Co to jest cellulit na udach i jak sobie z nim radzić

Dlaczego powstaje cellulit na udach i pośladkach

Cellulit na udach, popularnie zwany pomarańczową skórką, to przykry efekt estetyczny, z którym zmaga się wiele kobiet. Przyczyną cellulitu są problemy z mikrokrążeniem. Wskutek utrudnień w krążeniu krwi tworzą się obrzęki, zastoje, zaś komórki tłuszczowe powiększają się. Ponadto w tkankach gromadzą się toksyny. Cellulit na udach dotyka głównie kobiet rasy białej. Znacznie rzadziej pojawia się u mężczyzn. Cellulit najczęściej umiejscawia się na udach i pośladkach.

Przyczyn cellulitu, który stał się w ostatnich czasach tak powszechnym problemem, upatruje się w nowoczesnym trybie życia. Za cellulit na udach odpowiedzialna jest dieta bogata w słodycze i produkty przetworzone. Do powstawania cellulitu przyczyniają się także dodatki do żywności, produkty spożywcze napakowane antybiotykami i hormonami. Kolejna przyczyna powstawania cellulitu na udach to brak ruchu i siedzący tryb życia. Do powstania cellulitu przyczynia się również nowoczesny styl ubierania się: obcisłe spodnie i rajstopy, ciasne ubrania oraz szpilki.

W pierwszej fazie tworzenia się cellulitu pod skórą jest on niewidoczny. Jednak jeśli nie podejmiemy działań, tkanka pod skórą pogrubia się, a na skórze pojawiają się charakterystyczne wgłębienia oraz zgrubienia i grudki. Skóra taka przypomina skórkę pomarańczy.

Cellulit nie jest chorobą, nie stanowi zagrożenia dla życia i nie wymaga leczenia. Jest to jednak niepożądany efekt estetyczny, który sprawia, że wyglądamy atrakcyjnie. Wyróżniamy 2 rodzaje cellulitu: cellulit wodny i tłuszczowy. U większości osób występuje cellulit wodny, którego objawem są zgrubienia, grudki i pomarańczowa skórka. Natomiast cellulit tłuszczowy dotyka osób bardzo otyłych. Sprawdź także ten artykuł z 5 skutecznymi sposobami na cellulit.

Jak pozbyć się cellulitu oraz jak zwalczać cellulit

Walka z cellulitem to nie tylko drogie kremy i zabiegi kosmetyczne, lecz przede wszystkim zmiana trybu życia. Nie pomogą wymyślne sposoby na cellulit, jeśli nie zmienimy codziennych nawyków. Niezdrowa dieta, brak ruchu sprawią, że cellulit może powrócić. Walka z cellulitem jest niestety długotrwała i wymaga sporej wytrwałości i poświęcenia czasu.

Aby zredukować cellulit należy zacząć od zmiany nawyków żywieniowych. Dieta na cellulit powinna zawierać dużo błonnika. Błonnik nierozpuszczalny w wodzie zapobiega zaparciom, zaś błonnik rozpuszczalny spowalnia wchłanianie tłuszczu do organizmu. W walce z cellulitem ogromną rolę grają oba rodzaje błonnika. Dlatego też dieta dla osób z cellulitem powinna zawierać dużo grubych kasz, brązowego ryżu oraz jabłek i cytrusów. Dieta osób, które mają problem z cellulitem, powinna być uzupełniona o odpowiednią ilość wypijanej wody.

Kolejne skuteczne sposoby na cellulit to ruch i aktywność fizyczna. Warto wyznaczyć sobie godzinę dziennie na gimnastykę lub spacer. Jeśli nie masz na tyle silnej woli i systematyczności, aby ćwiczyć w domu, poszukaj znajomych, aby spacerować lub uprawiać Nordic walking w grupie. Zapisanie się na ćwiczenia w klubie fitness sprzyja systematyczności, gdyż masz wyznaczony czas i miejsce.

Jak pozbyć się cellulitu dzięki zabiegom w salonie kosmetycznym

Domowe zabiegi na cellulit wymagają czasu, samozaparcia i systematyczności. Jeśli nie dajesz rady trzymać się planu, możesz skorzystać z zabiegów w salonie kosmetycznym.

Przed wyborem zabiegów kosmetycznych na cellulit skonsultuj się z lekarzem. Takie choroby jak zapalenie żył, epilepsja, nowotwory, niewydolność nerek, rozedma płuc, cukrzyca stanowią przeciwwskazanie dla zabiegów na cellulit. Zabiegów na cellulit nie należy przeprowadzać w czasie ciąży oraz przez co najmniej 3 miesiące po operacji.

