Jak podlewać storczyki? Praktyczny poradnik hodowli storczyków
Orchidea to przepiękny egzotyczny kwiat, który w domu może kwitnąć nawet przez około pół roku. Jeżeli będziesz w stanie zapewnić storczykom odpowiednie warunki, z całą pewnością w czasie kwitnienia odwdzięczy się… niesamowitymi kwiatami! Najważniejsze w procesie rozwoju rośliny jest jednak jej podlewanie. Jak podlewać storczyki w doniczce, by roślina zawsze wyglądała pięknie i prawidłowo się rozwijała? Podpowiadamy!
Jeśli szukasz więcej informacji i wskazówek, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.

Jak podlewać storczyki?
Po pierwsze – obfite podlewanie!
W naturalnym środowisku orchidea kwitnie w suchym klimacie – tam, gdzie występują tropikalne ulewy. Należy więc o tym pamiętać, kiedy rozpoczynasz opiekowanie się kwiatem w swoim mieszkaniu. Pielęgnacja storczyków jest bardzo ważna – jednak najważniejsze okazuje się ich obfite… nawadnianie! Jeżeli będziesz storczyki podlewać nieprawidłowo, mogą one nie zawiązać pąków kwiatowych. Orchidea często nie kwitnie poprzez jej przesuszenie, ale też… zalanie.
Pamiętaj o regularnym, obfitym nawadnianiu storczyków. Kiedy już tego dokonasz, musisz poczekać aż do momentu przeschnięcia podłoża – dopiero wówczas będzie można podlać kwiat ponownie. Jak to sprawdzić? Wystarczy włożyć w podłoże palec. Jeżeli poczujesz wilgoć, nie ma co podlewać rośliny kolejny raz. Nie zapominaj również o tym, że podlewać storczyki najlepiej będzie rano – wówczas naziemne części rośliny na pewno wyschną przed momentem, gdy w domu pojawi się silne słońce. Nie podlewaj orchidei wieczorem – niestety, ale wówczas w glebie mogą rozwinąć się… choroby bakteryjne! A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na mszyce?
Zanurzanie doniczki w wodzie
Kwiat orchidei rozwinie się najlepiej, kiedy będziesz podlewał roślinę poprzez jej zanurzenie w doniczce! Z łatwością możesz zrobić to w domu pamiętając o tym, że nadmiar wody musi z doniczki wypłynąć. Nie dopuść też do tego, by storczyki stały w wodzie albo zaległa ona na podstawce doniczki. Niestety, ale w takim przypadku korzenie storczyka… zgniją. Dopiero kiedy woda już ocieknie, będziesz mógł na nowo umieścić tam kwiat.
Jak podlewać storczyki w ten sposób? Otóż, należy wstawić pojemnik z rośliną do naczynia z wodą – najlepiej na około 20 minut. Doniczka musi zostać przykryta przez wodę przynajmniej do połowy. Podczas kwitnienia storczyk ma zwiększone zapotrzebowanie na wodę – wówczas szczególnie warto będzie zastosować metodę zanurzenia doniczki w wodzie!
Czym podlewać storczyki?
Wiele osób zastanawia się, czym tak naprawdę powinno się podlewać orchideę? Pielęgnacja odpowiednią wodą jest niezwykle ważna w czasie kwitnienia. Warto podlewać kwiaty wodą miękką – czyli nieposiadającą wapnia. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku woda destylowana albo… przegotowana. „Twarda” woda objawia się białym nalotem na powierzchni gleby i na doniczce. Czasem to właśnie ta twarda woda może sprawić, że storczyk… nie kwitnie.
Jak zmienić odczyn wody? Użyj w tym celu kwasku cytrynowego! Najlepiej w proporcjach: szczypta kwasku na 1 litr wody. Pamiętaj, że storczyki preferują wodę miękką – jest ona bowiem podobna nieco do deszczowej, jaka pojawia się w ich naturalnym środowisku dość często. Woda miękka powinna mieć zatem nie tylko niskie zasolenie, ale też letnią temperaturę. A więc, jeżeli chcesz użyć przegotowanej wody – odstaw wrzątek na całą dobę, zanim podlejesz wodą storczyki. Możesz także skorzystać z właściwości wody deszczowej bądź pośniegowej, a więc również zimą – jednak najlepiej będzie zebrać ją poza dużym miastem, gdzie nie ma aż tak wielkich zanieczyszczeń!

Podlewanie storczyka – krok po kroku
Korzenie storczyka podczas kwitnienia
Już wiesz, czym podlewać storczyki. Warto jednak wiedzieć też o tym, jak sprawdzać ich… obecny stan! Wyjmuj w tym celu roślinę z doniczki – od czasu do czasu. Możesz w ten sposób sprawdzić bowiem jej… korzenie! Właśnie ich stan pozwoli najlepiej dowiedzieć się, w jakiej kondycji jest storczyk. O jego dobrym stanie świadczyć będą białe korzenie – u odmiany „sabotek” zaś brązowe. Inna barwa korzeni (np. mocno zielona) prawdopodobnie będzie świadczyła o… przelaniu rośliny. Wówczas należy wysuszyć bryłę korzeniową. Czasem jednak jeszcze inna barwa (szara) korzeni może świadczyć również o przesuszeniu lub przenawożeniu storczyka.
Warto pamiętać jeszcze o tym, że storczyki powinno się uprawiać w przezroczystej doniczce, nawet zimą! Dzięki tego typu osłonce można bowiem dokładnie zaobserwować stan korzeni i zauważyć, czy czasem się nie zmieniają. Postaraj się więc, dla dobra kwiatów, hodować orchideę w transparentnej donicy.
Czy storczyki trzeba zraszać?
Jeżeli uprawiasz storczyka na oknie, to raczej nie będzie potrzebował on zraszania wodą. Dla niego wystarczająca będzie wilgotność powietrza, jaka jest w pomieszczeniu. Najlepszym rozwiązaniem – o ile powietrze jest suche – będzie ustawienie w pobliżu rośliny… pojemnika z wodą. Oczywiście, można wyróżnić wśród kwiatów te, które potrzebują zraszania zarówno rano, jak i wieczorem. Wówczas trzeba spryskiwać ich spodnią stron liści – to tam znajdują się bowiem aparaty szparkowe pochłaniające wilgoć.
Jeżeli będziesz pryskać na roślinę od góry – uwierz, to zupełnie nic jej… nie da! Pamiętaj o tym, że zraszając liście możesz także uratować storczyk ze… słabo wykształconymi korzeniami! Zraszaj ją wówczas nawet kilka razy dziennie.
Jak podlewać storczyki – o czym jeszcze warto pamiętać?
- Storczyki powinno się podlewać wodą letnią, a nie zimną!
- Kwiaty cenią sobie wilgotne powietrze!
- Warto od czasu do czasu umyć roślinę… pod prysznicem!
- Dopilnuj, by po kąpieli storczyk przeschnął do wieczora – jeżeli w kątach liści zalegnie woda, mogą namnożyć się bakterie! A to grozi gniciem bądź nawet… śmiercią storczyka.
- Zawsze odczekaj, aż woda odcieknie z doniczki. Wtedy odstaw kwiat na swoje miejsce. Odprowadzanie wody z doniczki to podstawa w pielęgnacji storczyków! A więc, jest to element równie ważny, co ich podlewanie.
- Zawsze odstawiaj storczyki w miejsce, gdzie wcześniej stały. Ułożenie liści względem światła także powinno być identyczne. Niestety, ale storczyki źle reagują na przestawianie – warto więc o tym pamiętać i… nie przesuwać ich!