Klasyczne krojenie arbuza

Czerwony arbuz, o intensywnej barwie i wyraźnych czarnych pestkach bywał tematem dla malarzy i fotografów. Dzięki ich pracom wiemy, że nie od dziś kroi się arbuza w półksiężyce i łódeczki. Tak naprawdę jest to nie tylko sposób łatwy, ale i szybki. Nawet duży owoc można pokroić w 21 sekund. Warunkiem jest ostry nóż. Do tego sposobu krojenia najlepiej wybrać nieco wydłużony owoc.

Łódeczki - Bierzemy arbuza i rozkrajamy na cztery ćwiartki. Następnie każdą ćwiartkę kładziemy miąższem do góry i oddzielamy nożem miąższ od skórki. Na koniec kroimy w poprzek na, mniej więcej, równe kawałki. Właściwie owoc jest już gotowy do podania. Żeby wyglądał ładnie można jeszcze poszczególne kawałki lekko powysuwać naprzemiennie z łożyska. Najłatwiej zrobimy to przykładając palec tuż przy dolnej części i wypychając co drugi kawałek lekko poza skórkę. To samo robimy z pozostałymi kawałkami. Wypychamy je w przeciwną stronę. Tak podany arbuz nie tylko ładnie wygląda, ale jest łatwiejszy do jedzenia.

Półksiężyce – Jest to bardzo prosty sposób na pokrojenie arbuza. Owoc kroimy na cztery ćwiartki. Każdą ćwiartkę dzielimy wzdłuż na kilka kawałków. Kroimy miąższ razem ze skórką. Dzięki temu samo krojenie arbuza jest łatwiejsze, a kawałki wygodniej się trzyma. Nawet jeżeli pierwszy sposób wyda nam się zbyt wolny, to pokrojenie w półksiężyce z pewnością wykonamy w 21 sekund albo mniej.

Inna wersja łódeczek to te pokrojone razem ze skórką. Tak przygotowane kawałki owocu można udekorować innymi owocami albo bitą śmietaną. Nadają się też doskonale do spożywania w plenerze, bez dodatkowych elementów dekoracyjnych. Inne owoce także mogą sprawiać kłopoty. Sprawdź koniecznie ten artykuł z poradami, jak obrać ananasa.

Krojenie w kostkę i w słupki

Jeżeli chcemy zrobić dekoracje z arbuza, to dobrze znać ten sposób. Jest on łatwy i szybki, a jednocześnie zapewnia materiał wyjściowy do różnych ozdobnych dań. Kostka i słupki świetnie nadają się do tworzenia trójwymiarowych mozaik, mogą też służyć jako dodatki do tortów i kremowych deserów.

Jak pokroić arbuza, żeby powstały zgrabne kostki? Bierzemy połówkę owocu i robimy nacięcia wzdłuż skórki. W zależności od rozmiarów owocu, będą to trzy cztery nacięcia w odległościach 3-5 centymetrów.

Następnie kroimy miąższ w kratkę i oddzielamy nożem od skórki. Żeby całość nam się nie rozsypała, najlepiej jest od razu przerzucić kawałki do miski. Można to zrobić szybko, przykładając miskę do otwartej części arbuza i po prostu przechylić go tak, żeby kawałki spadły do miski.

Jak już wspomnieliśmy arbuz pokrojony w kostkę doskonale nadaje się do robienia owocowych dekoracji. Można korzystać z kawałków przerzuconych do miski albo wyciągać je bezpośrednio z przekrojonego owocu. Robiąc dekoracje z arbuza możemy też wykorzystać inny wariant, czyli słupki. Jeżeli nie zależy nam na tym, żeby arbuz był posiekany w kostkę to i samo wycinanie będzie łatwiejsze. Można położyć połówkę arbuza skórką do góry. Teraz wystarczy, że pokroimy na kawałki najpierw wzdłuż, potem w poprzek.

Krojenie arbuza, czyli porady, jak pokroić arbuza ładnie w kostkę i inne sposoby na pokrojenie arbuza na przyjęcie
Jak pokroić arbuza? Oto 3 sposoby na ładne pokrojenie arbuza!

Dekoracje z arbuza można tworzyć, wykorzystując jednocześnie słupki i kostki. Najłatwiej uzyskać jedne i drugie, stosując wybrane sposoby krojenia dla każdej połówki.

Dekoracje z arbuza - jak zrobić kulki z arbuza?

Wycinanie nożem można zastąpić innymi sposobami dzielenia arbuza. Jednym z bardzo dekoracyjnych sposobów jest tworzenie kulek. Dzięki temu, że owoc ma miękki, plastyczny miąższ kulki z arbuza można uzyskać za pomocą łyżeczki do lodów.

Do przygotowania kulek będziemy potrzebować rozkrojonego na pół owocu i specjalnej łyżki. Warto upewnić się, że arbuz jest dojrzały i mięsisty. Dzięki temu kulki z arbuza będą bardziej zwarte. Z połowy pokrojonego arbuza drążymy tyle kulek, ile się uda w danym przypadku. Stosując mniejszą łyżeczkę do lodów będziemy pracować dłużej, ale małe kulki będą wyglądać bardzo ładnie na talerzu.

Krojenie arbuza za pomocą łyżki jest na tyle bezpieczne, że mogą się nim zajmować również dzieci. To doskonały pomysł na rodzinne przygotowanie deseru.

Kulki z arbuza można dodatkowo zamrozić. Będzie to zdrowa i oryginalna alternatywa dla lodów i sorbetów dostępnych w sklepach.

Na koniec kilka uwag o narzędziach. Do cięcia arbuza dobrze jest przygotować długi, dobrze naostrzony nóż z ostrzem średniej szerokości. Łyżki do lodów, do robienia kulek z arbuza mogą być małe i duże. W zależności od tego co mamy w domu lub jaki efekt chcemy uzyskać. Na rynku dostępne są też specjalne krajalnice do arbuzów. To narzędzie z pewnością ułatwi i przyspieszy proces krojenia.

Wiedząc już, jak pokroić arbuza, możemy zacząć się wprawiać w prawdziwym carvingu. Artystyczne wycinanie arbuzów i innych owoców wymaga więcej pracy i precyzji. Jednak efekt końcowy może być oszałamiający. Do udekorowania stołu na deser w rodzinnym gronie wystarczą jednak tradycyjne sposoby krojenia.

ikona podziel się Przekaż dalej