Optyczne powiększenie pokoju - podstawowe zasady

Aranżując wnętrze tak, aby wydawało się ono większe niż jest w rzeczywistości, na uwadze należy mieć kilka zasad, które pozwolą oszukać zmysły. Przede wszystkim warto unikać ciemnych i mocno nasyconych barw, finezyjnych wzorów i dużej ilości dodatków, które przytłoczą pomieszczenie. Lepiej postawić na jasne barwy, wielofunkcyjne meble, minimalistyczne dodatki, dużą ilość luster i wzory wprowadzające głębię. To tylko niektóre z trików, które pomogą optycznie powiększyć pomieszczenie, ale podczas urządzania małego pomieszczenia głównie należy pamiętać o jednym - mniej znaczy więcej!

Jakie kolory optycznie powiększą pokój?

Jedną z podstawowych kwestii, jeśli mowa o urządzaniu małego pokoju tak, aby wydawał się on większy, jest odpowiedni dobór kolorów.  Najbardziej uniwersalnym i ponadczasowym wyborem jest w tym przypadku biel, która pozwala na zabawę światłem w małych, dobrze oświetlonych przestrzeniach. Szczególnie warto umieścić ją na suficie. Zabieg ten pomoże optycznie wydłużyć pomieszczenie i sprawić, że będzie ono lekkie i przejrzyste. Jasne barwy dobrze odbijają światło, dlatego to właśnie na nich najlepiej skupić uwagę podczas urządzania wnętrza, w którym liczy się iluzja optyczna. Dobrym wyborem są również wszelkie beże i szarości. Tworzą one nie tylko przejrzystą i relaksującą atmosferę we wnętrzu, ale i są uniwersalne oraz łatwe w aranżacji.

Monochromatyczne wnętrza podbijają trendy aranżacyjne ostatnich lat, ale dla miłośników akcentów kolorystycznych również w tym przypadku znajdzie się rozwiązanie! Są nim wszelkie pastelowe odcienie, które połączone z bielą, szarością czy beżem, pomogą stworzyć małe pomieszczenie w niezwykle stylowym wydaniu. Mowa tu o wszelkich delikatnych różach, fioletach, żółciach, błękitach i zieleniach.

Jak optycznie powiększyć pokój?
Jak optycznie powiększyć pokój?

Co na ścianę w małym pokoju?

Powierzchnia ściany jest bazą, która umożliwia wydobycie najważniejszych atutów małego pomieszczenia. Do wyboru są trzy opcje, które podkreślają to w najpiękniejszy sposób: jednolita farba, fototapeta lub tapeta z drobnym wzorem. W pierwszym przypadku warto zadbać o minimalistyczne dodatki, które nie przytłoczą małego wnętrza, na przykład lustra! Nic tak wizualnie nie powiększa i rozjaśnia pomieszczenia jak lustro umieszczone w odpowiednim miejscu - na frontach szafy, drzwiach czy ścianie. Należy jednak pamiętać o tym, co odbija się w samym lustrze, a przede wszystkim, aby nie było to nic mocno zabudowanego lub ciemnego. W małych pomieszczeniach warto również zadbać o iluzję głębi, którą najłatwiej otrzymać przy pomocy fototapety z realistycznym wzorem. Molo podążające w kierunku morza i otwartej przestrzeni, leśna ścieżka czy klimatyczna uliczka - te wzory z pewnością oszukają wszelkie zmysły! Z kolei jeśli chodzi o tapety dekoracyjne, odpowiednio dobrany wzór sprawi, że małe pomieszczenie będzie wydawało się większe, szersze, wyższe lub obszerniejsze. Drobne wzory i jasne kolory zdecydowanie są tutaj sprzymierzeńcami! Takie tapety znajdziecie np. tutaj.

Wzory tapet powiększające pomieszczenie

Wiadomo już, że odpowiednio dobrany wzór i kolor tapety dekoracyjnej sprawi, że małe wnętrze będzie wydawało się bardziej przestronne. Jednak na jakie dokładnie motywy warto zwrócić uwagę? W mieszkaniach o mniejszym metrażu idealnie sprawdzą się tapety geometryczne, imitujące naturalne materiały lub w drobne kwiaty. Powinny one występować w jaśniejszych lub pastelowych odcieniach, dzięki czemu nie przytłoczą pokoju swoją obfitością. Najlepiej, jeśli zostaną one zamontowane na jednej ścianie akcentującej np. za łóżkiem, kanapą lub telewizorem. Z kolei tapeta w paski może sprawić, że małe pomieszczenie będzie wydawało się optycznie dłuższe lub wyższe, w zależności od tego, w którą stronę będą sięgać pasy. Zastosowanie tapety w pionowe paski sprawi, że wnętrze będzie optycznie wyższe, a tapeta w poziome paski wizualnie je poszerzy.

Jak optycznie powiększyć pokój?
Jak optycznie powiększyć pokój?

Podłoga optycznie powiększająca wnętrze

W mieszkaniach o mniejszym metrażu ogromne znaczenie ma powierzchnia podłogi. Jeśli właścicielowi zależy na optycznym powiększeniu przestrzeni, warto zdecydować się wyłącznie na jeden jej rodzaj w całym wnętrzu. Jednolity materiał i jaśniejszy kolor sprawią, że przestrzeń będzie bardziej przejrzysta, przestronna i harmonijna. Najbardziej znanym trikiem, który pomoże optycznie powiększyć małe wnętrze, jest zrezygnowanie z podziału na strefy. Przykład? W salonie z aneksem kuchennym najlepiej zdecydować się na panele winylowe imitujące drewno (np. takie https://arcydom.pl/panele-winylowe/motyw/deska), umieszczone na całej powierzchni podłogi tego pomieszczenia. Tym sposobem wnętrze stanie się jednolite i przestronne. Panele winylowe z kolei posiadają zalety, które w pełni odpowiadają na potrzeby funkcjonalne kuchni. Są wodoodporne, antypoślizgowe, przyjemne dla bosej stopy i łatwe w utrzymaniu czystości.

Jak optycznie powiększyć pokój?
Jak optycznie powiększyć pokój?

Dodatki do małego pokoju

W małych pomieszczeniach nie wolno przesadzać z dużą ilością dodatków, dekoracji i bibelotów, które wprowadzają niepotrzebny chaos. Warto zrezygnować również ze wzorzystych zasłon zamykających wnętrze i ograniczających dostęp do dziennego światła. Klimat w małym pokoju można zbudować na wiele innych sposobów! Najlepiej sprawdzą się tu doniczki i wazony w naturalnych odcieniach oraz wszelkie lampki oświetleniowe. W aranżacji okna warto postawić na minimalistyczne firanki lub rolety, a na ścianie zamontować lustro lub tapetę, która wprowadzi głębię do pomieszczenia.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej