Jak pozować do zdjęć, aby wyjść jak najkorzystniej

W obecnych czasach zdjęcia stały się podstawowym medium przekazywania treści. Zdjęcia pokazujemy na Facebooku, Instagramie, dzielimy się ze znajomymi. Każde mniej lub bardziej interesujące zdarzenie w naszym życiu staramy się dokumentować i pochwalić się nim innym ludziom. Zdjęcia są jednak zdradliwe, gdyż aparat rządzi się innymi prawami niż rzeczywistość i nierzadko pokazuje coś zupełnie innego niż nasze oko. Niestety zdjęcie pozostaje na długo na widoku, a niekorzystne zdjęcia zamiast cieszyć mogą się stać źródłem naszych zmartwień.

Problem jak ładnie wyjść na zdjęciu dotyczy nie tylko celebrytów. Wiele osób nie lubi się fotografować, gdyż wydaje im się, że źle wychodzą na zdjęciach. Ale czy to znaczy, że musisz na zawsze zrezygnować z fotografowania czy też wrzucania swoich fotek na Facebooka? Niekoniecznie. W większości przypadków jest to kwestia tylko wiedzy jak pozować do zdjęć, aby wyjść najkorzystniej. Bardzo wiele zależy od przygotowania do sesji zdjęciowej oraz przybrania odpowiedniej pozy.

Dobre zdjęcie to nie jest kwestia przypadku i uchwycenia ciekawego momentu. Dobre zdjęcie to także nie jest kwestia urody, fotogeniczności czy jakiegoś szczególnego uroku, który sprawia, że zdjęcia wychodzą ładne. Dobre zdjęcia zawdzięczamy przede wszystkim wiedzy i umiejętności jak pozować do zdjęć.

5 porad, jak ładnie wyjść na zdjęciu

Naturalny uśmiech to najlepszy wyraz twarzy do sesji zdjęciowej

Podstawą dobrego zdjęcia jest uśmiech, który powinien być spontaniczny, niewymuszony i naturalny. Po prostu pomyśl o czymś przyjemnym lub zabawnym i uśmiechnij się do obiektywu. Twarz będzie wyglądała młodziej, jeśli lekko uniesiesz brwi.

Przybierając pozy do zdjęć należy trzymać się prosto, nie garbić się. Najlepiej odchylić ramiona do tyłu, wyciągnąć szyje, zaś głowę wysunąć lekko do przodu. Dzięki temu unikniemy niebezpieczeństwa drugiego podbródka na zdjęciu.

Profesjonalny modeling proponuje takie pozy jak usta w “dzióbek” czy “na rybkę”. Pozy te zostały wyćwiczone przez celebrytów. W przypadku zwykłych osób, trzeba te pozy przećwiczyć i sprawdzić, czy na pewno wyglądamy w nich korzystnie. Bez tego może się okazać, że wyglądamy głupio lub na twarzy pojawia się nienaturalny grymas.

Dobry modeling to także znajomość swojej najlepszej strony. Wbrew pozorom ciało i twarz człowieka nie są idealnie symetryczne. Warto sprawdzić przed lustrem i zrobić trochę próbnych zdjęć, aby wybrać, która strona twarzy wygląda korzystniej, a następnie zawsze pozować z tej strony. Jeśli masz już swoje perfekcyjne zdjęcia, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić film ze zdjęć.

Przygotowując się do sesji zdjęciowej powiększ oczy przez odpowiedni makijaż

Duże oczy należą do kanonu piękna. Nie możemy jednak uzyskać tego przez szerokie otwieranie oczu do zdjęć, gdyż efekt jest nienaturalny. Oczy należy powiększyć optycznie przez odpowiedni makijaż.

Makijaż powinien być przygotowany do sesji zdjęciowej. Dokładnie sprawdź, jak wyglądasz w świetle dziennym i sztucznym, a jeszcze lepiej zapytaj znajomej osoby czy wyglądasz dobrze i czy makijaż nie ma jakichś usterek. Szczególnie zdradliwy jest makijaż rozświetlający skórę, gdyż w świetle lampy błyskowej cera może wyglądać jak przetłuszczona lub na zdjęciu mogą pojawić się niekorzystne rozjaśnione plamy. Warto mieć przy sobie puder matujący.

Najlepsze pozy do zdjęć - asymetrycznie ustawione ręce i nogi

Do zdjęć warto przyjmować takie pozy, aby sprawiać wrażenie osoby otwartej, pewnej siebie. Dlatego też ważne jest ułożenie rąk. Niekorzystnie wyglądają ręce skrzyżowane z przodu, gdyż sprawiają wrażenie braku pewności siebie. Aby uzyskać jak najlepszą kompozycję zdjęcia, najlepiej przyjmować takie pozy, aby ręce ułożone były asymetrycznie. Dobre przykłady to: jedna ręka zawieszona, a druga wsparta na biodrze.

Najlepsze pozy do zdjęć uzyskamy wtedy, gdy będziemy unikać symetrii. Przykłady dobrego ustawienia nóg to:

  • nogi skrzyżowane wydadzą się dłuższe i zgrabniejsze, zaś cała sylwetka bardziej smukła, ta poza pozwoli również wyszczuplić uda,
  • nogi w lekkim rozkroku,
  • stopy powinny być lekko ustawione na boki, ustawienie do środka robi wrażenie dziecięce.
Dziewczyna na niebieskim tle wykonująca pozy do zdjeć typu selfie oraz porady jak pozować do zdjęć
Najlepsze pozy do zdjęć, czyli porady, jak pozować do zdjęć

Jak pozować do zdjęć, aby wyglądać szczupło i korzystnie? Odpowiedzią jest kontrapost

Zdjęcia nie lubią symetrii, dlatego też pozy na baczność, z opuszczonymi rękami nie wychodzą dobrze i interesująco. Idealna poza do zdjęć to kontrapost, odkryty przed wiekami i z powodzeniem stosowany w rzeźbie i malarstwie.

Kontrapost polega na przeniesieniu ciężaru ciała na jedną nogę, podczas gdy druga jest lekko wysunięta do przodu. Ręce powinny być ułożone niesymetrycznie. Jedna może być oparta na biodrze, zaś druga wykonywać jakiś inny gest. W ten sposób jedno ramię jest lekko wyżej, zaś cała sylwetka jest ustawiona lekko bokiem. Zasada ta sprawdza się w sztuce i sprawi, że również twoja osoba będzie wyglądała na zdjęciu znacznie korzystniej.

Przykłady dobrej pozy do zdjęć:

  • wyprostowane plecy i ramiona ściągnięte do tyłu,
  • w przypadku pozowanie w grupie, wszystkie osoby powinny być ustawione w tej samej odległości od obiektywu,
  • ręce nie powinny być przyklejone do ciała, lecz ustawione luźno i swobodnie w lekkim oddaleniu, na przykład jedna oparta o biodro a druga o poręcz fotela, ścianę itp.,
  • postawa otwarta i wyprostowana tworzy wrażenie pewności siebie, dlatego należy unikać garbienia się, pochylania do przodu, krzyżowania rąk na piersi,
  • ustawienie bokiem do obiektywu i spojrzenie poza obiektyw.

Jak ładnie wyjść na zdjęciu w pomieszczeniu i w plenerze? Nie zapomnij o tym co dzieje się w tle

Niebagatelną sprawą, w czasie pozowania do zdjęć, jest otoczenie. Bez względu na to czy pozujesz w pomieszaniu czy w plenerze, rozejrzyj się i sprawdź czy w tle nie ma bałaganu, śmieci czy niekorzystnie wyglądających przedmiotów. Nie raz już ktoś stał się pośmiewiskiem w sieci, gdy opublikował zdjęcia, gdzie w dali w tle znajdowało się coś zupełnie niekorzystnego. Gdy pozujesz do zdjęć sprawdź co robi w tle twoje dziecko lub pies. Pięknie wyglądają zdjęcia w plenerze, jednak tu także warto znaleźć odpowiednie tło, gdzie nie ma z tyłu brzydkich elementów.

Pozując do zdjęć warto również wybrać starannie rekwizyty. W plenerze dobrze wychodzą zdjęcia na rowerze, przy samochodzie, na ławeczce. Warto dobrze zastanowić się co trzymasz w ręku. Na imprezie lepiej być fotografowanych z eleganckim kieliszkiem wina w ręku niż z puszką piwa.

ikona podziel się Przekaż dalej