Jak posprzątać dom krok po kroku? Praktyczny poradnik
Zastanawiasz się, jak zacząć sprzątanie domu? Czasem pracy w mieszkaniu gromadzi się tyle, że naprawdę nie wiadomo już w co „włożyć ręce”. Przydadzą się więc sprawdzone metody na to, jak zacząć sprzątanie i przeprowadzić je krok po kroku. Jak efektywnie i szybko posprzątać pokój po pokoju? Oto przydatne porady!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sprzątaniu.
Sprzątanie domu krok po kroku
Zanim zaczniesz odkurzać…
Pomyśl o tym, czy nie lepiej będzie najpierw pozmywać okna. Jeżeli nie chcesz wstydzić się zachlapanych po zimie szyb, koniecznie zatroszcz się o nie jeszcze przed rozpoczęciem odkurzania. Może bowiem spaść w trakcie ich mycia nieco kurzu – zwłaszcza, gdy nie były dawno czyszczone. Zacznij od tego, by zdjąć firanki bądź rolety i je obowiązkowo przemyć (możesz również umieścić je w pralce na odpowiedni cykl). Zaproś kogoś z domowników do pomocy – w ten sposób łatwiej będzie zająć się oknami. Kiedy jednak osoba zaopiekuje się firankami, druga może zacząć myć szyby w oknach.
Najpierw dokładnie wyczyść okienne ramy, a później przejdź do szyb. Warto pozbyć się wierzchniej warstwy kurzu i brudu, by doczyścić później całość. Nie myj szyb, kiedy padają na nie promienie słoneczne – woda wówczas znacznie szybciej wysycha i pojawiają się na oknach zacieki! Przy okazji czyszczenia okien możesz również przetrzeć kurz z mebli, a także szkieł (jak luster bądź lamp). Dlaczego wtedy? Otóż, do mycia szyb można użyć zupełnie tego samego płynu, co do wyczyszczenia np. lustra w przedpokoju czy lamp w salonie. Prościej i… łatwiej!
Jak efektywnie sprzątnąć podłogi?
Aby szybko posprzątać pokój, warto będzie na samym początku odkurzyć… podłogi. Szczególną uwagę zwróć na te miejsca, gdzie kurz osiada najczęściej. Przyłóż się do zakamarków ukrytych również:
- na suficie,
- na ścianach,
- między książkami,
- na meblach i półkach,
- w okolicy sprzętów elektrycznych.
Nie możesz dojechać ssawką odkurzacza w dane miejsce? A więc, umieść szczotkę na dłuższym kiju – możesz dodatkowo owinąć ją suchą szmatką. Później wystarczy dokładnie oczyścić te powierzchnie, jakie są trudno dostępne dla zwykłej ssawki odkurzacza.
Równie dobrze do pozbywania się kurzu posłuży… szczotka do czyszczenia butelek, owinięta mokrą szmatką! Jeśli masz czas na wyczyszczenie tapicerowanego wypoczynku, zrób to zwykłą wodą, wymieszaną z płynem do naczyń. Nie działasz w pojedynkę? Skoro jedna osoba może posprzątać pokój, to druga niech wyniesie na podwórko dywany i wytrzepie je z kurzu.
Następnie, możesz przemyć podłogi. Wszystko zależeć będzie jednak od tego, w jaki sposób są one wykonane. Jeżeli posiadasz podłogi nielakierowane, możesz wyczyścić je specjalnie przeznaczonym (np. do drewna) płynem do mycia podłóg i wyczyścić je bezbarwną pastą bądź nabłyszczającym środkiem. A może jednak posiadasz lakierowany parkiet? Wówczas wystarczy przetarcie go ścierką namoczoną w wodzie z odrobiną amoniaku – jeśli bowiem dodasz amoniak do wody, parkietu nie trzeba będzie płukać ani polerować!
A może na podłogach wyłożone masz dywany? Oprócz ich odkurzenia warto pamiętać również o… wywabianiu plam! Możesz wykorzystać do tego białe wino – jeśli zauważysz na dywanie plamy po winie czerwonym. Przyda się też woda sodowa oraz kostki lodu – nimi łatwo zdejmiesz bowiem przyklejoną gumę do żucia. Możesz także posypać tłuste plamy na dywanie zwykłym… talkiem! Wystarczy, że resztę później odkurzysz (gdy talk wsiąknie) i… gotowe!
Jak posprzątać dom? Porady
Sprzątanie domu kontra… sprzęty elektroniczne!
Zastanawiasz się, jak posprzątać dom w efektywny sposób, kiedy znajduje się w nim dużo elektroniki? A więc, musisz w tym celu użyć specjalnych preparatów, jakie przeznaczone będą do tego typu „zadań”. Można więc skorzystać ze:
- ściereczek z mikrofibry,
- specjalnych pędzelków (np. do kratek od komputera).
Warto jednak wiedzieć, że elektronicznego sprzętu – a już zwłaszcza ekranów – nie powinno się myć ani płynem do mycia szyb, ani papierowym ręcznikiem. Niestety, ale w ten sposób można bowiem łatwo zniszczyć ich powierzchnię, poprzez zarysowanie urządzeń!
Sprzątanie kuchni i łazienki
Tym dwóm pomieszczeniom trzeba poświęcić również nieco więcej uwagi. Jeżeli łazienka nie była dawno czyszczona, warto będzie zacząć od wyczyszczenia w niej… fug. Możesz to zrobić za pomocą specjalnego środka, jaki przeznaczony jest właśnie do pozbywania się zanieczyszczeń między fugami. Oczywiście, nie możesz zapomnieć również o armaturze łazienkowej – a więc, dokładnie wymyj wannę, kabinę, zlew czy ubikację mieszaniną wody z… octem!
W kuchni zacznij z kolei od posprzątania lodówki. Najpierw powyciągaj z niej produkty, a później rozmroź sobie wszystko. Do wyczyszczonej już lodówki możesz włożyć plasterki cytryny, aby w środku rozszedł się ładny zapach. Dobrze wymyj również piekarnik – poprzez nasypanie soli na wilgotną szmatkę i wypłukanie całości. Równie dobrym pomysłem jest schowanie w piekarniku garnka z wodą oraz… cytryną w środku. Wstaw taki garnek do nagrzanego piekarnika. Kiedy urządzenie będzie pracować, z garnka wydobędzie się para, jaka wraz z cytryną doskonale rozpuści trudne do usunięcia, tłuste ślady! Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat sprzątania kuchni.