Jak pozbyć się rybików – oto 5 sprawdzonych, skutecznych metod
Srebrzyki są to inaczej rybiki cukrowe – robaki, które bardzo często lubią grasować w resztkach odpadów, w ubraniach (wilgotnych), sypkich produktach czy bardzo ciepłych pomieszczeniach. Jak się pozbyć rybików, gdy już pojawią się w mieszkaniu? Okazuje się, że zwalczanie tych niezbyt przyjaźnie wyglądających robaczków wcale nie jest takie trudne. Zatem, jak wytępić je w domu? Dowiesz się z poniższego artykułu!
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.
Jak się pozbyć rybików?
Rybiki w mieszkaniu – skąd się biorą?
Rybiki najczęściej pojawiają się, gdy mieszkanie jest zawilgocone bądź panuje w nim zbyt wysoka temperatura. Bardzo lubią resztki organiczne, a także zawierające cukier okruszki. Smakują im również martwe owady oraz kleje organiczne. W dodatku, srebrzyki potrafią trawić celulozę – a więc jedzą… papier. Właśnie dlatego ich „ofiarą” często stają się również książki, dokumenty i papier toaletowy.
Kolejnym przysmakiem rybików jest również tapeta i klej, na jaki ową tapetę przymocowano – tutaj mają podwójny smakołyk. Nie pogardzą też bawełną, jedwabiem oraz lnem. Mało tego, rozkoszują się też… pleśnią. Aby ich nie zwabić, należy unikać więc dopuszczania do zawilgocenia mieszkania, kładzenia tapet (szczególnie w łazience!) i trzeba zwyczajnie… często sprzątać!
1. Rybiki w kuchni i łazience – czas na… wentylację!
Rybik cukrowy pojawił się w mieszkaniu? Robaki z wilgoci biorą się najczęściej w łazience, a więc należy szczególnie ją monitorować. Jeżeli jeszcze o to nie zadbałeś, czas na zamontowanie odpowiedniej… wentylacji. Montaż wentylacji ochroni nie tylko przed robakami, ale też przed powstawaniem grzybów bądź pleśni. Ważne będzie również to, aby poza wentylacją uszczelnić szpary, dziury oraz okolice rur – dzięki temu srebrzyki nie będą miały jak dostać się do reszty domu.
Czasami problemem może być również zbyt wysoka temperatura w domu – oczywiście, robaki bardzo ją lubią. Trzeba więc pomyśleć, w jaki sposób można ją nieco… obniżyć. Wychodząc z mieszkania możesz zostawić np. lekko uchylone okno – zimne powietrze zniechęci robaki do grasowania i na pewno pójdą one szukać sobie nowego lokum, już poza mieszkaniem. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o gryzoniach i insektach.
2. Zablokuj dostęp do żywności!
Zauważyłeś rybiki w kuchni? Srebrne robaki uwielbiają żerować w resztkach jedzenia albo sypkich produktach takich, jak ryż czy kasza. Za wszelką cenę powinieneś zatem sprzątać mieszkanie jak najdokładniej oraz… przenieść jedzenie do plastikowych pojemników, ewentualnie zrobionych ze szkła.
Jeżeli nie sprawi to problemu, poszukaj naturalnego wroga robaczków. Boisz się pająków i raczej nie zdecydujesz się na to rozwiązanie? A więc, warto będzie wpuścić do mieszkania… kota! Polowanie na srebrne robaki to jedno z ulubionych zajęć tych czworonożnych pupili domowych!
Rybiki w łazienkach i kuchni – jak się ich pozbyć?
3. Naturalne preparaty na rybiki w łazienkach
Jeżeli to nie pomaga i zastanawiasz się nadal, jak wytępić robaki z domu, możesz sięgnąć po „ostrzejsze” metody. Są one idealne zwłaszcza na robaki z wilgoci w łazience. Oczywiście, możesz sięgnąć po gotowe środki przeciw rybikom – w sprayu czy pudełeczkach. Jeśli jednak nie jesteś zwolennikiem sztucznych preparatów, sięgnij po naturalne metody! Przyda się zatem:
- boraks
- cukier puder
Wymieszaj je ze sobą w proporcji 1:1. Rozkładając mieszankę w łazience z łatwością pozbędziesz się rybików i będziesz mieć spokój na wiele kolejnych miesięcy. Możesz również umieścić taki preparat na trasie, po jakiej rybik cukrowy kursuje. Dzięki mieszance w niedługim, czasie… zaprzestanie wędrówek. A może zainteresuje cię także ten artykuł o robakach w łazience?
4. Domowe pułapki na rybiki
Jedną z popularnych pułapek jest tektura posmarowana dość grubą warstwą płynnego miodu. Celuloza przyciągnie robaki, z kolei miód przyklei je do niej i uniemożliwi ucieczkę! Taką pułapkę należy zniszczyć po upływie kilku dni i… zastąpić nową.
Skuteczne okazują się również inne preparaty, jak lawenda i sok z cytryny. Rybiki niezbyt lubią ostry zapach lawendy oraz cytryny, który bardzo im przeszkadza. Wystarczy zatem przetrzeć kafelki w łazience wodą przyrządzoną z obu składników i… zwalczanie zakończone!
5. Jak się pozbyć rybików praniem i… cukrem?
Boraks i miód nie pomogły? Warto będzie pamiętać o tym, aby robić też częste pranie. Jak już wspominaliśmy, srebrzyki lubią chować się w ubraniach, szczególnie wilgotnych. Należy zatem jak najczęściej wstawiać pranie i starać się nie umieszczać w koszu na pranie żadnych wilgotnych ciuchów, ręczników bądź pościeli! Niestety, ale takie postępowanie zachęci rybiki do zasiedlenia się w wilgotnym materiale.
Ostatnią pułapką jest szklany słój oklejony… taśmą. Koniecznie musi być ona chropowata. Wsyp na dno takiego słoika nieco cukru – będzie on stanowił znakomitą przynętę dla robaków. Zwabione aromatem słodkości, wejdą do słoika po chropowatej taśmie – jednak po śliskiej ściance wewnątrz słoika niestety już się nie „wciągną” do góry, przez co na pewno nie wyjdą ze słoika. Tak złapane robale możesz z powodzeniem wynieść z domu i odstawić np. na łąkę. Bo kto powiedział, że trzeba je od razu… zabijać?