1. Oszczędzaj energię elektryczną na każdym kroku

Kupując urządzenia sprawdzaj ich energooszczędność. Od pralki i lodówki, po żarówki i małą elektronikę – odpowiednie urządzenia będą oszczędzać na rachunkach w Twoim interesie. Świetnym rozwiązaniem jest tzw. programator (timer) do gniazdka, który wyłączy za Ciebie wszystkie urządzenia i lampy. Nawet, gdy zaśniesz przy oświeconej lampce nocnej, timer wyłączy ją o odpowiedniej godzinie. Takie rozwiązanie sprawdza się przy dzieciach, które często boją się zasypiania w ciemnej sypialni. Dodatkowo wypracuj w sobie nawyk gaszenia światła w pustych pokojach. Nawet jeśli elektroniczne urządzenia nie pracują, warto całkowicie je odłączyć od gniazdka elektrycznego. Urządzenia w stanie spoczynku także pobierają energię elektryczną.

2. Kupuj mniej i gotuj z głową

Czy wiesz, ile możesz oszczędzić na żywności? Wystarczy tylko odpowiednio zaplanować swoje menu i wykorzystać wszystkie produkty. Zrób plan śniadań, obiadów i kolacji na następne 7 dni. Dobierz przepisy tak, by zawsze wykorzystać resztki z dnia poprzedniego. Wystarczy tylko odrobina wyobraźni i kilka przepisów, by nie marnować ani pieniędzy, ani jedzenia. Ziemniaki w poniedziałek, to pierogi we wtorek. Mięso w środę, to bigos w czwartek. Wędlina sprzed kilku dni będzie smaczna, jeśli podpieczesz ją np. na pizzy. Zostało Ci dużo warzyw? Zawiń je w pszenne tortille. Możesz przetworzyć i doprawić resztki z poprzedniego dnia, by gotować tanio i bez szkody na zdrowiu.

3. Znajdź sobie rabat

Sklepy stacjonarne i internetowe kuszą promocjami. Często te promocje dotyczą jednak produktów, których sklep chce się pozbyć, a które Tobie nie są potrzebne. Przeceny na ulubione produkty można znaleźć, jeśli się ich szuka. Kody rabatowe pojawiają się na przykład TUTAJ. Możesz je znaleźć na portalach szukających kodów z różnych branż. Na kody zniżkowe możesz także polować w mediach społecznościowych: dołączając grup na Facebooku albo obserwując profile sklepów lub związanych z nimi influencerów na platformach takich jak Instagram lub YouTube.

4.      Akcja renowacja

Pchli targ – dla jednych ulubiony sposób spędzania wolnego czasu, dla innych nudne miejsce pełnie staroci. Jeśli chcesz oszczędzać, warto przekonać się do miejsc typu targi. Wbrew pozorom to miejsca, w których znajdziesz dobrej jakości meble, dodatki, sprzęt i antyki za grosze. Wystarczy tylko jedna wizyta w sklepie budowlanym i kilka godzin pracy, by nadać starym krzesłom, stolikom, czy szafkom całkowicie nowe życie. Nie dość, że oszczędzisz nawet kilkaset złotych, to jeszcze zyskasz unikatowe przedmioty nadające Twoim wnętrzom niepowtarzalnego charakteru.

5.      Oszczędzaj wodę

W skali świata dostęp do czystej wody jest luksusem, o którym na co dzień zapominamy. Właściwie przypominamy sobie jedynie w chwili otrzymania rachunku. Ograniczysz zużycie wody za pomocą najprostszych czynności np. zawsze ładując zmywarkę do pełna, skracając codzienny prysznic o kilka minut, lub wybierając ekologiczny program prania. Dodatkowo nie bagatelizuj kwestii magazynowania deszczówki. Rozwiązania wykorzystujące wodę deszczową wcale nie muszą dużo kosztować. Na pewno zwrócą się w ciągu pierwszego roku.

6.      Odkrywaj outlety

Nowe i pełnowartościowe przedmioty możesz kupić tanio w outletach. Meble, sprzęt elektroniczny, odzież i wiele innych! Outlety zajmują się sprzedażą kolekcji z ostatnich sezonów. To produkty nieużywane, które zwyczajnie nie zostały sprzedane za 100% ceny regularnje, kiedy był czas ich sklepowej ekspozycji. KLIKNIJ TUTAJ żeby poznać lepiej promocje outlet.

7.      Dziel się tym, co masz

Dobry sąsiad jest na wagę złota. Możesz takiego mieć, możesz także nim być. Zamiast kupować, pożycz od kogoś na dzień czy dwa.  A jeśli to Ty pożycz kosiarkę sąsiadowi, ten na pewno chętnie się odwdzięczy udostępniając Ci swojego nowego grilla. Nie wydasz pieniędzy, a dodatkowo możesz zaprzyjaźnić się z ludźmi, których normalnie witasz tylko grzecznościowym ‘dzień dobry’.

Jak widzisz oszczędzanie jest proste, jeśli zaprosisz do swojego życia ekologiczne rozwiązania. W interesie Twojego portfela i dobra całego planety jest ograniczenie konsumpcji i wtórne wykorzystywanie różnych materiałów.  Jeśli tylko wyrobisz w sobie lepsze nawyki i zmienisz kilka rozwiązań w swoim domu, oszczędności pozytywnie Cię zaskoczą.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej