Jak opóźnić okres?

Przesuwanie okresu – czy można spowolnić go… bezpiecznie?

Jeżeli jesteś kobietą, która chce opóźnić miesiączkę, koniecznie zgłoś się do ginekologa. Masz zaplanowany wyjazd wakacyjny? Zrób to zatem z około 2-miesięcznym wyprzedzeniem! Dzięki badaniu dowiesz się, czy możesz wyleczyć się hormonami. Zostaniesz również skierowana na kolejne badania – o ile te będą koniecznością. Tylko lekarz potrafi dobrać odpowiednią metodę, dzięki której będziesz mogła skutecznie wstrzymać okres.

Niestety, ale bardzo często samodzielnie stosowane leki i domowe sposoby mogą wpłynąć różnie na organizm. Jednej kobiecie może nic się nie wydarzyć, ale już u innej objawy „samo-leczenia” mogą mieć różne skutki – niekoniecznie korzystne dla zdrowia. Również stosowanie niektórych leków, które mają opóźnić okres, mogą wywołać niepożądane reakcje organizmu:

 • ból głowy,
 • nudności,
 • ból piersi,
 • krwawienia acykliczne.

Tabletki na opóźnienie okresu

Zastanawiasz się, jak przesunąć okres tabletkami antykoncepcyjnymi? Cóż, jest to aktualnie jedna z najlepszych metod, jaka może opóźnić miesiączkę. Środki hormonalne to dobre leki, pozwalające nie tylko przełożyć okres na inną datę, ale także pomagające:

 • zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą,
 • wyregulować cykl miesiączkowy,
 • dostosować okres do planu miesięcznego (np. wakacje czy ślub).

Rzecz jasna, tabletki na opóźnienie okresu (czyli tabletek antykoncepcyjnych) powinnaś stosować zgodnie zaleceniami lekarza ginekologa. Nie można samej dawkować pigułek lub brać ich więcej, jak zalecił lekarz. Nie nadużywaj jednak metody wstrzymywania miesiączki tabletkami antykoncepcyjnymi, ponieważ nie jest to naturalnie stworzona metoda. Korzystaj z pomysłu wyłącznie pod nadzorem swojego ginekologa oraz tylko i wyłącznie w sytuacjach „awaryjnych”. Jeśli zastanawiasz się, jak opóźnić okres pigułkami antykoncepcyjnymi, zgłoś się do lekarza i skonsultuj terapię bezpośrednio z nim! Tylko on prawidłowo dobierze odpowiednią metodę, co opóźnia okres. Mało tego, wypisze dopasowaną do pacjentki receptę i przedstawi prawidłowe dawkowanie pigułek. Samodzielna „zabawa” z hormonami może się bardzo źle skończyć, wpływając trwale nie tylko na zdrowie, ale czasem nawet na… życie! A może lepszym rozwiązaniem okaże się przyspieszenie okresu? Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak przyspieszyć okres.

Jak przesunąć okres witaminą C i wapnem?

Myślisz nad tym, jak opóźnić okres? Możesz spróbować spożywać większą ilość witaminy C, jak zwykle – najlepiej w formie syntetycznej, ale też naturalnie (w cytrusach bądź papryce). Dołącz do tego wypijanie wapna w większej ilości. Witamina C ma spory wpływ na obfitość okresu, a raczej się jego… zmniejszanie – podobnie jest z wapnem.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie jest sposób, działający na wszystkie kobiety. U niektórych witamina C i wapno mogą wstrzymać okres o kilka dni, a u niektórych metoda… w ogóle nie zadziała. Musisz pamiętać, że zbyt duża dawka witaminy C albo wapna nie jest korzystna dla organizmu – więc, możemy sobie w ten sposób zaszkodzić! Najgorzej jednak będzie, kiedy przez nasze „kombinowanie” okres pojawi się… w najmniej spodziewanym momencie!

Co opóźnia okres? Najlepsze sposoby na to, by opóźnić miesiączkę

Aktywność fizyczna

Jak opóźnić okres w inny sposób? Otóż, możesz zacząć… ćwiczyć! To sprawdzona metoda na opóźnienie miesiączki. Intensywne i wymagające ćwiczenia fizyczne mogą sprawić, że okres spóźni się nawet o kilka dni. Można więc ćwiczeniami skutecznie przesunąć termin krwawienia. To metoda idealna, gdy chcesz dostać okres w innym terminie – bo np. szykujesz się na wymarzony wyjazd za granicę. Warto w takim przypadku:

 • biegać bądź uprawiać nordic walking,
 • uprawiać jogę bądź wprowadzić w życie ćwiczenia rozciągające,
 • ćwiczyć mięśnie brzucha przez ok. 30 minut dziennie,
 • angażować w ruch dolne partie brzucha (np. poprzez wchodzenie i schodzenie po schodach).
Bieganie i inne metody na to, jak opóźnić okres czy wstrzymać okres, w tym tabletki na opóźnienie okresu
Jak opóźnić okres? Oto najbardziej skuteczne sposoby na opóźnienie miesiączki

Pamiętaj tylko, aby nie ćwiczyć ponad swoje siły i możliwości wydolnościowe organizmu! Niestety, ale to prowadzi do niechcianych powikłań zdrowotnych – a tego chyba chciałabyś uniknąć, prawda?

W jaki sposób przełożyć okres za pomocą… ziół?

Możesz spróbować picia herbatek ziołowych, które potrafią wpływać na mięśnie macicy. Staraj się przy tym nie łączyć różnych herbat na raz, aby przypadkiem nie rozregulować swojego cyklu! Poczytaj o zaleceniach przed piciem ziół, a najlepiej skonsultuj picie naparów ze swoim lekarzem! Naturalne wyciągi, które mogą skutecznie wstrzymać okres, to:

 • wyciąg z kasztanowca
 • wyciąg z liści pietruszki

Wiele kobiet twierdzi, że właśnie kasztanowiec i pietruszka pozytywnie wpłynęły na wstrzymanie miesiączkowania. Warto w tym momencie wspomnieć, że kasztanowiec ma wpływ na krew – bowiem usprawnia jej przepływanie i wzmacnia krwionośne naczynia. Jednak, nie na każdą kobietę może podziałać w ten sam sposób, opóźniając okres – podobnie zresztą, jak wyżej opisana witamina C czy wapno. Natka pietruszki bogata jest w kwas foliowy, jaki wykazuje działanie krwiotwórcze. Jednak, czy napar z liści jest wystarczający, by okres… opóźnić? Ginekolodzy spierają się ze sobą w tym temacie, jednak prawda jest jedna – napary bądź herbatki z kasztanowca albo liści pietruszki mogą znacznie zmniejszyć ilość traconej krwi przez kobietę!

Aby przygotować napar z malwy, wystarczy zalać łyżkę suszonych liści pietruszki bądź kasztanowca ok. półtora szklanki wrzątku. Odstaw tak przygotowany napar na około pół godziny. Należy go później gotować przez 3 minuty i zostawić na 15 minut, by wystygł. Napar z kasztanowca bądź liści pietruszki powinno się pić 3 razy dziennie przez około 2 tygodnie – jednak, zawsze warto skonsultować częstotliwość (i możliwość) wypijania herbatek ze swoim ginekologiem!

Czy można skutecznie wstrzymać okres?

Dobrze znasz swój organizm? Masz regularny cykl miesiączkowy? A więc, możesz postarać się zaplanować np. swoje wakacje w ten sposób, aby okres nie przeszkadzał w wymarzonym wypoczynku. Wówczas nie będziesz musiała się zastanawiać nad tym, jak opóźnić okres.

W tym momencie warto wspomnieć, że częsta zmiana klimatu… również wpływa na rozregulowanie cyklu miesiączkowego! Wcale nie trzeba wyjeżdżać daleko, poza Europę, żeby to się stało. Podróżujesz dużo? A więc, może to opóźnić okres lub wstrzymać okres na jakiś czas.

Podobnie sprawa ma się do pigułek antykoncepcyjnych. Datę krwawienia możemy dzięki nim przewidzieć – jednak już jakiekolwiek odchylenie od normalnego trybu codziennego funkcjonowania może sprawić, że okres się opóźni. Często więc nie mamy wyboru i trzeba się zwyczajnie przygotować orz pogodzić z tym, że miesiączka podczas wyjazdu… prawdopodobnie się pojawi!

ikona podziel się Przekaż dalej