Jak podkręcić metabolizm?

1 sposób – dieta na lepszy metabolizm

Jeżeli chcesz podkręcić swój metabolizm, najważniejsza będzie oczywiście odpowiednio zbilansowana dieta! Powinna ona być dopasowana zarówno do potrzeb odchudzającej się osoby, jak i do jej możliwości. Warto będzie włączyć do diety na podkręcenie metabolizmu:

  • ostre przyprawy – dzięki nim podniesie się temperatura ciała, a to podwyższy przemianę materii oraz jej tempo (zwłaszcza w nocy). Warto jeść mocno przyprawione dania papryczką chili, pieprzem, chrzanem, czy też kurkumą. Możesz także jeść papryczkę chili saute, do posiłku – oczywiście, jeśli masz chęć i odwagę!
  • kofeinę – dzięki niej przyspieszysz procesy metaboliczne. Możesz wypijać kawę, jednak bez mleka i cukru – unikając zbędnych kalorii. Warto postawić także na zieloną herbatę, jaka potrafi oczyścić organizm z toksyn. Jeśli nie lubisz pić kawy, możesz postawić również na odpowiednie tabletki z kofeiną.
  • wodę – jeżeli nie będziesz jej dostarczać odpowiednio dużo, to ciężko będzie zadbać o odpowiednie podkręcenie metabolizmu. Pij wodę tak często, jak tylko możesz. A już najlepiej, kiedy będziesz pić przynajmniej 2 litry wody każdego dnia – niegazowanej i mineralnej.
  • mało przetworzone produkty – staraj się, by produkty w diecie nie były mocno chemiczne. Dzięki spożywaniu mało przetworzonych produktów, możesz przyswajać mniej kalorii oraz więcej cennych składników odżywczych.

2 sposób – zdrowy sen

Sama dieta nie wystarczy, żeby podkręcić tempo metabolizmu. Dietę wspomaga bowiem również zdrowy sen! Metabolizm powinien przyspieszyć zwłaszcza w nocy, a na to wpływ będzie miała jakość naszego snu. Żadne domowe sposoby nie zdziałają cudów, jeżeli się zwyczajnie nie wyśpisz! Od snu zależy naprawdę wiele, dlatego powinieneś szczególnie o niego zadbać. Ważne jednak, by sen był głęboki i zdrowy, a także trwał odpowiednio długo. Jeśli się nie wyśpisz, organizm nie będzie pracował na wysokich obrotach – a jedynie domagał się jedzenia!

Pamiętaj, że niewyspany organizm będzie wolniej trawił posiłki, metabolizując przyswajane składniki. A więc, gdy zadbasz o odpowiednia higienę swojego snu, możesz podkręcić metabolizm – zwłaszcza jedząc lekki posiłek ok. 2 godziny przed pójściem spać i ćwicząc! Podkręcenie metabolizmu jest ważne, ale samo nie wystarczy. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zmotywować się do diety i odchudzania.

Czym pobudzić metabolizm?

3 sposób – trening

Trenowanie ciała wpływa na podkręcenie metabolizmu o wiele efektywniej niż jakiekolwiek tabletki z apteki! Jeżeli będzie odpowiednio przeprowadzony, może znacznie ułatwić odchudzanie. Warto wprowadzić treningi o zmiennej intensywności, zwłaszcza gdy dopiero zaczynasz się odchudzać. Możesz np. połączyć przechodzenie z marszu do biegu i na odwrót. Dzięki temu z całą pewnością wpłyniesz na polepszenie się przemiany materii. Warto zmieniać ćwiczenia co ok. 2 miesiące po to, by były one efektywne. Kiedy ciało przyzwyczaja się bowiem do jednego typu ćwiczeń, może zacząć wydawać na nie mniej energii.

Kobieta ćwicząca na macie, czyli jak podkręcić metabolizm oraz podkręcenie metabolizmu i czym pobudzić metabolizm
Jak podkręcić metabolizm krok po kroku? Zobacz 5 najlepszych sposobów

Pamiętaj, że trening nie musi być bardzo wymagający. Jego zadaniem jest bowiem podkręcenie metabolizmu, więc może być luźniejszy – jednak ważne, by ciągle zmieniać tempo. Pierwsze ćwiczenia wykonuj ze średnią intensywnością, a kolejne „na maksa”, stale zmieniając tempo. Dzięki temu na pewno uda się zrzucić zbędne kilogramy i podkręcić metabolizm!

4 sposób – suplementy diety

Dzięki nim możesz wesprzeć się w odchudzaniu. Oczywiście, cudowne środki nie schudną za nas – zwyczajnie, to nie jest możliwe. Mogą one jednak pomóc w zrzuceniu wagi i podkręceniu metabolizmu. Dla poprawienia efektów, warto wypróbować suplementy z zawartością kofeiny, ekstraktu z zielonej herbaty czy też pokrzywy. Możesz nimi uzupełnić zdrową dietę, co pomoże w osiągnięciu zamierzonego rezultatu.

Pamiętaj, że suplementów nie powinny spożywać osoby cierpiące na choroby serca, układu krążenia czy ludzie w podeszłym wieku bądź kobiety w ciąży! Nie zapominaj również o tym, że zupełnie żaden specyfik z apteki nie jest w stanie zastąpić zdrowo zbilansowanej diety. Owszem, może ją nieco wspomóc – jednak tabletki nie są w stanie schudnąć za nas! Bez ćwiczeń i odpowiedniego odżywiania się, nie ma mowy o wymarzonych efektach!

5 sposób – zdrowe śniadania na przebudzenie

Zastanawiasz się, jak podkręcić metabolizm w jeszcze inny sposób? Warto skupić się na najważniejszym posiłku dnia, mianowicie na śniadaniu! Dzięki niemu można bowiem efektywnie przyspieszyć tempo metabolizmu w organizmie. Nie rezygnuj podczas spożywania śniadania tłuszczów lub węglowodanów! Właśnie one są konieczne na początku dnia, by zapewnić odpowiednie tempo przemiany! Odpowiednio zbilansowane śniadanko powinno zawierać również sporą ilość błonnika, a także zdrowe tłuszcze (jak Omega-3). Dzięki temu, zadbasz o zachowanie dobrego metabolizmu, obniżając jednocześnie poziom cukru we krwi. Śniadanie powinno być możliwie proste, ale też sycące. A więc warto będzie postawić na:

  • owsiankę – dzięki płatkom owsianym możesz łatwo wyregulować metabolizm. Zawierają one bowiem bardzo dużo cennego błonnika! Jeśli nie tolerujesz mleka, możesz sięgnąć po mleko sojowe lub ugotować owsiankę na wodzie.
  • kasza jaglana z owocami i orzechami – tworząc taką „bombę witaminowo-energetyczną”, z całą pewnością podkręcisz metabolizm w organizmie! Taka mieszanka zapewni bowiem dużo witamin oraz cennych mikroelementów.
  • kasza owsiana / quinoa / gryczana – jeśli dodatkowo polejesz ją olejem lnianym, dostarczysz do organizmu cenny błonnik, węglowodany i tłuszcz Omega-3. Tym prostym sposobem sprawisz, że organizm zacznie pracować na przyspieszonych obrotach. Efekty zauważysz bardzo szybko – nie tylko lepiej się czując, ale i… zdrowo chudnąć!
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny