Mrowiska w ogrodzie

Szkody wyrządzane przez mrówki w ogrodzie

Ogród przy domu często przyciąga owady i małe zwierzątka. Niektóre mogą być bardzo pożyteczne – np. pszczoły czy jeże. Jednak wiele gatunków potrafi zniszczyć rośliny i wyrządzić inne szkody. Jednym z najtrudniejszych pytań jest to jak pozbyć się mrówek z ogrodu. Te niewielkie owady są szczególnie trudne do zwalczenia, jeżeli nie wiemy jak się do tego zabrać. Większość gatunków atakujących nasze ogródki zakłada gniazda pod ziemią lub np. w drewnianych elementach budynków, więc nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Z tego samego powodu trudno też wytropić gdzie mają mrowiska. Żeby zastosować jakikolwiek środek przeciw mrówkom i wygonić je z ogródka, trzeba wiedzieć, gdzie się zalęgły.

Ale dlaczego w ogóle chcielibyśmy się ich pozbyć? Oprócz uszkadzania drewna mogą zanieczyszczać jedzenie, hodować mszyce na roślinach ogrodowych lub podgryzać młode pędy roślin w czasie suszy.

Gatunki mrówek na działce i w ogrodzie

Niektóre mrówki budują gniazda satelickie, to znaczy zabezpieczają kolonię przed całkowitym wytępieniem, trzymając część larw gdzie indziej. Robią tak m.in. gmachówki. Są to duże mrówki, królowa dorasta do ok. 15 mm. Robotnice mają czarne główki i odwłoki, środkowa część tułowia jest czerwonawa. Zasiedlają osłabione drzewa, zwłaszcza iglaste, ale mogą też osiedlić się w drewnianej konstrukcji budynku. Nic dziwnego, że mogą być zainteresowane zamieszkaniem na działce czy w ogródku przy domu jednorodzinnym. Szczególnie jeżeli w pobliżu jest las iglasty.

Walka z nimi wymaga namierzenia satelickich gniazd głównego mrowiska.

Spośród innych gatunków najczęściej zasiedlających ogrody i działki należy wymienić hurtnice (czarną i żółtą) oraz murawkę darniowiec. Wszystkie te gatunki są mniejsze od gmachówek, za to bardziej pospolite. Hurtnice budują mrowiska zarówno w piasku, próchniejących pniach, jak i w wilgotniejszej ziemi. Na działce gdzie roślinność jest bujna, ich kopce mogą wystawać ponad trawę. Murawka preferuje piaszczystą glebę, ale chętnie zasiedli też spróchniały konar.

Mrówki w ogrodzie na roślinach, a także jak się pozbyć mrówek z ogrodu, najlepsze spoosby
Jak się pozbyć mrówek z ogrodu, które niszczą rośliny i najlepsze naturalne sposoby na mrówki

Zanim wytępimy mrówki z ogródka, dobrze jest sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z gatunkiem chronionym. Jeżeli jesteś właścicielem kawałka łąki, to gatunki takie jak mrówka łąkowa są nie tylko pożyteczne dla ekosystemu, ale objęte częściową ochroną. Jest ona nieco większa od hurtnicy, ma włoski na odwłoku i czerwonawą przednią część ciała. Poniższe sposoby zwalczania dotyczą jedynie mrówek szkodzących na grządkach i w konstrukcjach np. altan czy letnich domków.

Jak się pozbyć mrówek z ogrodu

Co na mrówki w ogrodzie? To pytanie zadają sobie wszyscy właściciele działek, którzy zauważyli u siebie inwazję tych owadów. Poniżej przedstawiamy pięć najlepszych sposobów na to, jak pozbyć się mrówek z ogrodu:

  1. Rośliny odstraszające mrówki – sadzenie takich roślin to najlepszy i najprostszy sposób, żeby zapobiec pojawianiu się mrówek w ogrodzie. Do tego rodzaju odstraszaczy należą: mięta, wrotycz, majeranek, rozmaryn, lawenda (zwłaszcza wąskolistna), a nawet nagietek lekarski. Większość tych roślin, tak czy inaczej, warto posadzić w ogródku.
  2. Zalanie wrzątkiem gniazda – drastyczny, ale szybki i ekologiczny sposób na pozbycie się mrówek. Jeżeli zastanawiamy się jak wytępić szkodniki bez stosowania środków chemicznych, ta metoda będzie optymalna. Wystarczy tylko znaleźć mrowiska i zalać je gorącą wodą. Niszcząc królową i larwy uniemożliwiamy mrówkom dalsze funkcjonowanie, nawet jeżeli zostaną pojedyncze osobniki poza mrowiskiem.
  3. Trutka w karmniku – dobrym sposobem na zatrucie mrowiska, którego lokalizacji nie znamy, będzie wystawienie karmnika z trutką. Skomponowana specjalnie tak, żeby przyciągała zapachem, jest traktowana przez mrówki, jak pokarm i zabierana do gniazda. Tam zatruciu ulegają królowa i larwy. Niektóre trutki nie zabijają od razu, ale powodują bezpłodność i niedorozwój larw. Jest to bardziej humanitarny sposób na wymarcie mrowiska, jednak trzeba dłużej czekać na efekty.
  4. Olejki eteryczne – dobrym, niedrogim i ekologicznym środkiem odstraszającym mrówki może być olejek eteryczny. Szczególnie skuteczne są lawendowy, miętowy, cytrusowy czy goździkowy. Można je rozcieńczyć niewielką ilością wody i spryskać mrowiska. Podobnie działa skórka pomarańczowa, czosnek i cynamon. Za pomocą tych zapachów można nie tylko wytępić, ale też odstraszyć mrówki z ogródka.
  5. Soda oczyszczona – tego środka nie mogło zabraknąć. Niezastąpiony proszek pomaga niemal we wszystkich domowych problemach. Jak wytępić mrówki za jej pomocą? Sodę można po prostu rozsypać bezpośrednio na mrowisko. Można też użyć sody rozpuszczonej w wodzie z cukrem i spryskać nią ścieżki mrówek. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wytępić mrówki w domu.

Najlepszy środek na mrówki

Chociaż wiemy już, jak pozbyć się mrówek z ogrodu, nie wszystkie środki okażą się tak samo skuteczne. Niektóre są łagodniejsze i służą bardziej wystraszeniu owadów z ogródka. Inne są odpowiedzią na pytanie, jak wytępić mrówki, które już się u nas zalęgły. Niestety może się okazać, że będziemy musieli wykorzystać kilka z nich. Zwłaszcza jeżeli na początku liczymy, że uda nam się zlikwidować mrówki nie odnajdując ich gniazda. Trutki zwykle działają. Mimo wszystko czasem konieczne jest również namierzenie mrowiska i zniszczenie go np. za pomocą wrzątku.

Podsumowując, trzeba powiedzieć, że dobranie najlepszego środka na mrówki zależy od tego, jaka jest sytuacja i jakich wyników oczekujemy. Jedni wolą humanitarne niszczenie populacji, przez ograniczanie jej płodności. Mogą też stawiać na odstraszanie. Inni nie zawahają się zastosować najsilniejszych środków chemicznych.

Widząc mrówki w ogrodzie, powinniśmy się najpierw zastanowić czy rzeczywiście chcemy je likwidować. Chociaż mogą wyrządzać szkody, to są też pożyteczne. Zjadają wiele szkodników, pomagają rozkładać padlinę drobnych zwierząt, a ich korytarze i odchody spulchniają i użyźniają glebę. Warto więc wziąć pod uwagę zasady koegzystencji z tymi owadami, zanim chwycimy za jakiekolwiek środki owadobójcze.

ikona podziel się Przekaż dalej