Instrukcja mycia rąk krok po kroku

Jak wygląda prawidłowe mycie rąk w rzeczywistości?

Na samym początku należy zaznaczyć, że na naszych dłoniach znaleźć można do 5 mln (!) drobnoustrojów / cm 2. Zatem koniecznie trzeba pamiętać o ważnych zasadach higienicznego mycia rąk – dzięki temu oszczędzimy zdrowie nie tylko swoje, ale też swoich… najbliższych. Przyjęło się, że każde mycie rąk powinno trwać co najmniej 40 sekund. Może wydawać się, że to dość długo. Jednak tylko w taki sposób możemy pozbyć się niemal wszystkich bakterii z dłoni, jakie stwarzają zagrożenie zakażenia. Instrukcja dezynfekcji rąk oraz ich mycia to ważny aspekt higienicznego życia, na jaki trzeba zwrócić uwagę!

Niestety okazuje się, że nie dla każdego instrukcja BHP jest tak samo ważna. Spora część osób (więcej, jak połowa) myje ręce w… ok. 5 sekund. Tylko jedna zaś na dwadzieścia osób po skorzystaniu z toalety czyści dłonie. Natomiast 60 % badanych ludzi przyznało się, że używa mydła i papierowych ręczników – tak, właśnie tego typu ręczniki to higieniczny i najlepszy z możliwych sposób na ich wysuszenie. A ręce trzeba suszyć, bo wilgotne dłonie łatwo zbierają… bakterie! Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o higienie osobistej.

Gdzie najbardziej trzeba przestrzegać zasady dezynfekcji rąk?

Oczywiście, w każdym miejscu. Jednak są takie, gdzie trzeba zwrócić na to nieco większą uwagę. Są to m.in.:

  • ośrodki zdrowia (przychodnia, konsylium, szpital itd.),
  • gabinety kosmetyczne,
  • studia tatuażu i piercingu,
  • toalety publiczna

Są też sytuacje, jakie wymagają częstszego mycia swoich rąk:

  • dotykanie śmieci i ich wynoszenie.
  • kontakt z odchodami bądź krwią,
  • dotykanie surowego mięsa lub zwierząt,
  • infekcja (przeziębienie, grypa itd.).

Technika mycia rąk

Instrukcja mycia rąk – krok po kroku

Jak już wiesz, instrukcja dezynfekcji rąk i ich mycia są bardzo ważnymi procesami przestrzegania higieny osobistej. Oto poszczególne etapy prawidłowego mycia rąk:

  1. Zanim rozpocznie się standardowa procedura mycia rąk, spłucz je ciepłą wodą i pobierz sobie tyle mydła, by pokryć obie dłonie (całe). Najlepiej, by preparat znajdował się w płynie lub piance – tradycyjna kostka sprzyja rozmnażaniu się na niej bakterii.
  2. Pocieraj mydło w dłoniach – jedna o drugą. Wykonuj przy tym okrężne ruchy. Prawą dłonią pocieraj grzbiet lewej i na odwrót). Zaglądaj w każdy zakamarek między palcami, a także zadbaj o paznokcie.
  3. Nie zapominaj również o kciukach – przestrzegając higienicznego mycia rąk po prostu nie możesz ich pominąć! Wystarczy, że obejmiesz dłonią kciuk z przeciwnej ręki i będziesz nią obracać wokół palca, przecierając naskórek kciuka.
  4. Ważne będzie również, aby wcierać mydło do przodu i do tyłu w opuszki palców (prawa o lewą dłoń i na odwrót).
  5. Instrukcja BHP mówi o tym, aby wyszorowane dłonie przepłukać pod bieżącą wodą i je wysuszyć za pomocą papierowego ręcznika (jednorazowego). Tym ręcznikiem należy też zakręcić kran – to bowiem również siedlisko bakterii i zarazków! A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, jak często myć włosy?
Ręce podczas mycia pod kranem oraz instrukcja mycia rąk i instrukcja dezynfekcji rąk według wytycznych BHP
Jak powinna wyglądać instrukcja mycia i dezynfekcji rąk? Wyjaśniamy

A jak to jest z dezynfekcją rąk?

Dezynfekcja rąk konieczna jest wszędzie tam, gdzie pojawia się ryzyko zakażenia – o miejscach i sytuacjach tych wspomnieliśmy już wyżej. Dezynfekcja jest niczym innym, jak niszczeniem mikroorganizmów oraz odkażaniem naskórka przy pomocy specjalnie przeznaczonych do tego preparatów – zawierają one zazwyczaj alkohol. Warto dodać, że proces dezynfekcji jest znacznie krótszy, jak mycie rąk. Nie musisz później używać bieżącej wody i suszyć rąk, jak to jest w przypadku ich tradycyjnego mycia.

Pamiętaj, że dzięki dezynfekcji tak możesz zapobiec rozprzestrzenianiu się zakaźnych chorób, a często też uchronić się od zarażenia bądź (już w najgorszym przypadku) od… śmierci. W jaki sposób należy dezynfekować ręce?

  1. Nabierz odpowiednią ilość środka dezynfekującego na ręce (idealnie, jeżeli jest to dozownik łokciowy, ograniczający kontakt słoni z bakteriami).
  2. Zanurz opuszki palców w środku dezynfekującym na ok. 5 sekund, również wliczając w to paznokcie i przestrzeń pod nimi. Rozprowadź okrężnymi ruchami preparat – najlepiej aż do łokcia.
  3. Pocieraj jedna dłoń o drugą, również przeplotem i grzbietami palców (podobnie, jak ma się to w przypadku mycia rąk). Nie zapominaj o przestrzeniach znajdujących się między palcami!

Pamiętaj, że…

Utrzymywanie dłoni według zasad, jakie zawiera instrukcja mycia rąk oraz ich dezynfekcji, znacznie zredukować może liczbę codziennych zakażeń na całym świecie. Rocznie (wg. statystyk) w szpitalu zakażonych zostaje… 4 miliony osób! Ważne zatem, aby w każdym miejscu pracy czy też ośrodkach użyteczności publicznej zamieszczać instrukcję mycia oraz dezynfekcji rąk – dzięki temu można wyrobić sobie dobry nawyk i utrzymać swoje dłonie w należytej czystości!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny