Malowanie ścian a rodzaje farb

Propozycje farb w zależności od przeznaczenia pokoju

Wybranie odpowiednich farb do pokoju zależy od tego kto ma zamiar tam przebywać i co chce w nim robić. Na przykład biała kredowa farba na ścianie w pokoju dziecięcym może wyglądać efektownie, ale czy naprawdę chcemy, żeby po pół roku wszystko było do przemalowania?

Wybierając kolory pokoi bierzmy nie tylko pod uwagę czy będą dobrze wyglądać. Zastanówmy się jak długo dany kolor się utrzyma. Warto też pamiętać o aspektach zdrowotnych. Można wymalować pokój farbą olejną, ale tylko wtedy, kiedy możemy czekać odpowiednio długo na jej wyschnięcie. Farba olejna jest łatwa do przemywania i czyszczenia, ale dokładnie z tych samych powodów jest trudna do usunięcia.

W pokoju dziecięcym ciemne ściany mogą wyglądać ponuro, chyba że jest to ciepły kolor jak intensywny pomarańcz, brąz czy zgniła zieleń. Zamiast tego może lepiej wybrać różnokolorową ścianę. W części o ozdabianiu ścian przedstawimy ciekawe propozycje na dodatkowe ozdabianie malowanej powierzchni.

Do salonu dobrze jest dobrać jasne barwy, chyba, że wystrój jest utrzymany w ciemniejszym tonie. Dobrze wyglądają też dwa kolory ścian, które nadają salonowi designerski wygląd.

Ściany w pokoju - malowanie ścian nietypowymi farbami

Standardowe farby do ścian to jednokolorowe, zwykle jasne akryle. Dziś prawie zawsze są to farby rozpuszczalne w wodzie. To sprawia, że ściany każdy może wymalować bez pomocy specjalistów. Jednak może warto zadać sobie pytanie jak pomalować ściany, żeby wyglądały naprawdę oryginalnie. Jednym ze sposobów jest przygotowanie nietypowej mieszanki lub użycie nietypowej farby. Technikami malowania zajmiemy się później, tutaj przedstawimy kilka rodzajów nietypowych farb.

  • Farby dekoracyjne – chcesz, żeby twoja ściana przypominała skałę wulkaniczną, marmur albo piaskowiec? Oto farba dla ciebie. Farby dekoracyjne mają dodatkowe cząsteczki np. grudki piasku, hologramowe gwiazdki czy dodatki metaliczne. Dzięki temu malowanie ścian staje się sztuką. Można eksperymentować nie tylko z kolorami pokoi, ale z fakturą powierzchni.
  • Farby magnetyczne – doskonałe do domowego biura, kuchni lub pokoju dziecięcego. Zatopione w farbie cząsteczki żelaza sprawiają, że przyciąga ona magnesy. Sama farba wygląda dość efektownie, ale można ją też pokryć na wierzchu warstwą farby akrylowej lub lateksowej.
  • Farby tablicowe – umożliwiają malowanie kredą i ścieranie, tak jak szkolna tablica. Nie trzeba dodawać, że to doskonały pomysł na ścianę w pokoju dziecięcym. Można je łączyć z farbami magnetycznymi.
  • Farby ekranowe – nałożone na zwykłą farbę doskonale zastępują ekran i poprawiają jakość obrazu z rzutnika. To dobry pomysł na dodatkową powierzchnię w salonie.
  • Farby fluorescencyjne – absorbują światło i świecą w ciemnościach. Doskonałe do znakowania drogi w korytarzach. W pomieszczeniach, gdzie śpimy, należy ich używać ostrożnie, bo może się okazać, że niektórym przeszkadzają i męczą wzrok.

Jak widać nie brakuje ciekawych propozycji dla osób przystępujących do malowania ścian. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z poradami, czym i jak pomalować boazerię.

Ściany w pokoju - jak pomalować pokój

Przygotowanie do malowania i podstawowe malowanie

Zanim zabierzemy się do malowania ścian trzeba je przygotować. W przypadku surowej ściany w nowym budynku niezbędne jest naniesienie gruntu. Grunt chroni ścianę, wygładza nierówności i zwiększa przyczepność. Dzięki temu mamy pewność, że farba nie zacznie odpadać po wyschnięciu. Jak pomalować pokój gruntem? Przygotowujemy szeroki wałek i podstawkę do osuszania. Jeżeli farba gruntująca znajduje się w dużym wiadrze, to nie potrzeba już dodatkowego pojemnika. Grunt nanosimy za pomocą wałka, aż do pokrycia całej ściany. Podczas gruntowania warto wietrzyć w pokoju, gdyż większość preparatów ma specyficzny zapach i może podrażniać drogi oddechowe.

