barwę przy pomocy bejcy albo lakierobejcy. Gdy używasz zwykłej bejcy lub farby, to końcowym etapem będzie zalakierowanie drewna.

W jaki sposób zmienić wygląd szafy przesuwnej?

Szafy z drzwiami przesuwnymi ze względu na swoją pojemność i funkcjonalność są bardzo popularne. Ze względu na ich wielkość oraz niejednokrotnie zabudowę we wnęce czy ścianie usunięcie ich jest niemal niemożliwe. Co w przypadku, jeśli chcesz odmienić swoje wnętrze? Jeśli zmieniasz aranżacje lub wygląd Twojej szafy Ci się po prostu znudził? Dzięki kilku trikom możesz nadać szafie całkiem nowy wygląd, a co za tym idzie, poczujesz jak byś miał w domu nową szafę.

Jak zatem odnowić starą szafę z drzwiami przesuwnymi? Naklej na drzwi tapetę lub samoprzylepne lustra. Możesz też drzwi takiej szafy pomalować. Renowację musisz zacząć od dokładnego umycia oraz odtłuszczenia powierzchni całych drzwi. Po umyciu przed malowaniem powierzchnię drzwi możesz zmatowić i usunąć pył. Po pomalowaniu pierwszej warstwy i jej wyschnięciu delikatnie wygładź całą powierzchnię papierem ściernym. Ponownie odpyl i nałóż drugą warstwę farby. Takie postępowanie sprawdzi się nie tylko w przypadku szafy do sypialni, ale też w przypadku szafy w każdym innym pomieszczeniu-przedpokoju, garderobie, pokoju dziecięcym.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej