Jak prać buty w pralce? Oto 5 ważnych zasad
Buty to ta część ubioru, która brudzi się najszybciej. Czyszczenie obuwia zależy jednak od jego rodzaju. Na przykład obuwie skórzane czyści się ręcznie. Na szczęście istnieją rodzaje butów, które łatwo pierze się w pralce. Żeby ich nie zniszczyć i nie uszkodzić pralki warto znać podstawowe zasady prania butów w automacie. Oto kilka przydatnych zasad jak prać buty w pralce.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o praniu.
Rodzaje obuwia i ich czyszczenie
Obuwie skórzane
Mówiąc o butach skórzanych, trzeba zrobić rozróżnienie na zamsz i skórę licową. Każdy rodzaj skóry powinno się prać ręcznie. Pranie w pralce może je bowiem nieodwracalnie uszkodzić, nawet jeśli zastosujemy się do instrukcji. Jednak inaczej czyścimy gładką, a inaczej miękką z drobnymi włoskami.
Kiedy kupujemy obuwie ze skóry, to ma ono zwykle dołączoną instrukcję czyszczenia. Tu powiemy więc tylko ogólnie jak je czyścić. Podstawą pielęgnacji jest omiecenie z kurzu za pomocą suchej szmatki lub szczotki. Następnie można wyprać poważniejsze zabrudzenia, nasączając ściereczkę ciepłą wodą i mydłem. Do obuwia skórzanego z gładkiej skóry licowej najlepiej używać flanelowej szmatki. Flanela nie rysuje powierzchni butów i dobrze zmywa brud. Po umyciu butów detergentami należy je zawsze natłuścić. Buty zamszowe można czyścić za pomocą gumki do ścierania. Dobrą alternatywą jest też skórka do chleba.
Podczas czyszczenia znaczenie ma również kolor butów. Jednym z ciekawych domowych sposobów czyszczenia obuwia z jasnej skóry jest nasączanie ściereczki mlekiem.
Istnieje też szereg preparatów (pianek, emulsji) przeznaczonych specjalnie do czyszczenia skóry. Dodatkowo buty skórzane z gładkiej skóry licowej powinno się pastować. Jeżeli wiesz jak wyczyścić srebro i wypolerować inne gładkie powierzchnie, to pewnie poradzisz sobie z właściwym czyszczeniem i polerowaniem skórzanego obuwia.
Obuwie codzienne
Tak zwane codzienne obuwie może być zrobione z różnych materiałów. W zależności od stylu i wymagań w miejscu pracy mogą być wykonane z żywicy (zwłaszcza tzw. crocsy), sztucznej skóry, tkanin itp. Jeden nie rusza się bez adidasów, innemu nie wypada założyć nic poza skórą. Pierwsze co powinno się zrobić przed praniem to sprawdzić, czy nie zawierają elementów skórzanych. Z obuwiem płóciennym z dodatkami gumowymi pralka powinna sobie poradzić.
Dokładniej o tym, jak prać buty w pralce powiemy w dalszej części poradnika. Tu kilka uwag o tym, kiedy unikać prania w automacie.
Przede wszystkim buty z tkanin mogą mieć elementy skórzane lub zamszowe. Informacja na ten temat znajduje się na opakowaniu lub metce, którą dostaniemy razem z obuwiem.
Nie powinno się też prać botków, szpilek i podobnych butów. Nie tylko szkodzi im pranie, ale one mogą zaszkodzić pralce.
Buty sportowe
Większość obuwia sportowego można wyprać w pralce. Są jednak takie buty sportowe, które mogą się zniszczyć w automacie. Należą do nich buty z membraną. Membrana to wodoodporny materiał z mikroporami, który chroni, ale pozwala oddychać skórze. Zwykle stosuje się ją do butów trekkingowych, ale warto sprawdzić, czy nie jest również elementem innego typu obuwia, które zamierzamy wrzucić do prania.
W sklepach możemy się też natknąć na buty sportowe zrobione ze skóry lub ze skórzanymi elementami. W tym przypadku postępujemy tak, jak opisano wcześniej.
Bez problemu powinny się nadawać do wyprania tenisówki. Nie jest wskazane zbyt częste wrzucanie ich do pralki, bo klej też ulega uszkodzeniu. Jednak przepierka w automacie od czasu do czasu, przy zachowaniu środków ostrożności, nie powinna im zaszkodzić. Nie dotyczy to oczywiście butów szytych. Te ostatnie lepiej dużo znoszą pranie.
Jak prać buty w pralce – pięć zasad
Wiemy już jakich butów nie pierze się w automacie. Teraz wyjaśnimy krok po kroku jak prać buty w pralce:
- Najważniejsza jest temperatura. Żadnych butów, nawet tenisówek, nie powinno się prać w wysokiej temperaturze. Wszystkie zawierają elementy, które mogłyby zostać w ten sposób uszkodzone. Maksymalną dopuszczalną temperaturą jest 40 stopni. Najlepiej jednak wybrać niższą.
- Równie ważny jest program, jaki wybierzemy. Jeżeli jest dostosowany do prania delikatnego, to nie tylko zapewni odpowiednio niską temperaturę, ale niższe obroty. Zbyt szybkie mogłyby bowiem mechanicznie uszkodzić obuwie. Zamiast wybierania programu można ustawić ręcznie niskie obroty. Optymalny wybór to 500 na minutę.
- Nie pierzemy butów ze sznurówkami. Sznurówki można wyprać osobno ręcznie lub wrzucić w specjalnym worku do pralki z innym praniem. Czasem, w zależności od tego, z jakiego materiału są wykonane, można je prać w wyższej temperaturze niż buty.
- Butów nie powinno się prać luzem. Jeżeli nie mamy akurat nic innego do wyprania, to można je wrzucić do worka na pranie. Zamiast worka można włożyć do pralki koc, który będzie amortyzował obijanie się butów po ścianach bębna. Koc, zwłaszcza wełniany i tak powinien być prany w niskiej temperaturze z użyciem programu do delikatnego prania.
- Przy praniu tenisówek czy adidasów nie używamy środków zmiękczających. Nie powinno się też dawać zbyt dużo proszku do prania.
Stosując się do powyższych zasad, powinniśmy skutecznie wyprać nawet najbardziej zabrudzone obuwie sportowe. Warto jeszcze dodać, że grubsze zabrudzenia – np. wyraźnie odstające kawałki błota, powinno się wyczyścić ręcznie przed wrzuceniem do prania. Można to zrobić za pomocą szczoteczki lub gąbki. Sprawdź także ten artykuł o praniu butów w pralce krok po kroku.
Czyszczenie obuwia – dodatkowe wskazówki
Suszenie butów
Kiedy pierze się buty z miękkiej tkaniny, to mogą one łatwo ulec odkształceniu. Dlatego drugim ważnym etapem jest właściwe suszenie. Najprostszym sposobem na wysuszenie tenisówek i adidasów po praniu jest włożenie do środka zwiniętych gazet. Mogą to być oczywiście również inne niepotrzebne kawałki papieru. Taki materiał nie tylko pozwala utrzymać odpowiedni kształt buta, ale przyspiesza wchłanianie wilgoci.
Odradzamy suszenie butów na grzejniku. Chociaż jest to popularny sposób radzenia sobie z mokrymi butami, to działa niszcząco na but. Nawet w przypadku zszywanych butów sportowych nie jest to najlepszy pomysł. Suche powietrze z grzejnika nie tylko powoduje pękanie gumy, ale zmniejsza elastyczność szwów. Mniej szkodliwe jest używanie suszarki do włosów, ale tylko w przypadku kiedy naprawdę potrzebujemy bardzo szybko mieć suche obuwie. Zamiast tego przykładać i wymieniać regularnie ręczniki papierowe. Dzięki temu wilgoć z butów szybciej zniknie.
Niektóre poradniki wymieniają jeszcze sodę oczyszczoną. Ten uniwersalny preparat, poza innymi właściwościami, wchłania wilgoć i nieprzyjemny zapach z wnętrza butów. Trzeba tylko uważać z używaniem jej na niektórych kolorowych tkaninach. Jeżeli czytaliście poradniki jak wybielić firanki czy obrus, to wiecie, że sody używa się również jako wybielacza. W przypadku kolorowych tkanin jest więc niewskazana.
Jak czyścić większe zabrudzenia
Wspominaliśmy już, że przed praniem butów dobrze jest oczyścić je z największych zabrudzeń. Wyraźnie przylepione błoto, glina czy psie odchody tylko utrudnią pranie w pralce. Istnieje kilka sposobów na usunięcie takiego brudu z buta. Niektóre rodzaje błota same odchodzą po przesuszeniu. Należy je wtedy tylko zdrapać patykiem lub nożem. Trzeba oczywiście uważać, żeby nie uszkodzić i nie porysować samego buta. Inny sposób to zamoczenie podeszwy w letniej wodzie i odczekanie aż brud się trochę rozpuści. To dobre wyjście, jeżeli mamy do czynienia z gliną lub psią kupą. Doskonałym narzędziem do usuwania takiego rozmoczonego brudu jest stara szczoteczka do zębów. Jest na tyle delikatna, że nie porysuje powierzchni, ale potrafi dokładnie zmyć zabrudzenia.
Pranie butów w automacie jest dobrym sposobem, żeby szybko pozbyć się brudu. Jeżeli będziemy przestrzegać podstawowych zasad, to buty nie powinny ulec zniszczeniu.