Jak pić ocet jabłkowy - praktyczny poradnik stosowania octu jabłkowego
Ocet jabłkowy ma szerokie właściwości prozdrowotne i stanowi dobry środek na oczyszczanie organizmu i na odchudzanie. Mimo że nie wszystkie właściwości zdrowotne octu jabłkowego zostały do tej pory udowodnione naukowo, warto skorzystać z tego naturalnego i zdrowego produktu, aby wspomagać odchudzanie. Wyjaśnimy, jak pić ocet jabłkowy, aby skutecznie wspomagał odchudzanie i podamy odpowiedni przepis na odchudzanie z udziałem octu jabłkowego.
Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z poradami kuchennymi.
Właściwości octu jabłkowego
Właściwości prozdrowotne octu jabłkowego
Właściwości lecznicze octu jabłkowego znane były od starożytności. Substancji tej przypisuje się ogromne działanie zdrowotne, chociaż nie wszystkie właściwości lecznicze znalazły potwierdzenie naukowe. Niemniej jednak warto skorzystać z dobroczynnego działania octu jabłkowego, szczególnie jako sposób na oczyszczanie organizmu, odchudzanie czy dla poprawy samopoczucia.
Ocet jabłkowy jest produkowany z jabłek. Ma on żółto-brązową barwę, kwaśny smak i jest lekko mętny. Mętność octu tworzy tak zwana “matka”, czyli mieszanka celulozy i bakterii kwasu octowego. Dobry ocet jabłkowy powinien zawierać matkę. Pojawiają się opinie, że tylko ocet z matką ma działanie prozdrowotne.
Ocet jabłkowy zawiera pektyny, aminokwasy, enzymy, związki polifenolowe, kwasy, jak również niewielkie ilości witamin i składników mineralnych. Kwas octowy, zawarty w occie jabłkowym, ma potwierdzone działanie antybakteryjne i antyseptyczne. Tradycyjnie stosowany był na problemy skórne. Jednak obecnie leczenie kwasem octowym zmian skórnych czy grzybicy nie jest rekomendowane. Działanie antybakteryjne ma ocet w dużym stężeniu, który może podrażnić skórę. Można jednak wykorzystać antybakteryjne właściwości octu i stosować 4% roztwór octu do mycia warzyw i owoców, aby usunąć z nich bakterie. Planujesz picie octu jabłkowego? Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić ocet jabłkowy.
Na co stosować ocet jabłkowy
Nie wszystkie właściwości prozdrowotne octu jabłkowego zostały jeszcze udowodnione naukowo. Wykazano, że ocet jabłkowy obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, a co za tym idzie zmniejsza ryzyko miażdżycy. Regularne spożywanie octu jabłkowego może zmniejszyć ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego.
Najlepiej przebadane jest działanie hipoglikemiczne octu, który wpływa pozytywnie na regulację gospodarki węglowodanowej oraz zmniejsza stężenie glukozy we krwi i zwiększa wrażliwość komórek na insulinę. Dlatego też ocet jabłkowy zalecany jest osobom z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej oraz z stanem przedcukrzycowym, cukrzycą i insulinoopornością.
Jak pić ocet jabłkowy
Jak spożywać ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy przeżywa swój renesans, gdyż coraz więcej osób odchodzi od żywności przetworzonej i szuka naturalnych produktów. Ocet jabłkowy to przede wszystkim świetny dodatek do sałatek. Możemy wykonać smaczny sos do sałatek, jeśli połączymy ocet jabłkowy z oliwą z oliwek, miodem i musztardą.
Ocet jabłkowy świetnie sprawdzi się do marynowania mięs i ryb. Wieprzowinę można marynować kilka godzin w zalewie z octu jabłkowego z dodatkiem przypraw i ziół. Ryby świetnie smakują przygotowane w marynacie z octu jabłkowego z dodatkiem gwiazdek anyżu, ziaren gorczycy i ziela angielskiego oraz liści laurowych.
Jak i z czym pić ocet jabłkowy w celach zdrowotnych
Nierozcieńczony ocet jabłkowy może uszkodzić szkliwo zębów. Spożycie octu jabłkowego w nadmiarze może podrażnić jamę ustną i przełyk. Szczególną ostrożność zaleca się osobom, które przyjmują leki obniżające poziom glukozy we krwi, gdyż ocet może spowodować hipoglikemię.
Ocet jabłkowy najlepiej spożywać w rozcieńczeniu z wodą. Należy zachować proporcje: 1 - 2 łyżki octu jabłkowego na szklankę wody. Taki napój pijemy 1 - 2 razy dziennie, rano na czczo lub po posiłku.
