Samodzielne piłowanie paznokci w domu – sprawdź ciekawe porady!

Czym piłować paznokcie? Jakich narzędzi używać?

Zanim zaczniesz samodzielnie piłować paznokcie na różne kształty, najpierw upewnij się, czym tak naprawdę możesz to robić. Aby nadać paznokciom wymarzoną formę, należy wybrać odpowiedni do tego rodzaj pilniczka. Warto dodać, że obecnie na rynku kosmetycznym istnieje ich naprawdę dużo. Wśród najbardziej popularnych na szczególną uwagę zasługują jednak cztery rodzaje pilników do paznokci. Sprawdź, które z nich mogą okazać się odpowiednie do twoich paznokci.

  • Papierowe – aktualnie to właśnie one są najchętniej wybieranymi pilnikami do paznokci, które też kosztują najmniej ze wszystkich rodzajów. Z ich pomocą piłować można paznokcie zarówno naturalne, jak i np. żelowe. Do piłowania doskonale sprawdza się pilniczek o standardowej gradacji 200. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że im grubsze są paznokcie, tym niższą gradację należy wybrać. Do żelowych zdecydowanie lepiej sprawdzają się papierowe pilniki o gradacji od 60 do 100.
  • Szklane – to bardzo wytrzymałe pilniki, które nie tępią się tak jak papierowe i zbyt szybko nie tracą swoich właściwości. Należy jednak z nimi uważać, ponieważ można je przypadkowo uszkodzić. Szklane pilniki, po upadku na podłogę, zwykle się tłuką. Mała trwałość to ich wada, tak samo, jak stosunkowo wyższa od innych cena. Trzeba jednak przyznać, że najlepiej spisują się w przypadku piłowania naturalnej płytki paznokcia. Dzięki szklanemu pilniczkowi z łatwością zamknąć można bowiem łuski paznokcia, z kolei krawędzie zostawić nierozdwojone i gładkie.
  • Metalowe – ciekawostką jest, że metalowe pilniki wynaleziono jako pierwsze do piłowania paznokci. Narzędzia te są niezwykle trwałe i można nimi wygodnie nadawać paznokciom wybrane kształty. Żywotność metalowych narzędzi jest bardzo długa, co również przemawia na ich korzyść – zwłaszcza gdy odpowiednio dba się o swoje pilniki, np. regularnie je dezynfekując. Nie warto jednak używać ich w przypadku bycia właścicielką lub właścicielem naturalnych paznokci. Niewłaściwie używając pilniczków z metalu, często doprowadzić można bowiem do tego, że paznokcie zaczną się łamać i rozdwajać.
  • Kamienne – to pilniki, które są niezwykle delikatne. Z ich pomocą można nie tylko nadawać kształt żelowym i akrylowym paznokciom, ale też usuwać z nich skórki. To jedyne pilniki, które nawet podczas piłowania paznokci w dwie strony nie doprowadzą do ich rozdwojenia!

Nadawanie kształtu paznokciom – to prostsze niż myślisz!

Jeśli masz dość swojego kształtu paznokci albo po prostu chcesz poeksperymentować z zupełnie nową ich formą, warto samodzielnie je spiłować. Wbrew pozorom nie jest to wcale skomplikowane zadanie. Wystarczy jedynie posiąść podstawową wiedzę i dowiedzieć się nieco więcej o charakterystyce poszczególnych kształtów paznokci. Okazuje się, że z kwadratowych jak najbardziej zrobić można zaokrąglone. Nie trzeba więc ograniczać się do ich naturalnego kształtu.

Zaokrąglone paznokcie to najbardziej powszechny kształt, jaki można dopasować do swoich opuszków palców. Jest idealny zwłaszcza dla osób, które na co dzień pracują fizycznie – ciężko bowiem o ich uszkodzenie albo odpryskiwanie z nich klasycznego lakieru. Będzie to także najbezpieczniejszy sposób piłowania w przypadku częstego rozdwajania i łamania się paznokci. Aby nadać im zaokrąglony kształt, należy spiłować paznokcie, dopasowując długość i formę do opuszków palców. Należy piłować je wzdłuż zaokrąglonej linii. Na samym początku paznokcie mogą wyglądać niezbyt zachęcająco, zwłaszcza krótkie. Kiedy jednak urosną, efekt zrobi piorunujące wrażenie.

Jeśli chcesz mieć kwadratowe paznokcie, przede wszystkim nie należy piłować ich w powietrzu. Podstawą jest w tym przypadku opieranie rąk o blat, gdy nadaje się kształt paznokciom. Nie naciskaj zbyt mocno na środkową część paznokci podczas piłowania, aby wyszły idealnie kwadratowe. Paznokcie najlepiej będą prezentować się w takim kształcie, kiedy zachowasz ich średnią długość. Kwadratowa forma wygląda znakomicie wówczas, gdy jest się posiadaczką lub posiadaczem długich i smukłych palców. Kwadratowe paznokcie idealnie korespondują również z klasycznym manicure, czyniąc go eleganckim i jednocześnie bardzo efektownym.

