Jak pozbyć się wągrów? Te metody pomogą je usunąć!
Przeszkadzają ci czarne kropki na nosie lub czole? To wągry, czyli zaskórniki, które pojawiają się na twarzy w miejscach największej koncentracji wydzielających łój gruczołów. Jak pozbyć się wągrów, które rozprzestrzeniają się po całej twarzy? Czy usunięcie zaskórników jest trudne? Sprawdź polecane metody, dzięki którym uporasz się z tym problemem!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o polecanych produktach.

Usuwanie wągrów z twarzy na kilka sposobów – wypróbuj jeden z nich!
Soda oczyszczona i domowa pasta na zaskórniki
Czarne kropki na twarzy to nic przyjemnego. Nie dość, że potrafią mocno wpłynąć na zaniżenie naszej samooceny, to w dodatku z pojedynczych wągrów często tworzą się całe kolonie zaskórników na buzi, a czasem i na ciele. Aby sobie z nimi poradzić, warto skorzystać z domowych sposobów. Stosowane są od wielu lat, będąc niezwykle skuteczne. Jednym z najbardziej polecanych składników na zaskórniki, który każdy z nas ma w swojej kuchni, jest soda oczyszczona. Nasze mamy i babcie korzystały z sody nie tylko do pieczenia, ale i do radzenia sobie z problemami hormonalnymi cery – zwłaszcza że soda wykazuje właściwości lecznicze. Dzięki niej stworzyć można np. domową maseczkę sodową, która stać się może idealnym preparatem zwalczającym wągry. Nie dość, że z taką maseczką skórę będzie można dokładnie oczyścić, to w dodatku wygładzić i zmiękczyć. Soda ma w sobie bowiem drobinki, które wykazują złuszczające właściwości. Nie bez powodu zresztą sodę wykorzystuje się również do szorowania różnego rodzaju powierzchni – oczywiście w większym natężeniu, niż potrzeba jej do stworzenia domowej maseczki.
Jak poradzić sobie z wągrami za pomocą sody? Wystarczy zmieszać ją z wodą i nałożyć na skórę naznaczoną czarnymi kropkami. Warto przetrzymać ją przez kilka minut na twarzy, aby buzia mogła się dobrze doczyścić, a preparat zaczął działać. Maseczka sodowa sprawi, że pory na pewno się zwężą, a sebum wydzielające się przez gruczoły łojowe zostanie mocno ograniczone. Warto dodać, że mając przebarwienia albo blizny, maseczka z sody może je także delikatnie rozjaśnić! Tylko jedna łyżeczka sody oczyszczonej zmieszana z jedną łyżeczką wody potrafi zdziałać cuda. Wystarczy połączyć składniki ze sobą i nałożyć pastę punktowo na skórę. Maseczka może mieć nieco lejącą konsystencję, więc powinno się nakładać ją bardzo ostrożnie. Gdy już posiedzisz z nią przez kilka minut na twarzy, delikatnie zmyj maskę letnią wodą. Soda oczyszczona kosztuje tylko kilka złotych za kilogram, zatem jest to budżetowe rozwiązanie, idealne na każdą kieszeń. Dzięki domowej maseczce z sody nie tylko pozbędziesz się wągrów, ale też rozjaśnisz zmiany po trądziku, usuniesz zrogowaciały naskórek, oczyścisz zatkane pory i usuniesz wszelakie bakterie z buzi.
Najciekawsze zabiegi na wągry w gabinecie kosmetycznym
Oczyszczanie twarzy z wągrów może, ale wcale nie musi odbywać się jedynie w domu. Jeśli dysponujesz większym budżetem, możesz zdecydować się na usuwanie zaskórników w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Oto kilka najciekawszych zabiegów, dzięki którym uporasz się z wągrami:
- Peeling kawitacyjny – to zabieg nie tylko bardzo skuteczny na uporczywe zaskórniki, ale też wspomagający wygładzenie i rozjaśnienie cery. Peeling przeprowadza się za pomocą specjalnego urządzenia, które emituje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Sprzęt przesuwany jest po twarzy punktowo, właśnie w taki sposób ją oczyszczając.
- Oczyszczanie manualne – to mechaniczne usuwanie zaskórników, które wykwalifikowany pracownik gabinetu kosmetycznego wykonuje własnymi rękoma. Przed oczyszczaniem manualnym robiony jest demakijaż, a później peeling rozpulchniający. Następnie wągry się wyciska, dezynfekuje twarz i nakłada maseczkę dopasowaną do typu cery.
- Złuszczanie kwasem migdałowym – podczas przeprowadzania takiego zabiegu na twarz najpierw nakłada się środek wyrównujący pH skóry, a następnie preparat ze specjalnym kwasem. Na koniec buzię smaruje się odpowiednim kremem łagodzącym podrażnienia.
- Jonoforeza – do skóry wprowadza się specjalne środki przeciwłojotokowe, złuszczające i przeciwbakteryjne. Robi się to, używając prądu galwanicznego.
Jak poradzić sobie z wągrami? Te metody są bardzo skuteczne
Prawidłowa pielęgnacja skóry twarzy to absolutna podstawa
Jeśli dobrze znasz potrzeby swojej skóry twarzy, zwalczanie zaskórników może okazać się procesem szybkim i bardzo skutecznym. Musisz pamiętać jednak o tym, że cerę skłonną do wyprysków powinno się traktować zupełnie inaczej niż mieszaną lub suchą. Twarz, która ma tendencję do wyprysków, powinna być oczyszczana przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Podwójne oczyszczanie pomoże pozbyć się ze skóry twarzy nie tylko nadmiaru sebum, ale też resztek makijażu i kurzu zalegającego w porach. Często jest bowiem tak, że nawet nie mamy świadomości, jak bardzo pory naszej twarzy są zanieczyszczone. Aby zadbać o cerę skłonną do zaskórników, każdego dnia należy myć ją specjalnymi preparatami, które przeznaczone do cery trądzikowej. Najlepsze będą środki niezawierające podrażniających lub wysuszających skórę składników. Wśród podstawowych produktów do pielęgnacji powinien znaleźć się dobrej jakości żel do mycia twarzy, płyn micelarny lub pianka. Do codziennej higieny warto włączyć również tonik, który domknie pory i nie dopuści do tego, aby osadzały się w nich bakterie.
Doskonale sprawdzają się także specjalne szczoteczki do mycia twarzy – zarówno soniczne, jak i mechaniczne. Właśnie one są w stanie dobrze usunąć zanieczyszczenia i złuszczyć naskórek, ale też porządnie go wymasować. Poprawnie używana szczoteczka może sprawić, że substancje aktywne zawarte w kosmetykach lepiej wsiąkną w skórę twarzy, a więc wykażą znacznie lepsze działanie. Po umyciu buzi szczoteczką warto przetrzeć ją dodatkowo dopasowanym do cery tonikiem (bez alkoholu). W ten sposób pH skóry zostanie wyrównane, a także wróci jej naturalna flora bakteryjna. Warto również systematycznie robić peeling całej twarzy, najlepiej 2-3 razy w tygodniu. Ten prosty domowy zabieg pozwala złuszczyć martwy naskórek, jednocześnie ułatwiając usunięcie wągrów. Po peelingu rozprowadzić można maseczkę oczyszczającą o właściwościach antybakteryjnych i ściągających. Na koniec wystarczy wklepać w buzię krem nawilżający o lekkiej i nietłustej konsystencji. Można dodać do niego również kilka kropli serum dobranego pod potrzeby cery. Sprawdź także ten artykuł na temat wągrów na plecach.
Węgiel aktywny na uporczywe wągry – ta maseczka pomoże!
Próbowałeś już wszystkich sposobów, jednak zaskórniki wcale nie chcą pożegnać twojej twarzy? Sięgnij wobec tego po węgiel aktywny, będący doskonałym preparatem na wągry. Dzięki niemu można usunąć większość zanieczyszczeń z buzi, m.in. kurz, bakterie, smog i pot. Węgiel aktywny pomoże odetkać pory, dzięki czemu skóra wreszcie zacznie oddychać, a zaskórniki nie będą miały gdzie się gromadzić. Z węgla aktywnego zrobić można domową maseczkę na pory, która pochłonie z nich wszelakie toksyny, działając przeciwbakteryjnie i oczyszczając twarz. W dodatku sprawi, że tłusta i łojotokowa cera nie będą już w nadmiarze wydzielać sebum.
Do przygotowania domowej maseczki potrzebujesz łyżeczki węgla aktywnego, wodę destylowaną i żelatynę. Wrzuć do rondelka żelatynę z węglem. Następnie dolej do niego wody i wstaw na najmniejszy ogień. Gotuj mieszankę do momentu, aż składniki się rozpuszczą. Zostaw całość do wystygnięcia, a później nałóż w ten sposób powstałą maseczkę na twarz. Po kwadransie ściągnij maskę z buzi, delikatnie ją odrywając. Jeśli będziesz używać maski regularnie, ograniczysz wydzielanie się sebum. Z kolei po kilku miesiącach systematycznej pielęgnacji twarzy pożegnasz się ze znienawidzonymi wągrami.