Jak otworzyć zablokowane drzwi od pralki oraz jak wyłączyć ich blokadę? Wyjaśniamy
Blokada drzwi od pralki jest potrzebna, żeby zapobiec otwarciu jej w trakcie pracy. Niestety czasem zatrzaśnięte drzwi nie chcą się otworzyć nawet po zakończeniu prania. Wówczas konieczne jest otwieranie awaryjne. Oto poradnik jak otworzyć zablokowane drzwi od pralki.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pralkach.
Na czym polega blokada pralki
Pralka to urządzenie, którego nie może zabraknąć w nowoczesnym domu. Zwykle nie sprawia kłopotów, z którymi nie poradzilibyśmy sobie sami. Czasem jednak może się pojawić usterka, która wydaje się poważniejsza, niż jest w rzeczywistości. Żeby zrozumieć, jak wyłączyć blokadę drzwi w pralce, trzeba zrozumieć, na jakiej zasadzie ona działa.
W starszych typach pralki najczęściej przyczyną blokady jest rozgrzanie specjalnego tzw. pozystora bimetalicznego. Bimetal to stop dwóch metali o różnych właściwościach. Ten używany w pralkach jest ogrzewany w trakcie prania, co powoduje poszerzenie jego objętości. Zwykle po zakończonym praniu odcięty zostaje dopływ prądu i stygnący pozystor kurczy się w ciągu kilku minut. Ten proces powinien odblokować drzwi pralki.
O tym, co dzieje się podczas awarii powiemy za chwilę. Jeszcze dodajmy kilka słów o blokadzie w nowoczesnych pralkach. Tam, gdzie nie używa się bimetalicznego pozystora, zatrzaśnięte drzwi są blokowane elektromagnetycznie.
W wielu pralkach istnieją jednak różne alternatywne sposoby zwalniania blokady. Najczęściej wymagają tylko pociągnięcia za odpowiednią zawleczkę. W niektórych urządzeniach konieczne będzie użycie śrubokręta. Jeżeli producent umożliwia awaryjne zdjęcie blokady, to informacja na ten temat powinna się znajdować w instrukcji lub na stronie producenta. Większość sposobów jest przystosowana do możliwości przeciętnego człowieka i nie powinno być konieczności wzywania specjalisty. W niektórych przypadkach może się jednak okazać, że trzeba odetkać pompę lub zamek został uszkodzony mechanicznie.
Blokada po zakończeniu prania – najczęstsze przyczyny
Głównym zadaniem blokady jest uniemożliwienie otwierania pralki w czasie prania. Mówiąc jeszcze dokładniej, chodzi o uniemożliwienie wylania się wody. Konstrukcja blokady, niezależnie od jej rodzaju, będzie więc zależna od tego, czy woda została w urządzeniu. Jeżeli na przykład nie udało się pralki wyłączyć w normalnym trybie, bo nastąpiła awaria prądu, to możemy mieć problem, żeby odblokować drzwi.
Jeśli woda zalewa filtr pralki, to pierwszą czynnością powinno być skorzystanie z awaryjnego spuszczania wody. Wiedząc, ile waży pralka, odradzamy opróżnianie przez przechylenie urządzenia. W większości pralek powinno być możliwe odprowadzenie wody za pomocą węża spustowego (szczegóły przedstawimy dalej).
Inną przyczyną blokady, która nie chce się wyłączyć, może być mechaniczne uszkodzenie zamka lub uszkodzenie przewodów w przypadku zamka elektromagnetycznego. Dlatego w przypadku awarii w różnych typach pralek trzeba postępować nieco inaczej.
W razie poważnego uszkodzenia blokady konieczne może się okazać wezwanie specjalisty. Jednak w wielu przypadkach możemy wypróbować różne metody awaryjnego otwierania samodzielnie. Poza tym dobrze jest wiedzieć jak wyłączyć blokadę drzwi w pralce, nawet jeśli metoda nie przyda się w danym momencie. Sprawdź także ten artykuł z poradami, dlaczego pralka nie pobiera wody.
Jak otworzyć zablokowane drzwi od pralki
Odpowiadając na pytanie, jak otworzyć zablokowane drzwi od pralki, mówimy o sytuacji, w której pranie zostało przerwane albo nie da się otworzyć zatrzaśniętych drzwi, nawet po upływie kilkunastu minut od prania. W przypadku zwykłego prania blokada może działać jeszcze kilka minut i należy po prostu poczekać. Oto kilka sposobów, które pomogą odblokować drzwi od pralki:
- Awaryjne opróżnianie filtra – dostęp do filtra znajduje się na dole pralki, zwykle z przodu po prawej stronie lub po prawym boku na dole. Zanim otworzysz zaślepkę i wyciągniesz wężyk lub odkręcisz filtr, podłóż płaskie naczynie lub ścierki pod pralkę. Inaczej woda wyleje się na podłogę. Oczyszczenie, a czasem wymiana filtra może rozwiązać problem z zablokowanymi drzwiami.
- Reset pralki – jeśli to nie filtr jest problemem, możliwe, że zawiodła elektronika. Ta metoda powinna pomóc szczególnie przy awaryjnym otwieraniu zamka elektromagnetycznego. Najpierw należy wyłączyć zasilanie guzikiem lub pokrętłem, żeby nie paliła się lampka. Następnie wyciągnąć kabel zasilający z kontaktu na 10 minut. W niektórych modelach dodatkowo należy przytrzymać przez kilka sekund włącznik „start/pauza”.
- Użycie awaryjnego otwierania – wiele modeli pralek posiada własne mechanizmy pomagające wyłączyć blokadę. Może to być zawleczka lub taśma zwalniająca znajdująca się obok filtra. Zanim skorzystasz z tego sposobu, koniecznie odłącz pralkę od zasilania, upewnij się, że woda została odprowadzona. Zapoznaj się też z konkretną informacją jak wyłączyć blokadę drzwi w pralce twojego producenta.
Niestety uniwersalne porady jak otworzyć zablokowane drzwi od pralki nie zawsze pomagają. W przypadku poważnej blokady mechanicznej lub uszkodzenia przewodów powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Najlepiej wówczas wezwać specjalistę, możliwe, że konieczna będzie też wymiana części.
Dowiedz się też jak wypoziomować pralkę, żeby pracowała prawidłowo i nie hałasowała.