Ogrzewanie basenu ogrodowego kolektorami

Najtańszą i najbardziej ekologiczną metodą na ogrzewanie basenu ogrodowego jest zastosowanie kolektorów słonecznych. Istnieją specjalnie przeznaczone do tego celu kolektory basenowe. W zależności od pojemności basenu możemy wybrać kilka opcji.

Kolektory do basenu można kupić w formie niedrogiej maty. Ta doskonale nadaje się, żeby szybko podgrzać wodę w małym basenie. Jednak jeżeli kupimy i połączymy ze sobą kilka mat, to możemy ogrzać całkiem sporą powierzchnię. Zaletą mat podgrzewających jest to, że można je zwinąć w chłodniejsze dni i nie będą zajmowały dodatkowego miejsca.

Innym sposobem na ekologiczne grzanie wody są kolektory na stojakach, wyposażone w zawór. Pozwala to na wstrzymanie ogrzewania, kiedy nie jest to potrzebne. Duże solary potrafią ogrzać wodę w basenie ogrodowym nawet o 6 stopni.

Pamiętajmy, że grzanie wody kolektorami jest bardzo wydajne. Dobrze jest wybrać odpowiednie urządzenie do wymiarów i pojemności danego basenu. Nie ma sensu kupować większej ilości mat lub droższego sprzętu, jeżeli skuteczne podgrzewanie wody w basenie zagwarantuje jeden tani kolektor.

Ogrzewanie piecem

Jeżeli mamy w domu piec C.O., to warto skorzystać z niego przy podgrzewaniu basenu. Przy ogrzewaniu piecem wystarczy dokupienie wymienników ciepła. Do silnie chlorowanej wody warto wybrać wymienniki ze stali nierdzewnej lub tytanu.

Jak podgrzać wodę w basenie korzystając z pieca? Ogrzewanie piecem dokonuje się automatycznie. Ustawiamy wymaganą temperaturę, podobnie jak przy ogrzewaniu wody za pomocą termy. Najtańszym rozwiązaniem przy tym sposobie podgrzewania wody w basenie są wymienniki płaszczowo-rurowe. Dobranie konkretnego wymiennika zależy od specyfikacji urządzenia. Producent powinien udostępniać tabele ułatwiające wybór.

Ten sposób ogrzewania basenu ogrodowego jest doskonały pod dwoma warunkami. Basen jest na tyle duży, że jest to bardziej opłacalne niż przenośna mata. Poza tym mamy możliwość techniczną wykonania połączenia między basenem a piecem.

Cena wymiennika ciepła jest przystępna, ale w porównaniu z kolektorami dość wysoka. To wariant, na który lepiej zdecydować się, jeżeli wystarczająco często korzystamy z basenu. Jeżeli zamierzamy nagrzać wodę raz na tydzień, to wystarczy elektryczny podgrzewacz wody do basenu albo wspomniane kolektory. Decyzja o tym czym podgrzać kolektory będzie zależała od tych wszystkich czynników. Jedną z zalet grzania wody w basenie jest to, że można to zrobić szybko i tanio. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o instalacji basenu w ogrodzie.

Jak nagrzać wodę przy pomocy pomp ciepła

W przypadku większych i bardziej uczęszczanych basenów pompy ciepła są dobrą alternatywą. Na dłuższą metę jest to bardziej opłacalne niż użycie zwykłego podgrzewacza wody do basenu. Z punktu widzenia oszczędzania energii pompy ciepła są najlepsze. Pozwalają też szybko podgrzać wodę przy bardzo różnych temperaturach. Pompy ciepła w basenie ogrodowym to rozwiązanie na cały rok.

Basen wykopany w ziemi na podwórku, a także porady, jak podgrzać wodę w basenie
Jak nagrzać wodę w basenie ogrodowym, czyli jak podgrzać wodę w basenie

Jak podgrzać wodę w basenie za pomocą pomp? Istnieją dwa rodzaje pomp. Tańsza i łatwiejsza do instalacji pompa powietrzna odzyskuje ciepło z powietrza. Czynnik chłodniczy (substancja zawarta w przewodach pompy) przejmuje energię cieplną z powietrza, paruje, a następnie jest sprężana w sprężarce, gdzie temperatura ponownie rośnie. To właśnie ta energia cieplna jest w stanie szybko podgrzać wodę w basenie ogrodowym. Dokładnie taka sama jest zasada działania pompy gruntowej. Z tą różnicą, że powietrze pod ziemią ma bardziej stabilną temperaturę i może służyć do ogrzewania basenu ogrodowego przez cały rok. Jedak sama instalacja jest kosztowna. Jeżeli nie potrzebujemy grzania wody w okresie jesienno-zimowym, to zwyczajnie się nie opłaca.

Jak to jest z każdym podgrzewaczem wody do basenu, również wybór pompy zależy od wielu dodatkowych czynników. Warto albo zaplanować całą instalację jeszcze przed wybudowaniem basenu albo dokładnie przyjrzeć się stratom ciepła w naszym basenie. Jeżeli materiał i położenie basenu sprawiają, że ciepło szybko z niego ucieka, to zastanówmy się czym podgrzać wodę.

Na koniec proponujemy tabelę informacyjną, przedstawiającą ceny i wymagania powierzchniowo-techniczne poszczególnych sposobów podgrzewania wody w basenie (ceny podane w przybliżeniu).

Sposoby i koszty podgrzewania wody w basenie

Nazwa urządzenia

Cena

Wymagania

Kolektory/mata solarna

ok. 100 zł za matę

Płaska, nasłoneczniona powierzchnia (np. trawnik)

Kolektory stojące z regulatorem

ok. 400-500 zł za 1 moduł

Miejsce na stelaż lub dach w pobliżu basenu

Powietrzne pompy ciepła

Od 2500 zł za małą pompę

Miejsce na niewielką instalację w pobliżu basenu

Gruntowe pompy ciepła z odwiertem i montażem

ok. 30 tys. zł

Miejsce na odwiert i założenie instalacji

Ogrzewanie piecem

od 2000 zł za instalację wymiennika

Dostęp do pieca C.O.

Pamiętajcie, że minimalne koszty to urządzenia do małych basenów – do 16 m3. Im większa powierzchnia basenu tym instalacja i eksploatacja staje się droższa.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże wam lepiej wybrać najlepszy sprzęt grzewczy do basenu w ogrodzie. Zachęcamy do przyjrzenia się propozycjom poszczególnych firm, gdyż mogą się różnić cenami i stosowaną technologią.

ikona podziel się Przekaż dalej