Zrozumieć etapy rozstania

Kiedy nadchodzi ból po rozstaniu

Czasami po rozstaniu z chłopakiem czy z dziewczyną zalewają nas emocje, z którymi nie potrafimy się uporać. Jak żyć po rozstaniu, które nastąpiło tak nagle? Przede wszystkim trzeba spojrzeć na nie z zewnątrz i spróbować zrozumieć.

Rozstania są bardzo różne. Co innego oznacza zerwanie ze szkolną sympatią, co innego zerwanie z narzeczonym na kilka miesięcy przed ślubem. Dużo zależy też od rodzaju związku i przyczyn rozstania. Jednak w wielu przypadkach pojawiają się podobne fazy emocjonalne.

Niezależnie od tego jaki był związek stanowiliśmy pewną całość. Szczególnie jeżeli mówimy o parze, która mieszkała dłuższy czas pod jednym dachem. Cały rytm życia takich osób był dostosowany do wzajemnych potrzeb i przyzwyczajeń. Partnerzy długotrwałych związków często też definiują siebie częściowo w odniesieniu do drugiej osoby. Nawet rozmawiając ze znajomymi mówimy – kupiliśmy, postanowiliśmy, pojechaliśmy. I oto nagle nie ma „my”. Rytm zostaje zaburzony.

Fazy emocjonalne po rozstaniu

Po pierwsze musimy popatrzeć na rozstanie jak na rodzaj stresu czy nawet traumy. Psychologia wymienia kilka faz ludzkiej reakcji na różne traumatyczne wydarzenia. Ich znajomość może pomóc nam nie tylko radzić sobie po rozstaniu z chłopakiem czy dziewczyną. Będziemy wiedzieli co robić w różnych sytuacjach np. po utracie bliskiej osoby, diagnozie ciężkiej choroby czy utracie pracy. Oto etapy rozstania:

Pierwsza faza (rozpacz)

  1. Szok i odrętwienie psychiczne – partner lub partnerka nas rzuciła? A może to była nasza decyzja? Tak czy inaczej jesteśmy w szoku. Świat odwraca się do góry nogami i nie wiemy za bardzo co z tym zrobić.
  2. Wyparcie – może to jeszcze nie koniec? Jeżeli był to długotrwały i poważny związek, to trudno uwierzyć, że już nic nie będzie takie samo. Dlatego możemy sobie wmawiać, że druga osoba wróci.
  3. Gniew i ukrywanie uczuć
  4. Próba zmiany – pierwsza z faz rozstania jest nie do zniesienia, dlatego chcemy ją w końcu zmienić.

Druga faza (zrozumienie)

  1. Wznoszenie i opadanie – jeszcze jakiś czas przerabiamy to co się stało. To jak powoli uspokajające się morskie fale po burzy.
  2. Zrozumienie – teraz możemy sobie wreszcie powiedzieć: ok, już wiem co się dzieje i dlaczego do tego doszło.

Trzecia faza (akceptacja)

  1. Akceptacja – Wiemy już co się stało i dlaczego. Następnym etapem jest więc akceptacja.
  2. Przebaczenie – Jeżeli nie mogło być inaczej, dochodzimy do momentu, w którym jesteśmy w stanie przebaczyć sobie i tej drugiej osobie.
  3. Plan działania – Pełna akceptacja tego co zostawiliśmy za nami oznacza, że możemy wreszcie podjąć decyzje dotyczące naszej przyszłości.

Czwarta faza (uzdrowienie)

W ostatniej fazie przechodzimy do działania. Zaczynamy nowy związek lub zaczynamy korzystać z wolności. Nawet jeżeli jesteś daleko od tego ostatniego etapu to pamiętaj, że on kiedyś nastąpi. Niech ta myśl będzie twoim światełkiem w tunelu. Chcesz lepiej zrozumieć związek i rozstanie? Warto sięgnąć do książek psychologów takich jak np. Gary W. Lewandowski czy Dwight Webb. Zawsze warto też spotkać się z psychologiem w twojej miejscowości jeżeli masz taką możliwość.

Wiedząc już coś niecoś o etapach rozstania przejdźmy do najważniejszej kwestii: jak poradzić sobie z rozstaniem?

Jak poradzić sobie z rozstaniem – pięć metod

Znajomość etapów rozstania pomaga, ale sama w sobie nie wystarczy. Przedstawiamy pięć metod, które pomogą ci uporać się z bólem po rozstaniu. Najlepiej łączyć kilka metod i dopasować je do faz emocjonalnych.

Metoda 1.: Wypisz swoje emocje na papierze. Najlepiej zrób to w formie listu do byłego czy byłej. Kiedy rozstajemy się po kilku latach związku, to zbiera się w nas wiele negatywnych emocji. To przede wszystkim jest żal do partnera. Może już miałaś brać ślub z narzeczonym, a on okazał się tego nie wart? Może dziewczyna powiedziała ci niespodziewanie, że nie chce cię znać? Ktoś zostawia nas z negatywnymi emocjami i odchodzi. Pierwszy odruch jest taki, żeby zalać go tymi emocjami, żądać od niego wyjaśnienia. Zarzucanie kogoś emocjami nigdy nie jest dobre. Zamiast tego wypisz to wszystko na papierze. Dlaczego nie na komputerze? Po pierwsze jest zbyt blisko maila, a nie chcesz tego nikomu wysyłać. Po drugie masz kontakt fizyczny z papierem i długopisem. Może będziesz chciał/chciała go podrzeć, zgnieść, spalić. W ten sposób o wiele lepiej odprowadzisz emocje.

Metoda 2.: Szukaj pociechy wśród przyjaciół i rodziny. Jeżeli masz kogoś kto chętnie posłucha twoich zwierzeń, zabierze cię na spacer albo wpadnie na wspólne oglądanie filmu, to skorzystaj. Bliskość kochających i rozumiejących osób jest teraz szczególnie ważna.

Wsparcie przyjaciółki jest bardzo ważne w czasie rozstania, czyli jak poradzić sobie z rozstaniem - najlepsze sposoby
Jak poradzić sobie po rozstaniu krok po kroku, czyli spoosby na poradzenie sobie z rozstaniem z ukochaną osobą

Metoda 3.: Analiza związku z pomocą drugiej osoby. Dobrze, żeby to był terapeuta. Warto też pogadać na ten temat z przyjaciółmi, którzy znali was oboje. Wysłuchanie spojrzenia z zewnątrz pomoże przejść do etapu zrozumienia i akceptacji.

Metoda 4.: Korzystanie z wolności. Emocji nie można spychać i udawać, że ich nie ma, ale nie powinniśmy też poświęcać całego czasu na ich analizę. W przeciwnym razie nas strawią i pozbawią energii. Jak żyć po rozstaniu? Dobrym sposobem, żeby uporać się z bólem po rozstaniu z narzeczonym czy z dziewczyną jest wykorzystanie wolnego czasu. Może do tej pory musiałaś /musiałeś się dostosować ze swoimi czynnościami do drugiej osoby? Teraz jest czas na zrobienie tego wszystkiego czego ta osoba nie akceptowała lub nie rozumiała. Idź na miasto, a może spędź noc pod namiotem, ustaw dioramę na stole w jadalni albo zacznij kurs gry na wiolonczeli.

Metoda 5.: Pomagaj innym. Ból i żal po rozstaniu, zwłaszcza po wielu latach związku, sprawiają, że koncentrujemy się na sobie. A może to nie ty jesteś najbardziej nieszczęśliwą istotą na ziemi? Może mama potrzebuje pomocy w uprzątnięciu działki? Może pomożesz przyjacielowi w przeprowadzce? Możesz się też zaangażować w jakąś inicjatywę społeczną np. wolontariat w schronisku dla zwierząt, robienie zakupów samotnym emerytom lub ochrona zieleni w mieście. Robiąc coś dobrego dla innych nie tylko wypełniamy pustkę po stracie, ale podnosimy nasze poczucie wartości i... robimy coś dobrego. To zawsze wartość sama w sobie. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł ze wskazówkami, jak napisać pozew rozwodowy.

Czego nie robić, kiedy czujemy ból po rozstaniu?

Po latach życia z chłopakiem lub z dziewczyną możemy czuć się uzależnieni. Przyzwyczajamy się do rutyny, do emocji, uczuć, wrażeń, których dostarczał nam związek. Niestety wiele osób nie wie jak poradzić sobie z rozstaniem i zaczyna szukać pociechy w nałogach.

Najczęściej jest to popadanie w alkoholizm. Niektórzy też zaczynają palić papierosy lub palą dużo więcej niż wcześniej. Nie zawsze da się uniknąć „pocieszaczy” w postaci używek. Ważne jest to, żeby nie popaść w nałóg. Jeżeli nie wiesz jak żyć po rozstaniu i bardzo potrzebujesz czegoś co podniesie ci nastrój, to szukaj zróżnicowanych rozrywek. Raz przejedź się rowerem po lesie, innym razem pójdź z przyjaciółmi na kawę (może być na piwo, byle nie za dużo). Jeszcze kiedy indziej obejrzyj dobry film.

Nie staraj się na siłę wejść w nowy związek. Nawet jeśli powodem rozstania był romans z kimś innym, to dajcie sobie trochę czasu. Rozejrzyj się po świecie, spróbuj najpierw określić co możesz i czego chcesz w życiu. Dopiero po przeanalizowaniu i uleczeniu po rozstaniu rozpoczynaj nową relację.

Staraj się też nie izolować od społeczeństwa. Owszem, może potrzebujesz teraz trochę czasu dla siebie, ale potrzebujesz też innych, którzy pomogą ci spojrzeć na sytuację z innej perspektywy.

Jak żyć po rozstaniu

Jak teraz będzie wyglądało życie? Wiele osób w pierwszych fazach po rozstaniu nie może sobie wyobrazić własnej przyszłości. Jeżeli całe życie obracało się wokół związku lub było uzależnione od drugiej osoby, to zmiana może być szczególnie dotkliwa. Zwłaszcza, jeżeli rozstanie oznacza też wyprowadzkę do gorszego mieszkania, więcej obowiązków w domu itp.

Najtrudniejsze jest pytanie jak poradzić sobie z rozstaniem w takiej sytuacji. To nie tylko utrata osoby, ale wywrócenie do góry nogami całego życia. Dlatego tak ważna jest rodzina i przyjaciele.

Po rozstaniu staraj się zawsze korzystać z pomocy tych, którzy chcą jej udzielić. Czasami okazuje się, że możesz sobie pozwolić na lepszą pracę, możesz więcej czasu spędzać z bliskimi. Może odkryjesz w sobie zupełnie nowe talenty? Pomyśl o tym jak o okazji do urodzenia się na nowo.

ikona podziel się Przekaż dalej