W przypadku odświeżanych ścian gruntowanie nie jest konieczne. Trzeba je jednak umyć. Robimy do za pomocą mydła malarskiego i szczotki, szerokiego, grubego pędzla lub gąbki. Jeżeli podczas użytkowania pojawiły się drobne dziury w farbie lub tynku, to trzeba je zaszpachlować. Po wyschnięciu szpachli można dodatkowo położyć warstwę gruntu. Zwłaszcza jeżeli ściany są mocno zużyte.

Przygotowując do właściwego malowania wykładamy podłogę ochronną folią lub gazetami. Warto mieć pod ręką taśmę malarską, która pomoże równo pomalować ścianę pokoju. Zwłaszcza jeżeli chcemy nałożyć dwa kolory ścian albo boimy się zachlapać farbą sufit. Przy okazji – sufit tradycyjnie malujemy na biało. Najlepiej przed przystąpieniem do malowania ścian.

Techniki – pomaluj efektownie

Teraz kilka słów o tym jak pomalować ściany pokoju. Istnieje wiele technik malowania ścian. Dobór techniki zależy od farby i efektu jaki chcemy uzyskać. Zwykłą farbę akrylową rozpuszczalną w wodzie najlepiej nanosić za pomocą szerokiego wałka. Kąty, do których wałek nie dociera, poprawiamy płaskim pędzelkiem.

Przygotowanie ścian graniczących do malowania, czyli porady i wskazówki, jak pomalować pokój
Porady, jak pomalować pokój i jak pomalować ściany, w tym jak pomalować ściany na dwa kolory

A jak wymalować pokój, nanosząc fakturę na ścianę? Do bardziej dekoracyjnych technik malowania używa się pędzla, gąbki lub innych dodatkowych narzędzi. Tutaj opiszemy jedną z propozycji. Bardzo efektownie wyglądającą i prostą technikę strié. Jest to stara francuska technika wykorzystująca strukturę pędzla. Do wykonania będziemy potrzebować dwóch kolorów farby lateksowej, glazury, szerokiego wałka do malowania ścian, pędzla o płaskim zakończeniu do naniesienia drugiej warstwy i szerokiego, płaskiego pędzla o rzadziej osadzonym włosiu. Nanosimy dwa kolory ściany. Ciemniejszą fakturę na jaśniejszy podkład. Dobrze jest położyć grunt, nawet na ściany, które kiedyś były malowane. Następnie malujemy wałkiem na gładko, używając jaśniejszej farby. Do zrobienia charakterystycznych pasków będziemy potrzebować farby lateksowej zmieszanej z glazurą w proporcji jeden do jednego (chyba, że instrukcja konkretnego produktu mówi inaczej). Farbę wymieszaną z glazurą nanosimy na ścianę gładkim pędzlem na powierzchnię o szerokości czterech szerokości pędzla. Inaczej farba wyschnie zanim zrobimy pasy. Po naniesieniu bierzemy szeroki pędzel i powoli przesuwamy naciskając od góry do dołu. Powstają charakterystyczne pasy. Proces powtarzamy na całej powierzchni ściany. Ciemne ściany robione tą techniką są szczególnie atrakcyjne dla oka, ale można ją stosować również przy jasnych farbach.

Malowanie ścian z ozdobami

Jak pomalować ściany, żeby wyglądały efektownie, ale niezbyt wyszukanie? Oprócz technik wykorzystujących fakturę pędzla lub farby można gładkie ściany ozdabiać dodatkowymi wzorami. Najprostszym sposobem jest użycie szablonów. Nanosząc jasne wzory na ciemne ściany uzyskujemy interesujący efekt i trochę rozjaśniamy powierzchnię. W przypadku jasnych ścian dodajemy im więcej charakteru i głębi.

Jeżeli ktoś ma trochę zdolności artystycznych i projektor można też odrysować dowolny wzór z rzutnika. Jest to technika sprawdzająca się nawet w najbardziej wyszukanych projektach artystycznych. Pokój dziecka można też ozdobić razem z maluchem. Wzbogacając kolor ściany o odciski dłoni zanurzonych w farbie albo za pomocą gumowych stempli.

Jak widać malowanie ścian może być świetną zabawą i przeżyciem artystycznym. Dobór kolorów pokoi jest doskonałą okazją do zaplanowania przestrzeni, w której najlepiej będziesz odpoczywać lub stymulować umysł do pracy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny