Odpowietrzanie kaloryferów – ogólne zasady

Większość nowoczesnych kaloryferów jest wyposażona w ręczny lub automatyczny system odpowietrzający. W przypadku systemu automatycznego nie ma problemu. Dopóki system działa, to dokonuje odpowietrzania kaloryferów automatycznie. Jednak stary grzejnik może nie mieć wbudowanego odpowietrzania. Na szczęście każda konstrukcja przewiduje taką sytuację. Odpowietrzanie grzejnika żeliwnego nie jest wcale trudne. Chociaż może zająć kilka minut, wymagać odpowiednich narzędzi i trochę siły fizycznej.

Jeżeli kaloryfer jest zimny, to pierwszym krokiem powinno być ustalenie z jakim typem grzejnika mamy do czynienia. Zawór odpowietrzający znajduje się zwykle po zewnętrznej stronie konstrukcji. Często jest też umieszczony w mało dostępnym miejscu. Chodzi o to, żeby nie odkręcić go przez przypadek albo, żeby dzieci nie miały do niego dostępu.

Typowy dla mieszkań w bloku jest grzejnik aluminiowy chociaż w starszych mieszkaniach spotykamy też grzejniki żeliwne. W aluminiowych system odpowietrzający będzie zakończony pokrętłem białym lub metalicznym, które można odkręcić ręcznie. Innym rodzajem zaworu w kaloryferze aluminiowym może być śrubka, którą trzeba odkręcić kluczem lub specjalnym kluczykiem do zaworu. Ten ostatni przypomina klucz imbusowy z motylkowym uchwytem.

Zdarza się też, że przy starym grzejniku nie ma zaworu odprowadzającego powietrze. Wówczas będziemy je wypuszczać odkręcając śrubkę, która znajduje się między pierwszym żeberkiem, a regulatorem ciepła.

Jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny bez zaworu

Powiedzmy, że zorientowaliśmy się, że nasz kaloryfer nie ma zaworu, jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny tego typu? Oto instrukcja krok po kroku:

  • Przygotowanie narzędzi – do odkręcenia śrubki w kaloryferze żeberkowym będziemy potrzebować klucza francuskiego lub dwóch kluczy płaskich, odpowiednio obejmujących śrubę zaworu i śrubę przy rurze doprowadzającej wodę. Ponieważ po odpowietrzeniu z kaloryfera zacznie cieknąć woda warto przygotować też szmatę lub miskę.
  • Zakręcenie regulatora ciepła – woda jest doprowadzana z rur po odkręceniu regulatora. Nie chcemy, żeby zalało nam mieszkanie, więc odcinamy jej dopływ.
  • Odkręcenie śruby odpowietrzającej – śruba znajduje się tuż przy pierwszym żeberku. Najczęściej zaraz za regulatorem. Od razu zabezpieczamy miejsce szmatką lub miską, żeby nie ciekło na podłogę. Po odkręceniu zapowietrzonego kaloryfera usłyszymy charakterystyczny syk. Czekamy aż przestanie syczeć i zacznie lecieć woda. Znaczy to, że powietrze zostało wyparte z kaloryfera.
  • Zamknięcie śruby i odkręcenie regulatora – dokładnie dokręcamy śrubę odpowietrzającą. Po zakończeniu odpowietrzania grzejnika żeliwnego warto sprawdzić, czy wszystko działa jak należy. W tym celu odkręcamy regulator i czekamy, aż ciepło zostanie rozprowadzone po wszystkich żeberkach. Jeżeli odczekaliśmy cały czas syczenia, to nie powinno być problemu. Jeśli nie, to możliwe, że czynność trzeba będzie powtórzyć.
Odpowietrzanie grzejnika żeliwnego oraz porady, jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny
Odpowietrzanie grzejnika żeliwnego krok po kroku, czyli jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny

Uwaga! Wyżej wymienionych zabiegów dokonujemy po rozpoczęciu okresu grzewczego. Zwłaszcza jeżeli mieszkamy w bloku albo miejskiej kamienicy, gdzie ogrzewanie jest rozpoczynane podczas zimniejszych miesięcy. W przypadku odpowietrzania grzejnika żeliwnego bardzo prawdopodobne, że nie znajdziecie specjalnego zaworu. Jeżeli jednak jest to grzejnik posiadający taki system, to postępujcie według instrukcji poniżej. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, jak obliczyć moc grzewczą kaloryfera?

Odpowietrzanie kaloryferów z zaworem

Na początek ważna informacja: jeżeli zmagacie się z zapowietrzonym grzejnikiem, który ma automatyczny system odpowietrzający, to skontaktujcie się z hydraulikiem. Możliwe, że trzeba będzie wymienić elementy systemu, żeby zadziałał prawidłowo. Poza tym przypadkiem możecie samodzielnie naprawić źle grzejący kaloryfer.

Podobnie jak w przypadku starego grzejnika bez zaworu trzeba przygotować szmatę lub miskę. Przed odpowietrzaniem kaloryferów zorientujmy się też koniecznie, jakiego typu mamy zawór. Możliwe, że kluczyk do zaworu trzeba będzie kupić lub pożyczyć od sąsiada.

Tak samo, jak w starym kaloryferze żeberkowym, odcinamy dopływ ciepła. Następnie odkręcamy zawór i czekamy aż się „wysyczy”. Pod tym względem nie ma różnicy między kaloryferem aluminiowym i żeliwnym. Kiedy zacznie cieknąć woda, dokręcamy zawór i sprawdzamy, czy kaloryfer grzeje równomiernie.

Jak widać, cała procedura nie jest taka trudna. Wystarczyło kilka minut i już wiemy, jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny. Co może ważniejsze – instrukcja w wielu punktach dotyczy też kaloryfera aluminiowego. Najważniejsze to rozumieć, jak działa kaloryfer. Jeżeli rozpoznamy poszczególne elementy konstrukcji, to łatwo przeprowadzimy odpowietrzanie w każdym grzejniku tego typu.

ikona podziel się Przekaż dalej