Trójkątne paznokcie to bardzo modny kształt, który ciężko jednak uzyskać samodzielnie. Do nadania im takiej formy należy posiąść specjalistyczną wiedzę. Aby zawsze wyglądały nienagannie, trójkątne paznokcie należy dodatkowo wzmacniać syntetycznie, wobec czego sama odżywka nie będzie w stanie utrzymać ich w dobrej kondycji. To prawdopodobnie jedyny kształt, którego opiłowanie powinno się powierzyć zaufanemu salonowi kosmetycznemu – głównie z tego względu, że paznokcie „w trójkąt” muszą zostać odpowiednio opiłowane, ale też utwardzone w celu zachowania kształtu na dłużej. Warto pamiętać również o tym, że nosząc soczewki kontaktowe i jednocześnie mając trójkątne paznokcie, pojawić się może problem z zakładaniem ich na oczy. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak piłować paznokcie.

Jak piłować paznokcie w domu? Te sposoby są naprawdę skuteczne!

Nadawanie owalnego kształtu i tzw. migdałka

Bardzo popularnym kształtem paznokci są również owalne. To idealny kompromis między formą zaokrągloną a kwadratową. Różnica polega jednak na tym, że paznokcie owalne mają bardziej zaokrąglone od kwadratowych rogi oraz końce. W przeciwieństwie do kwadratowych, owalnych nie piłuje się jednak zupełnie na prosto. Właśnie taka metoda ich piłowania sprawia, że paznokcie lepiej jest utrzymywać w danym kształcie. Jednocześnie są one spiłowane wówczas tak, że nie pękają po bokach – przy innego typu kształtach czasami może się to niestety wydarzyć. Ogromnym plusem owalnego kształtu jest również fakt, iż doskonale prezentują się na dłoniach u wszystkich kobiet – niezależnie od tego, jak długie są ich palce i jakiej szerokości mają dłonie.

Niezwykle modne i lubiane są także paznokcie w kształcie migdałków. W salonach kosmetycznych coraz więcej pań prosi o spiłowanie ich właśnie na taką formę. Bez problemu można zrobić to jednak zupełnie samodzielnie, w zaciszu własnego mieszkania. Wystarczy w tym celu stopniowo podpiłowywać boki krótszych paznokci. Właśnie wtedy, wraz z upływem kolejnych tygodni i wzrostem paznokci, będą one zmieniać się w modne migdałki! Nie jest prostą sprawą uzyskać taki kształt od razu, mając zupełnie inną formę paznokci. Nie jest to też jednak zupełnie niemożliwe do osiągnięcia! Warto w tym celu zacząć piłowanie paznokci od króciutkich, nadając im pożądaną formę wraz ze wzrostem. Krok po kroku, będzie można stopniowo przekształcać je wówczas w migdałki, które fenomenalnie prezentują się na każdych dłoniach. Migdałowy kształt zdecydowanie najlepiej pasuje jednak paniom o kwadratowej budowie dłoni. Dzięki tak spiłowanym paznokciom dłoń optycznie się bowiem wysmukla, stając się bardziej elegancka.

Piłujesz paznokcie w domu? Nie zapomnij o tych zasadach!

Aby dobrze zadbać o swoje paznokcie i nadać im odpowiedni kształt, nie można zapominać o kilku podstawowych zasadach. Tylko stosując się do nich, można bowiem spodziewać się spektakularnego efektu i zawsze mieć piękne, równo spiłowane paznokcie.

1. Paznokcie zawsze należy piłować przed zmywaniem lakieru. Właśnie wtedy lepiej zapanować można bowiem nad ich kształtem. Wszystko dzięki temu, że polakierowane zwyczajnie są o wiele twardsze niż kompletnie niczym niezabezpieczone paznokcie.

2. Nie zaleca się piłować paznokci na mokro. Są one wówczas bardzo miękkie, przez co można je uszkodzić, np. łamiąc i doprowadzając do rozdwojenia się płytki.

3. Piłować paznokcie powinno się zawsze, opierając o coś rękę (np. o blat). Nie zaleca się nadawania im kształtu w powietrzu, ponieważ można to wówczas zrobić bardzo niedokładnie.

4. Podczas piłowania paznokci, rób to tylko w jedną stronę. To najlepsze rozwiązanie, aby paznokcie się nie rozdwoiły i nie zaczęły pękać.

5. Nigdy nie przyciskaj pilniczka zbyt mocno środka paznokci. W przeciwnym razie najprawdopodobniej spiłujesz je nierówno!

6. Po zakończeniu piłowania zawsze należy sprawdzać, czy udało się osiągnąć pożądany kształt. Można też kontrolować proces na bieżąco i korygować ewentualne niedociągnięcia, przed każdym kolejnym piłowaniem przemywając i osuszając dłonie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny