Jak powiesić obraz na ścianie? Praktyczny poradnik krok po kroku
Ozdobione ściany w domu, biurze czy prywatnym gabinecie zawsze nadają wnętrzu charakter. Wieszanie obrazów dobranych do wystroju miejsca i koloru ścian pozwala podkreślić estetykę. Poza tym obrazy mają często wartość pamiątkową czy sentymentalną. Ten poradnik stworzyliśmy specjalnie po to, żeby pokazać różne sposoby na to, jak powiesić obraz na ścianie.
Jeśli szukasz więcej praktycznych wskazówek, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.

Wieszanie obrazów a dobór obrazków do wnętrza
Nie ma przepisu na klasyczny wystrój. Generalnie przyjmuje się, że nawiązuje on do mieszczańskiego stylu z II połowy XIX wieku. Szafy i szafki są masywne, meble najlepiej z drewna, obite pluszem lub drukowanym płótnem, na podłodze dywany. W takich miejscach zwykle preferuje się tradycyjne wieszanie obrazów. Zwłaszcza, że obrazy pasujące do mieszczańskiego stylu zwykle mają ciężkie ramy.
W takich pomieszczeniach wybieramy obrazy klasyczne albo nawiązujące do nich tematyką. Ramy można zamocować na haczykach lub gwoździach. Jest to łatwiejsze w budynkach z cegły albo tam, gdzie ściana pokryta jest płytą gipsową. Trudniej będzie zrobić to na ścianie z betonu czy żelbetonu.
W tym ostatnim przypadku możemy spróbować powiesić bez wiercenia (o czym poniżej). Alternatywą jest też wieszanie na szynach przymocowanych do sufitu. Jednak taki sposób jest kosztowny. We wnętrzu, które nawiązuje do klasycznego, ale nie dosłownie, można też powiesić same ozdobne ramki. To dobrze sprawdza się w lokalach. W domu prywatnym raczej jest pretensjonalne.
Dużo większy wybór sposobów wieszania bez gwoździ mamy w pomieszczeniach o nowoczesnym wystroju. Przede wszystkim nowoczesne wnętrze można ozdobić obrazami bez ram. Mocowanie obrazów jest wtedy łatwiejsze, gdyż są one dużo lżejsze. Szczególnie dobrze bez ram wyglądają obrazy drukowane na płótnie.
Nowoczesny wystrój pozwala też na eksperymenty z rozmieszczeniem w przestrzeni. Można powiesić obraz na skosie, nawet w pomieszczeniu na poddaszu. Wymaga to trochę więcej pracy niż wbicie gwoździa, ale daje bardzo ciekawy efekt. Ta metoda bez problemu nadaje się do wieszania małych obrazków, jak i większych dzieł.

W nowoczesnych wnętrzach dobre wrażenie robią obrazy abstrakcyjne. W pewnych okolicznościach można też przyozdobić ścianę jakimś klasykiem. Tworzy to ciekawy kontrast z resztą wystroju pomieszczenia. W takich przypadkach trzeba jednak wykazać się dużym wyczuciem. Inaczej bardziej wyrobieni artystycznie goście mogą uznać, że nie mamy pojęcia o sztuce i wieszamy tylko to co jest sławne. Jako dekoracja na ścianie pięknie zaprezentuje się także oryginalna ozdoba - sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić łapacz snów.
Mocowanie obrazów na różne sposoby
Przybicie gwoździa nie jest sztuką, jeżeli mamy dobrą ścianę z cegły. Czasami jednak trzeba chwycić za wiertarkę. Oto kilka porad jak powiesić obraz na ścianie z użyciem gwoździ, śrub i haczyków.
Na początek upewnij się, że ściana w twoim domu jest wystarczająco wytrzymała, żeby zamocować tradycyjny, ciężki obraz w ramach. Jeżeli tak, to spróbuj czy nie da się po prostu wbić gwoździa młotkiem. Optymalna wysokość zawieszenia obrazu to 1,5 m, ale nie musisz się jej ściśle trzymać. Odmierz wybraną odległość od podłogi do gwoździa i zaznacz to miejsce ołówkiem. Następnie wbij gwóźdź na taką głębokość, że nie będzie się ruszał ani wypadał. Na dobrze umocowanych gwoździach można powiesić ramki każdej grubości. Alternatywą jest wieszanie obrazów po skosie. Wówczas nie obejdzie się bez wiercenia. Do montowania obrazów w ten sposób sprzedawane są specjalne zestawy. Dzięki nim obraz jest mocno osadzony na ścianie. Czasami lepiej jednak zastosować którąś metodę bez gwoździ. Oto kilka z nich:
- Na szynach i linkach – doskonałe rozwiązanie do galerii, lokali zorientowanych na wernisaże czy nowoczesnych apartamentów. Szyny montujemy pod sufitem. Mocowanie obrazów jest tu rozwiązane na podobnej zasadzie jak przy zasłonach. Do szyny dodaje się dowolną ilość linek z haczykami, na których wieszamy obrazy. W ten sposób można zamocować dowolną ilość obrazków i w razie potrzeby zmieniać ich położenie.
- Na samoprzylepnych haczykach – haczyki z taśmą samoprzylepną z jednej strony, to doskonałe rozwiązanie do lżejszych obrazków. Wystarczy kupić odpowiednie haczyki, przykleić do ściany na wybranej wysokości i powiesić ramki. Wieszanie obrazów w ten sposób może jednak być ryzykowne. Odklejony haczyk nie tylko spowoduje upadek obrazu, ale może oderwać kawałek farby czy tynku.
- Na taśmie dwustronnej – To najprostsza metoda bez wiercenia i bez gwoździ. Wystarczy mocna taśma, miarka, ołówek (do wyznaczenia wysokości) i oczywiście obrazek. Tak jak w poprzednim przypadku można ją stosować tylko do lekkich obrazków.
Jak powiesić obraz na ścianie - kilka dodatkowych porad
Do wiedzy jak powiesić obraz na ścianie zalicza się również wiedza, gdzie go powiesić. Wybór miejsca powinien zależeć nie tylko od estetyki, ale też jakości miejsca. Szczególnie w przypadku obrazów wieszanych na skosie, czyli najczęściej na ścianie sąsiadującej bezpośrednio z dachem, trzeba sprawdzić czy nie gromadzi się wilgoć czy grzyb. Mocowanie obrazów w miejscach zawilgoconych lub zniszczonych grozi dalszym niszczeniem ściany. Poza tym zmniejsza dostępność takiego miejsca.
Wieszając obrazy nad łóżkiem trzeba je szczególnie dobrze zamocować z wiadomych względów. Warto też wiedzieć, że nad meblami obrazy wyglądają estetycznie, kiedy zostawi się co najmniej 20 cm przerwy. Wyjątkiem są obrazy wieloczęściowe, które można wieszać na innej wysokości każdy.
Na koniec dodajmy, że wieszanie obrazów w zbyt dużych ilościach w jednym pomieszczeniu wywołuje wrażenie tłoku i klaustrofobii. Lepiej jeden, dwa ładne obrazy, dobrane kolorystycznie niż galeria zasłaniająca wszystkie ściany. Zwłaszcza jeżeli jest to nieduży salon w blokach.
Mamy nadzieję, że nasze porady przydadzą się do prawidłowego powieszenia obrazu i wybierzecie dzięki nim metodę najlepszą dla siebie.