Otwieranie butelki wina

Sposoby otwierania wina - korkociąg

W obecnych czasach tańsze gatunki wina mają nakrętkę, którą łatwo jest odkręcić. Jednak butelki lepszych gatunków wina zamykane są korkiem, który bardzo trudno jest wyciągnąć.

Klasycznym przyrządem do otwierania wina jest korkociąg, występujący także pod nazwą grajcar lub trybuszon. Wynaleziono go dopiero w XVII wieku, zaś pierwszy patent za wynalazek korkociągu przyznano Samuelowi Hanchellowi w 1795 roku, który to urządzenie ulepszył. Co ciekawe, legenda głosi, że pierwsze korkociągi wymyślono w celu otwierania butelek aptecznych, a nie butelek wina. Ciekawy jest również fakt, że również w XVII wieku w Anglii opracowano technologię wyrobu wytrzymałych, szklanych butelek do wina zamykanych korkiem. Ponieważ wino jest wrażliwe na światło i powinno być przechowywane bez dostępu promieni słonecznych, opracowano wtedy technologię produkcji butelek z ciemnego szkła. Jednak masowa produkcja tego typu butelek ruszyła dopiero w XIX wieku.

Podstawowym elementem korkociągu jest skręcony spiralnie szpikulec, który wkręca się w korek. Ważne jest, aby szpikulec wkręcić w korek do końca, lecz tak, aby go nie przebić i aby drobinki korka nie wpadły do wina. Klasyczny korkociąg zaopatrzony jest w drewniany trzonek, którym wyciąga się szpikulec razem z korkiem.

Otwieranie butelki przy pomocy klasycznego korkociąga wymaga sporej siły, dlatego też wymyślono modele oparte na zasadzie dźwigni, które otwierają butelkę z mniejszym nakładem siły. Co ciekawe profesjonalni kelnerzy i sommelierzy otwierają wino tylko przy pomocy klasycznego korkociągu.

Najpopularniejsze rodzaje korkociągów znane i używane obecnie to:

  • korkociąg klasyczny,
  • korkociąg z dźwignią,
  • korkociąg ze śrubą,
  • korkociąg z przekładnią zębatą.

Dlaczego butelkę wina zamyka się korkiem

Od wieków do zamykania butelek służyły korki. Korek jest korą dębu korkowego, który pozyskuje się cyklicznie nie niszcząc samego drzewa. Mam on liczne, ciekawe właściwości:

  • jest obojętny chemicznie,
  • nieprzepuszczalny dla gazów i cieczy, nie nasiąka wodą,
  • lżejszy od wody,
  • nie starzeje się i nie traci właściwości z upływem lat.

Korek stosowano od wieków jako zatyczkę do butelek i innych pojemników. Szczególnie dobrze nadaje się do wina, gdyz jest obojętny chemicznie. Dlatego też wino, nawet jeśli długo leżakuje, nie przejdzie smakiem korka.

Jak otworzyć wino bez korkociągu - 3 najlepsze i bezpieczne sposoby

Co zrobić, jeśli jesteśmy akurat w trakcie imprezy a korkociągu nie mamy lub gdzieś się zapodział? Czym otworzyć wino jeśli nie mamy korkociągu? Otwieranie wina nie jest takie trudne jak się wydaje, jednak należy robić to bezpiecznie, tak aby nie rozbić butelki i się nie pokaleczyć.

Najprostszym sposobem na otwieranie wina bez korkociągu, jest wepchnięcie korka do środka. Jest to oczywiście niezgodne ze sztuką kelnerską, jednak na imprezie i tak wypijamy całe wino. Dlatego też korek w środku nie będzie stanowił przeszkody. Korek możemy wepchnąć trzonkiem od widelca lub noża, a nawet grubym markerem. Po prostu trzymamy mocno butelkę i wpychamy powoli korek do środka.

Innym sposobem jest uderzanie dnem butelki o twardą powierzchnię pionową, na przykład ścianę lub pień drzewa. Należy cierpliwie i delikatnie uderzać. Dzięki temu korek wysunie się na tyle, że będzie można go wyciągnąć lub sam wypadnie. Musimy jednak zamortyzować uderzenia szkła o coś twardego, tak aby szkło się nie rozbiło. Możemy użyć w tym celu buta lub książki w miękkiej oprawie. Ciekawym sposobem jest użycie w tym celu buta. Wkładamy butelkę do buta w miejscu gdzie znajduje się obcas. Jedną ręką trzymamy butelkę, aby nie wypadła, a drugą uderzamy butem o pionową powierzchnię, na przykład ścianę lub drzewo.

Korek może wysunąć się, a nawet wystrzelić pod wpływem gorąca. Aby otworzyć butelkę trzymamy ją przez ręcznik lub ściereczkę, a zapalniczką podgrzewamy szyjkę butelki tuż pod korkiem. Należy obracać butelkę, aby ciepło równomiernie się rozłożyło. Metoda ta jest dość ryzykowna, gdyż butelka może pęknąć pod wpływem ciepła. Należy ją również tak trzymać, aby wystrzeliwujący korek nie stanowił zagrożenia dla nas ani osób w pobliżu.

Zamiast korkociągu możemy użyć nożyczek o długich ostrzach. Otwieramy nożyczki i jedno ostrze wbijamy w korek do samego końca. Ważne jest aby ostrze wbić na samym środku korka. Następnie kręcimy nożyczkami, tak że korek się wykręci. Wystarczy wykręcić korek tylko częściowo. Następnie należy nim poruszać w obie strony, tak aby się wysunął całkowicie. Sprawdź także: Jakie wino na wesele wybrać? Oto 5 propozycji idealnych na ślub.

Podobnie korkociąg możemy zastąpić wkrętami z gwintem. Takie wkręty zazwyczaj mamy w domu. Najlepiej użyć wkrętów z haczykiem na końcu. Wkręcamy wkręt w korek a następnie wyciągamy go przy pomocy obcęg lub kombinerek. Jest to jedna z najbezpieczniejszych metod wyciągania korków.

Jeśli nie mamy żadnych narzędzi i boimy się, że butelka może się rozbić lub pęknąć, najprostszym sposobem jest wydłubywanie korka małym nożykiem lub scyzorykiem. Ryzykujemy w ten sposób, że kawałki korka dostaną się do wina. Ale czasami jest to jedyny sposób. Metoda ta jest dość czasochłonna, gdyż musimy wycinać korek kawałek po kawałku. Podważamy korek z drugiej strony i próbujemy go wysunąć.

Jak otworzyć wino bez korkociągu - 3 najlepsze i najbardziej bezpieczne sposoby:

  • wciśnięcie korka do butelki,
  • użycie nożyczek,
  • użycie kołka lub wkręta z gwintem.

Otwieranie wina bez korkociągu jest dość ryzykowne, gdyż przy okazji możemy rozbić butelkę i pokaleczyć siebie lub stojące blisko osoby. Dlatego też ważne jest, aby robić to ostrożnie, z wyczuciem i zachować środki ostrożności.

ikona podziel się Przekaż dalej