Jak piłować paznokcie?

Czym powinno się ładnie wypiłować paznokcie?

Zanim zaczniesz tworzyć paznokcie owalne czy piłować je na kwadratowo powinnaś wiedzieć, czym tak naprawdę możesz to zrobić. Aby nadać paznokciom wymarzony kształt, będziesz musiała zdecydować się na odpowiedni rodzaj pilniczka. Które z nich są najchętniej używane? Oto cztery najbardziej popularne rodzaje pilników do paznokci:

 • papierowe – to najchętniej kupowane pilniczki, które też najmniej kosztują. Możesz nimi piłować paznokcie zarówno swoje naturalne, jak i sztuczne. Do piłowania paznokci najlepiej nadaje się pilniczek o gradacji 200 – jednak, im grubsze będziesz mieć paznokcie, tym niższą gradację powinnaś wybrać (np. do żelowych nadają się papierowe pilniki między 60 a 100 gradacji).
 • metalowe – powstały one jako pierwsze pilniki do paznokci. Są trwałe i można nimi wygodnie opiłowywać paznokcie na wybrany kształt. Można użytkować je bardzo długo, odpowiednio dezynfekując. Jednak, nie warto korzystać z nich w przypadku posiadania naturalnych paznokci – metalowe pilniczki mogą bowiem sprawić, że paznokcie takie zaczną się rozdwajać!
 • szklane – są również bardzo wytrzymałe, nie stępiając się i nie tracąc swoich właściwości. Uważaj jednak, ponieważ łatwo je przypadkowo uszkodzić. A szkoda, bo tego rodzaju pilniczki są stosunkowo droższe od innych. Jeśli chcesz zadbać o swoje naturalne paznokcie, warto postawić właśnie na szklany pilnik – dzięki niemu zamkniesz z łatwością łuski paznokcia, a jego krawędzie będą gładkie i nierozdwojone.
 • kamienne – jest to pilnik będący bardzo delikatnym. Możesz nim również usuwać skórki z płytek paznokci, a także zatroszczyć się o kształt paznokci żelowych bądź akrylowych. To jedyne pilniki, które nawet podczas piłowania nimi w dwie strony nie rozdwoisz przypadkiem paznokci!

Podczas piłowanie czy niezależnie od niego twoje paznokcie ulegają uszkodzeniom? Sprawdź także ten artykuł z poradami na pękające paznokcie.

Jak nadać kształt paznokciom?

Nie chcesz mieć paznokci takich, jakie narzuca kształt opuszków palców? Zatem, warto będzie pokusić się o spiłowanie ich na zupełnie inną formę. Jakie kształty paznokci są najbardziej popularne? Oto sposoby na uzyskanie wybranych z nich!

 • zaokrąglone paznokcie – jest to najbardziej powszechny kształt paznokcia, jaki można dopasować do kształtu opuszków palców. Jeżeli na co dzień zajmujesz się pracą fizyczną, warto będzie właśnie tak piłować swoje paznokcie. Również w przypadku częstego rozdwajania i łamania się paznokci, będzie to najbardziej bezpieczny sposób piłowania. Aby móc uzyskać taki kształt, należy spiłować paznokcia dopasowując jego długość i formę do opuszków palców. Na samym początku paznokcie mogą wyglądać niezbyt zachęcająco, zwłaszcza gdy będą krótkie. Jednak, kiedy zaczną już rosnąć, nie będziesz chciała mieć innych!
 • kwadratowe paznokcie – aby móc stworzyć ich taki kształt, warto będzie nie piłować ich w powietrzu. Należy opierać rękę o blat podobnie, jak pilnik. Nie naciskaj też zbyt mocno na środkową część podczas piłowania po to, żeby paznokcie mogły wyjść perfekcyjnie na kwadratowo. Takie paznokcie najlepiej będą wyglądać, kiedy zachowasz ich średnią długość. Jeśli masz długie palce, to ta forma paznokci będzie prezentować się naprawdę pięknie. Warto ozdobić kwadratowe paznokcie klasycznym manicure.
 • trójkątne paznokcie – jest to bardzo modny kształt paznokci, które ciężko będzie jednak spiłować samodzielnie. Paznokcie należy wzmacniacz syntetycznie, więc sama odżywka nie będzie w stanie utrzymać ich w dobrej kondycji. Zdecydowanie lepiej będzie zatem powierzyć ich opiłowanie na taki kształt wybranemu, zaufanemu salonowi kosmetycznemu. Tam paznokcie „w trójkąt” odpowiednio opiłują, ale też utwardzą. Pamiętaj jedynie o tym, że podczas noszenia soczewek kontaktowych możesz mieć przy takich paznokciach problem z ich zakładaniem na oczy!
Piłowanie paznokci i porady jak piłować paznokcie, kształty paznokci, czyli sposoby, jak nadać kształt paznokciom
Jak piłować paznokcie? Praktyczny poradnik i najlepsze techniki piłowania

Jak jeszcze można piłować paznokcie?

Piłowanie paznokci na „owal” lub „migdałka”

Bardzo popularną formą są również paznokcie owalne. Wyglądają one niemal identycznie, jak kwadratowe. Różnica polega jednak na tym, że owalne paznokcie mają nieco zaokrąglone rogi oraz końce i nie piłuje się ich zupełnie na prosto. Dzięki temu, paznokcie jest lepiej utrzymać w pożądanym kształcie i sprawić, że nie będą pękać po bokach. Takiego typu paznokcie doskonale wyglądają u wszystkich kobiet – niezależnie od tego, jak długie są ich palce i jak szeroką dłoń posiadają.

Warto też piłować paznokcie na migdałki. Wystarczy w tym celu stopniowo spiłowywać boki krótszych paznokci – wówczas, w miarę rośnięcia, będą stawać się migdałkami! Oczywiście, nie jest prostą sprawą uzyskać taki kształt w domu. Warto jednak zacząć od króciutkich paznokci po to, by móc je stopniowo przekształcać w wymarzony kształt migdałków. Ten kształt polecany jest najbardziej dla kobiet o kwadratowej budowie dłoni. Dzięki takim paznokciom bowiem, dłoń optycznie się wysmukla, staje się nieco bardziej elegancka oraz zwyczajnie piękniejsza!

Jak piłować paznokcie? Ważne zasady

Jeżeli chcesz dobrze wyprofilować swoje paznokcie, powinnaś pamiętać o kilku ważnych zasadach:

 1. Zawsze piłuj paznokcie przed zmywaniem lakieru! Wówczas lepiej zapanujesz nad kształtem paznokci, gdyż będą one twardsze!
 2. Nigdy nie piłuj paznokci na mokro – będą wtedy zbyt miękkie!
 3. Zawsze piłuj paznokcie, opierając rękę o np. blat. Nie piłuj ich w powietrzu!
 4. Piłuj paznokcie w jedną stronę – wówczas się nie rozdwoją!
 5. Nigdy nie przyciskaj pilniczka zbyt mocno środka – inaczej spiłujesz paznokcie nierówno!
 6. Po zakończeniu piłowania niezwłocznie sprawdź, czy wyszedł dobry kształt. W tym celu przemyj ręce!
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny