Jak otrzymać e-receptę bez wizyty u lekarza?
W dzisiejszych czasach mnóstwo spraw można załatwić przez Internet. Technologia znacząco wpływa na wiele aspektów naszego życia, w tym również sferę zdrowia. Czy wiedziałeś, że możesz otrzymać e-receptę bez konieczności wizyty u lekarza? - wizyta u lekarza jest, tylko online. Każde zgłoszenie weryfikuje lekarz. To zdanie może sugerować że w procesie w ogóle nie bierze udziału lekarz. Podczas spotkania np. w formie wideo-rozmowy lekarz zadaje pytania dotyczące stanu zdrowia, objawów czy historii choroby pacjenta. - nie mamy wideorozmów. Mamy konsultacje przez telefon oraz przez czat. W dodatku leki z niewykorzystanej w pełni e-recepty można dokupić w innej, dowolnej aptece, gdzie akurat będą dostępne w magazynie. - trzeba uwzględnić, że jeśli pacjent zacznie realizacje jednej pozycji lekowej z erecepty to nie może jej już wykorzystać w innej aptece.
Jak wygląda proces zamawiania e-recepty?
Recepta online, znana również jako e-recepta, to elektroniczny odpowiednik tradycyjnej recepty papierowej. Dokument wystawiany jest przez lekarza. Zawiera on informacje o przepisanym leku lub innych zaleconych środkach medycznych. Dziś nie trzeba już jednak umawiać się do lekarza osobiście, aby uzyskać papierową receptę. Istnieje bowiem recepta przez Internet, którą można dostać bez opuszczania mieszkania. Pierwszym krokiem jest znalezienie platformy lub aplikacji, która umożliwia wystawianie e-recept, np. Medicept – erecepta. Po wypełnieniu formularza chorobowego i opłaceniu zgłoszenia lekarz weryfikuje zamówienie. Jeśli weryfikacja zostanie rozpatrzona pozytywnie, otrzymujemy e-mail z kodem PIN do e-recepty. W celu jej realizacji w aptece podaje się kod PIN oraz numer PESEL podany w formularzu.
E-recepta przez Internet jest bardzo prosta do uzyskania. Wystarczy znaleźć odpowiednią platformę, a następnie zarejestrować się tam jako pacjent. Proces rejestracji jest prosty i zwykle obejmuje podanie danych osobowych. Czasami konieczne jest też udokumentowanie swojej tożsamości, m.in. poprzez przesłanie skanu dowodu osobistego. Po zarejestrowaniu się na platformie pojawia się możliwość konsultacji online z wybranym lekarzem. Podczas spotkania np. w formie wideo-rozmowy lekarz zadaje pytania dotyczące stanu zdrowia, objawów czy historii choroby pacjenta. Na podstawie uzyskanych informacji ocenia potrzebę wystawienia recepty. Jeśli lekarz zdecyduje, że pacjent potrzebuje leków, wystawia e-receptę. Recepta online jest elektronicznie przesyłana do platformy. Wówczas otrzymujemy powiadomienie o jej wystawieniu i możemy zalogować się na konto, aby wyświetlić szczegóły. W celu wykupienia leków w aptece receptę przedstawiamy farmaceucie.
Recepta przez Internet – jakie są zalety?
Aby otrzymać tradycyjną receptę na leki, należy umówić się na osobistą wizytę u lekarza. Jednak to dopiero początek, ponieważ później trzeba jeszcze poczekać w przychodni, aby skonsultować się ze specjalistą i dostać receptę na leki. Oczekiwanie w kolejce zwykle zajmuje sporo czasu, mimo rejestracji na wizytę – w niektórych przypadkach trwa nawet kilka godzin. Rozwój technologii medycznych przyniósł jednak nowe rozwiązania, takie jak e-recepta online bez konieczności fizycznej wizyty u lekarza. To innowacyjne podejście wciąż zyskuje na popularności, ponieważ umożliwia łatwy i szybki dostęp do niezbędnych leków – bez długiego stania w kolejce.
Jakie są najważniejsze zalety recept wystawianych przez Internet? Główną zaletą jest fakt, że e-recepta pozwala oszczędzić czas i niekiedy duże trudności związane z fizyczną wizytą w przychodni. Ze specjalistą można skonsultować się online w dogodnym dla siebie miejscu i czasie. To bardzo wygodne zwłaszcza dla osób, które mieszkają daleko od przychodni, mają nieelastyczny grafik w pracy lub ograniczoną mobilność. E-recepta przez Internet pozwala również zminimalizować ryzyko utraty lub uszkodzenia tradycyjnej, papierowej recepty. Każda przechowywana jest w formie elektronicznej na platformie medycznej, dzięki czemu nie trzeba nosić ze sobą fizycznych dokumentów. Poza tym nie trzeba też martwić się o to, że np. pójdziemy do apteki bez recepty. O ile mamy przy sobie telefon z dostępem do Internetu, będziemy mieć również dostęp do recepty w formie elektronicznej.
Pozostałe plusy wystawiania e-recept
Kolejną ważną zaletą e-recepty jest łatwość jej odczytywania. Nie ma na niej żadnych zapisów odręcznych, więc niemal do zera minimalizuje się ryzyko, że otrzymamy zły lek albo otrzymamy go w niewłaściwej dawce. E-recepta online działa też na korzyść w przypadku przepisywania większej ilości leków. Każda informacja zawarta w elektronicznym dokumencie dostępna jest online, więc nie trzeba np. korzystać z odpisów lub bać się utracenia refundacji. W dodatku leki z niewykorzystanej w pełni e-recepty można dokupić w innej, dowolnej aptece, gdzie akurat będą dostępne w magazynie. Oczywiście pod warunkiem, że recepta zostanie zrealizowana w odpowiednim czasie – zwykle w ciągu 30 dni od daty jej wystawienia. To ogromne udogodnienie, zwłaszcza że do tej pory, mając odpis z danej apteki, można było zrealizować receptę jedynie w tym samym punkcie.
Na koniec warto podkreślić, że otrzymywanie recepty elektronicznej ma również pozytywny wpływ na nasze środowisko. Nie trzeba bowiem ani drukować, ani dystrybuować wielu tysięcy papierowych recept. W ten sposób można realnie zredukować zużycie papieru, a także zmniejszyć emisję CO2, która związana jest z procesem drukowania. Trzeba przy tym pamiętać, że dostępność czy zasady otrzymywania e-recepty różnią się w zależności od kraju lub lokalnych przepisów prawnych. Całe szczęście w Polsce od 8 stycznia 2020 roku lekarze mają obowiązek wystawiać e-recepty – oczywiście z pewnymi wyjątkami (gdy np. nie mają dostępu do Internetu).
artykuł sponsorowany