Zabieg kosmetyczny na cellulit na udach oraz porady, jak pozbyć się cellulitu i jak zwalczyć cellulit
Jak pozbyć się cellulitu? Poznaj 7 najlepszych sposobów na cellulit

Skuteczne sposoby na cellulit oferowane przez gabinety kosmetyczne to:

 • ultradźwięki,
 • laser,
 • masaż pompą próżniową,
 • endermologia,
 • mezoterapia,
 • body wrap.

Poznaj skuteczne sposoby na cellulit

Jak pozbyć się cellulitu w warunkach domowych

Czy można zredukować cellulit domowymi sposobami bez konieczności stosowania kosztownych zabiegów kosmetycznych? Zdecydowanie tak. Jednak domowe zabiegi na cellulit wymagają systematyczności i czasu. Nie można ich wykonywać od czasu do czasu, gdy się przypomni. Aby najszybciej zredukować cellulit warto wyznaczyć sobie działania i rozpisać plan codziennych czynności. Domowe sposoby na cellulit obejmują masaże, ćwiczenia, natryski, stosowanie kosmetyków. Warto jednak pamiętać, że żadne sposoby na cellulit nie pomogą, jeśli nie będzie im towarzyszyła zmiana sposobu życia, nawyków żywieniowych i większa aktywność.

Skuteczne sposoby na cellulit, które najszybciej pozwolą pozbyć się skórki pomarańczowej:

 1. naprzemienny prysznic ciepłą i zimną wodą - w czasie brania prysznicu polewamy całe ciało na przemian ciepłą i zimną wodą. Metoda ta pozwala nie tylko zredukować cellulit, lecz także dobrze wpływa na krążenie, wzmacnia tkanki i przyspiesza pozbywania się toksyn z organizmu.
 2. masaż po kąpieli lub prysznicu - po kąpieli należy nałożyć na zmienione miejsca krem przeciwcellulitowy, który wzmacnia skórę i obkurcza naczynia krwionośne. Następnie przez 2 - 3 minuty stosujemy automasaż. Aby tego rodzaju domowe zabiegi okazały się skuteczne, automasaż należy wykonywać 2 razy dziennie.
 3. owijanie się folią spożywczą - temperatura pod folią wzmacnia działanie kremów przeciwcellulitowych. Po posmarowaniu miejsc cellulitem specjalnym kremem, owijamy się folią spożywczą i leżymy kilkanascie minut pod kocem.
 4. masaże - możemy smarować zmienione miejsca specjalnym masażerem, bańkami chińskimi czy też rękawicą do masażu. Masaże to najlepsze sposoby na cellulit pod warunkiem, że są wykonywane systematycznie.
 5. minidrenaż limfatyczny - polega on na uciskaniu miejsc dotkniętych cellulitem od dołu do góry. Aby zredukować cellulit na nogach, oprzyj nogę na krześle lub jakimś podwyższeniu, ułóż dłonie po obu stronach uda i wolno przesuwaj do góry uciskając. Powtórz ten ruch 10 razy. Następnie wykonaj ten sam ruch, układając dłonie pod kolanem i na kolanie.
 6. masaż z fusów kawy,
 7. stosowanie ziół, głównie moczopędnych, jak: ostropest, rzepa czarna, pietruszka czy koper włoski.

Jak stosować ćwiczenia na cellulit wodny

Najszybciej działające sposoby na cellulit to ruch i ćwiczenia fizyczne. Najlepiej sprawdzają się tu ćwiczenia wymagające długotrwałego wysiłku oraz pobudzające krążenie. Odpowiednie ćwiczenia na cellulit wodny nie tylko zmniejszą tkankę tłuszczową i zmniejszą obrzęki, lecz także poprawiają kondycję całego organizmu.

Aby ćwiczenia na cellulit wodny okazały się skuteczne, należy wykonywać je systematycznie, co najmniej 3 razy w tygodniu. Jeśli ćwiczenia mamy wykonywać w domu, dobrze jest zrobić sobie plan ćwiczeń i dokładnie wyznaczyć czas ich wykonywania. Ćwiczenia powinny być poprzedzone 15-minutową rozgrzewką. Może to być kilka skłonów, skakanie na skakance, czy też jeżdżenie na rowerku stacjonarnym.

Idealne ćwiczenia na cellulit to:

 • hula hop,
 • przysiady oraz przysiady z wykrokiem,
 • nożyce pionowe i poziome,
 • unoszenie ugiętej nogi do góry w klęku podpartym,
 • podnoszenie pośladków w pozycji leżącej ze zgiętymi nogami, głowa i barki powinny przylegać do podłogi, zaś podczas opadania w dół nie kładziemy pośladków na podłodze, lecz unosimy je nad podłogą.
 • ćwiczenia interwałowe.

Sposoby na cellulit są różne, zaś stosowane systematycznie pozwalają skutecznie zwalczyć skórkę pomarańczową. Niestety konieczne jest nie tylko systematyczne działanie jak masaże, ćwiczenia, stosowanie kosmetyków, lecz także wprowadzenie zmian w swoim życiu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny