Kiedy spożywać siemię lniane?

Len do picia na odchudzanie

Siemię lniane do picia jest dobrym dodatkiem do diety odchudzającej. Ma wiele właściwości, które wspomagają proces odchudzania i regulację procesu trawienia. Przede wszystkim poprawia pracę jelit i żołądka. Napar z siemienia lnianego wyścieła żołądek, wpływa korzystnie na trawienie. Wspomaga też pracę trzustki. Potrafi poza tym wspomóc oczyszczanie jelit, co jest koniecznym krokiem wstępnym do pozbycia się otyłości brzusznej.

Ponadto len do picia tworzy warstwę żelu, która w żołądku wywołuje uczucie sytości. Jeżeli masz problem z odstawieniem dużych porcji posiłków, to warto spożywać napój ze zmielonych lub gotowanych ziaren.

Dodatkowym atutem siemienia lnianego jest zdolność do obniżenia poziomu cholesterolu i cukru we krwi. Dzięki temu wspomaga nas podczas pracy nad kondycją fizyczną.

Zdrowy napój dla każdego

Wszystkie powyższe zalety siemienia lnianego można też wykorzystać w ramach codziennej diety. Nawet osoby szczupłe miewają problem z pracą jelit lub żołądka. Dlatego przyrządzanie siemienia lnianego jako codzienna rutyna jest dla nich dobrym rozwiązaniem.

Na tym jednak nie kończą się zalety tego niezwykłego ziarna. Jak każde nasiona jest skondensowaną baterią witamin, kwasów tłuszczowych i minerałów. Zawiera m.in.:

  • witaminy – A, C, D, E, K, witaminy z grupy B
  • potas
  • magnez
  • żelazo
  • kwas foliowy
  • kwasy tłuszczowe omega-3
  • błonnik

Dlatego warto go spożywać również w okresach wzmożonego wysiłku fizycznego, po chorobie (doskonale wyścieła również zdarte gardło) czy dla poprawy kondycji. Zaleca się też stosowanie siemienia lnianego kobietom z zaburzeniami hormonalnymi. Dzięki odpowiedniej dawce zawartych w nim składników można zapobiec tworzeniu się nowotworów hormonozależnych.

Warto zdecydować się na picie lnu również dla poprawienia urody. Zawarte w nim składniki wpływają bowiem korzystnie na wygląd skóry, włosów i paznokci.

Przyrządzanie siemienia lnianego

Mielone czy w ziarnach

Odpowiednia postać i przygotowanie siemienia lnianego mają wpływ na jego skuteczność. Istnieje wiele argumentów za i przeciw każdej z postaci. Len w ziarnach zachowuje wszystkie składniki odżywcze, zapobiega ich utlenianiu. Jednak ziarna mogą przyklejać się do ścianek żołądka i nie uwalniają się z nich wszystkie składniki. Nie jest zalecane jedzenie ich na surowo, chyba, że jesteśmy w stanie każde rozgryźć.

Zaletą siemienia mielonego jest jego łatwiejsza przyswajalność. Zwykle przepisy mówią właśnie o wykorzystaniu ziarna w postaci mielonej. Jednak i tutaj zdania są podzielone. Jeżeli zdecydujecie się na kupno siemienia mielonego, to po jakimś czasie może się ono utlenić. W ten sposób straci część swoich cennych składników odżywczych.

Najlepszym sposobem jest zakupienie siemienia w ziarnach i zmielenie go w domu. Można to zrobić za pomocą elektrycznego lub ręcznego młynka. Alternatywą jest zalewanie gorącą wodą całych ziaren i odcedzanie napoju, można je też gotować. O tym jak zaparzać różne postacie siemienia lnianego powiemy niżej.

Jak parzyć siemię lniane?