Na co pomaga woda z octem jabłkowym:
- ocet jabłkowy na czczo wypity rano z wodą w proporcji 1 łyżka octu jabłkowego na szklankę wody poprawia samopoczucie na cały dzień i stabilizuje zdrowie,
- rozcieńczony w wodzie ocet jabłkowy na czczo pomaga na zaparcia,
- woda z octem jabłkowym (proporcje: 1 łyżka octu na szklankę wody) łagodzi palenie w przełyka w przypadku zgagi lub refluksu spowodowanych zbyt zasadowym środowiskiem w żołądku,
- woda z octem jabłkowym pomaga przy niestrawności,
- rozcieńczony ocet jabłkowy pomaga na ból gardła (proporcje: ⅓ szklanki octu i ⅔ szklanki wody).
Woda z octem jabłkowym może być stosowana również zewnętrznie na włosy i skórę. Stosujemy tu proporcję 1 łyżka octu na szklankę wody. Taką mieszanką można spłukiwać włosy lub stosować jako naturalny dezodorant i tonik do twarzy.
Wiele osób nie lubi jednak kwaśnego i lekko cierpkiego smaku octu i zastanawia się, z czym pić ocet jabłkowy. Odrobina miodu dobrze niweluje cierpki smak. Dobrym rozwiązaniem jest również zagryzanie wody z octem jabłkowym chlebem, który skutecznie niweluje smak octu. Wbrew pozorom chleb i woda z octem jabłkowym to dobry przepis na odchudzanie. Takie zestawienie niweluje uczucie głodu i sprawi, że mniej zjemy na śniadanie. Jeśli zaś zastanawiasz się, z czym pić ocet jabłkowy na odchudzanie, wypróbuj sok z grejpfruta, najlepiej świeżo wyciśnięty. Ocet jabłkowy możemy również dodawać do wszelkiego rodzaju koktajli własnej roboty.
Jak stosować ocet jabłkowy na odchudzanie
Jak pić ocet jabłkowy na odchudzanie
Spożywanie octu jabłkowego jako dodatek do potraw zwiększa uczucie sytości. Jednocześnie ocet reguluje poziom glukozy we krwi i zmniejsza wydzielanie insuliny, co może przyczynić się do walki z nadwagą. Sam ocet jabłkowy nie może być jednak uważany za sposób na leczenie otyłości. Jest to tylko dodatek do kuracji odchudzającej.
Badania potwierdziły, że osoby dodające ocet jabłkowy do potraw podczas kuracji odchudzającej, bardziej straciły na wadze. Ponadto u osób stosujących ocet jabłkowy w diecie odnotowano zmniejszenie się kaloryczności potraw w ciągu dnia. Tak więc, spożycie octu jabłkowego wspomaga odchudzanie, jednak nie zastąpi zmiany diety i aktywności fizycznej.
Przepis na odchudzanie z użyciem octu jabłkowego
Ocet jabłkowy działa delikatnie, jednak stosowany regularnie w znacznym stopniu wspomaga kuracje odchudzające. Dietetycy radzą, aby pół godziny przed posiłkiem wypić szklankę wody z 1 łyżką octu jabłkowego. Taki napój zmniejsza łaknienie, zwiększa poczucie sytości i zmniejsza zachcianki na słodycze. Aby skutecznie wspomóc odchudzania warto spożywać taki napój 3 razy dziennie. Najpierw pijemy ocet jabłkowy na czczo, rano przed śniadaniem, a następnie przed obiadem i przed kolacją.
Ocet jabłkowy należy stosować racjonalnie i nie w nadmiarze. Najbardziej optymalna kuracja mająca na celu oczyszczenie organizmu z toksyn i wspomaganie odchudzania powinna trwać tydzień. W tym czasie pijemy ocet jabłkowy na czczo rano. Ocet jabłkowy na czczo zapobiega zaparciom i pomaga spalać tłuszcz w ciągu dnia. Następnie wypijamy wodę z octem jabłkowym jeszcze 2 razy dziennie przed lub po posiłku. Po tygodniowej kuracji robimy miesięczną przerwę.
Warto pamiętać, że sam ocet jabłkowy nie jest sposobem na leczenie otyłości. Ocet nie zastąpi odpowiedniej diety i ćwiczeń fizycznych. Sam ocet stanowi tylko element wspomagający właściwą kurację odchudzającą.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!