Objawy ząbkowania

Pierwsze symptomy ząbkowania to opuchlizna i zaczerwienienie w jamie ustnej, a także swędzenie dziąseł powodujące nadmierne wydzielanie śliny. Podrażnione i bolące dziąsła skutkują u dzieci częstszym wkładaniem rączek do buzi, ale też zmianami w ich dotychczasowym zachowaniu. Maluszek częściej płacze, jest rozdrażniony, budzi się w nocy, ma mniejszy apetyt. Ząbkowaniu mogą też towarzyszyć takie dolegliwości, jak biegunka, wymioty czy gorączka. W czasie wyrzynania się zębów niemowlak ma niższą odporność, a co za tym idzie, jego organizm jest bardziej podatny na infekcje. Kiedy chcemy ulżyć dziecku, możemy zastosować domowe metody lub też skorzystać z produktów farmakologicznych, takich jak krople na ząbkowanie od www.boiron.pl.

Ząbkowanie – jak pomóc maluchowi domowymi sposobami?

By pomóc dziecku w czasie dolegliwości związanych z ząbkowaniem, możemy podać mu chłodny gryzak (najlepiej trzymać go przez dłuższy czas w lodówce) czy zastosować delikatny masaż dziąseł z wykorzystaniem silikonowej nakładki na palec. U nieco starszych maluchów gryzak zastąpić może schłodzona marchewka lub skórka chleba. Kolejnym z domowych sposobów jest zmoczenie ściereczki lub czystej tetrowej pieluszki w naparze z rumianku. Tetrę również dobrze jest schłodzić, zanim podamy ją dziecku do ssania.

Jak pomóc dziecku podczas ząbkowania?
Jak pomóc dziecku podczas ząbkowania?

Środki farmakologiczne na ząbkowanie

W zależności od objawów, na ząbkowanie polecane są różne środki łagodzące dolegliwości. W aptekach znajdziemy preparaty ziołowe na bazie wyciągów z roślin, takich jak rumianek, prawoślaz, goździk, szałwia, rzewień czy tymianek. Dostępne są także środki homeopatyczne: żele, czopki i krople na ząbkowanie, które cieszą się dużą popularnością, ponieważ uznawane są za w pełni bezpieczne, oraz żele miejscowo znieczulające, które w większości zawierają lidokainę. Trzeba jednak pamiętać, że według zaleceń Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków nie należy używać u niemowląt żeli zawierających lidokainę. Ból czy gorączkę można złagodzić, podając dziecku przeznaczone dla najmłodszych leki przeciwbólowe z paracetamolem lub ibuprofenem.

Naturalne krople na ząbkowanie

Jeżeli szukasz w pełni naturalnego środka, który w bezpieczny i kompleksowy sposób przyniesie ulgę podczas wyrzynania się zębów, polecanym preparatem są krople na ząbkowanie Camilia®. W swoim składzie mają wyłącznie surowce pochodzenia naturalnego: rumianek, rzewień oraz szkarłatkę. Co ważne, nie zawiera lidokainy, często występującej w żelach miejscowo znieczulających, której przedawkowanie może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia dziecka. Camilia® ma neutralny smak i sprzedawana jest w praktycznych i wygodnych w użyciu minimsach, które bez problemu weźmiemy ze sobą na spacer czy nawet w podróż, by w razie potrzeby móc z nich szybko skorzystać. Środek może pomóc przy takich dolegliwościach, jak bolesne i spuchnięte dziąsła, nadmierne ślinienie się, marudzenie oraz kłopoty ze snem.

CAMILIA® roztwór doustny. Substancje czynne oraz dawka substancji czynnych: Chamomilla vulgaris 9CH, Phytolacca decandra 5CH, Rheum 5CH aa 333,3 mg. Wskazanie: Bolesne ząbkowanie u niemowląt. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancje czynne. Podmiot odpowiedzialny: BOIRON, 2 avenue de l’Ouest Lyonnais, 69510 Messimy, Francja.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

ikona podziel się Przekaż dalej