Odpowiedź na pytanie jak parzyć siemię lniane zależy od tego jaką postać wybierzemy. W przypadku mielonego ziarna wystarczy zalać gorącą wodą (1/2 szklanki na 1 łyżkę ziarna). Przygotowanie lnu do picia w tej postaci może nas zaskoczyć za pierwszym razem. To co powstaje bardziej przypomina rzadki kisiel lub galaretkę. Niektórzy wolą wykorzystanie naparu z siemienia lnianego do jedzenia. Jeżeli ta postać nam nie odpowiada, to można dodać zmielony len do picia np. do koktajli. Istnieje wiele przepisów na zielone koktajle z siemieniem lnianym. Główna zasada to nie dodawać go zbyt dużo (łyżeczka powinna wystarczyć) i używać postaci zmielonej lub roztłuczonej w moździerzu.

Alternatywnym sposobem przygotowania jest zaparzanie całych ziaren. Jak zaparzać ziarna lnu?

Mielone siemię lniane w słoiczku przewiązanym wstążką, a także jak przygotować siemię lniane do parzenia krok po kroku
Jak parzyć siemię lniane krok po kroku do parzenia, a także przygotowanie siemienia mielonego i lnianego do zaparzenia

Robimy dokładnie to samo co z siemieniem mielonym. Można je dodatkowo trochę rozbić w moździerzu. Dzięki temu łatwiej wydostaniemy ze środka niezbędne składniki. Jest to lepszy sposób przygotowania czystego lnu do picia, jeżeli nie chcemy go mieszać z żadnymi innymi składnikami. Sprawdź także ten artykuł z poradami, czym i jak oczyścić jelita.

Przyrządzanie siemienia lnianego na inne sposoby

Do picia i do jedzenia

Warto zapoznać się różnymi sposobami przyrządzania siemienia lnianego. Dzięki temu będziemy mogli w szerszym zakresie włączyć ziarno do diety. Dobry i łatwiejszy do picia napój powstanie, jeśli zdecydujemy się gotować siemię zamiast zaparzać. Niektórzy zastanawiają się jak zaparzać siemię lniane, żeby było łatwiejsze do przełknięcia. Jednak ugotowanie go i odcedzenie jest bardziej skuteczne. Siemię należy gotować około 15 minut (1 szklanka wody na łyżkę siemienia), a następnie ostudzić i odcedzić.

Siemię lniane można też spożywać, dodając sproszkowane lub w postaci ziaren do jogurtów i kefirów. Doskonale sprawdzi się również jako dodatek do kanapek (można wymieszać oliwę z siemieniem lub stosować olej lniany). Można je też spożywać w sałatkach, obok ziaren dyni czy słonecznika. Żeby wydobyć ich wartości odżywcze ziarna można podprażyć.

Jak widać istnieje wiele sposobów przyrządzania siemienia lnianego. Ale to ziarno można nie tylko jeść.

Przepisy na urodę

Naparu z siemienia lnianego można używać do poprawy wyglądu włosów lub twarzy. Jak parzyć siemię lniane do celów kosmetycznych? Oto jeden z przepisów na maseczkę do włosów:

  • Przygotować ok. 1/4 kubka ziaren
  • Zalać gorącą wodą (niedużo ponad poziom ziaren – powstała papka ma być gęsta)
  • Odstawić na 5-10 minut
  • Powstały żel nałożyć na włosy na pół godziny.

Warto przecedzić żel przez gęste sitko lub lnianą ściereczkę. Dzięki temu nie będziemy mieć problemu ze spłukiwaniem ziarna z włosów.

Przygotowanie maseczki na twarz jest bardzo podobne. Można do żelu dodać trochę soku z cytryny, łyżkę miodu lub jogurtu. Cytryna rozjaśnia cerę, miód odżywia i pomaga pozbyć się zaskórników, a jogurt nawilża i ma działanie antybakteryjne.

Przede wszystkim jednak warto wykorzystać siemię lniane do picia i spożywać je jako dodatek do jedzenia.

Pamiętaj!

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej