Jak prać czapkę z daszkiem?

Kaszkietówki – na co zwrócić uwagę?

Niezależnie od tego, czy wolisz fullcapa, kaszkietówkę bądź bejsbolówkę, czapkę z daszkiem należy… czyścić! Ważne jednak, żeby robić to umiejętnie i ze świadomością produktu. Jak wyprać ulubioną czapkę, żeby nakrycie głowy nie odbarwiło się bądź nie zmieniło swojego pierwotnego kształtu? Otóż, należy zwracać uwagę na metkę, która znajduje się w środku czapki. Warto zapoznać się z symbolami, jakie się na niej mieszczą. To informacje od producenta, jakie wskazują na to, w jaki sposób czyścić czapkę oraz w jakiej temperaturze możesz ją wyprać.

Nie zapomnij również o tym, że każde regularne pranie czapki z prostym daszkiem powoduje, że zaczyna się ona nieco odkształcać oraz spierać. Lubisz swoją czapkę i jesteś do niej przywiązany? Zatem, staraj się traktować ją jak najdelikatniej. Przez to, będziesz cieszyć się swoją czapką jeszcze przez… długi czas!

Tłuste plamy na czapce kontra pralka

Chcesz wrzucić fullcapa do prania? No cóż, nowoczesne pralki najczęściej posiadają program prania ręcznego – zatem, kaszkietówki będzie najlepiej wyprać właśnie w tego typu programie. Niestety, ale w pralce nie wypierzesz niektórych rodzajów czapek – kiedy np. w środku posiadają one tekturowe wypełnienie. Kiedy jednak zdecydujesz się wyczyścić czapkę w pralce, ustaw ją na jak najniższą temperaturę prania. Możesz też posiłkować się informacjami zaleconymi na metce przez producenta. Warto będzie w przypadku czapki zrezygnować z wirowania!

Czerwona i niebieska czapka z daszkiem oraz porady, jak prać czapkę z daszkiem fullcap oraz inne czapki z daszkiem
Jak prać czapkę z daszkiem (fullcap)? Poradnik praktyczny

Pamiętaj o tym, że wysoka temperatura ustawiona w pralce może sprawić, że tkanina zacznie się kurczyć. Wówczas bejsbolówka zacznie się odkształcać, a także może się znacznie zdeformować jej materiał. Szybkie obroty wirowania zrobią z czapką… dokładnie to samo! Zatem, odpuść sobie wysokie temperatury w pralce i wirowanie, o ile czapka ma wyjść z prania… „cało i zdrowo”! Wolisz wyprać czapkę ręcznie? Sprawdź także ten artykuł z poradami na temat prania ręcznego.

Jak wyprać czapkę z daszkiem?

Fullcap a środki do prania

Niektóre środki używane do prania mają dość negatywny wpływ na stan czapek. W celu wyeliminowania prawdopodobieństwa zniszczenia czapki, zrezygnuj z proszków bądź silnych, chemicznych detergentów. Niestety, ale mogą zostawić na czapce zacieki lub białe smugi. Na czarnych fullcapach widać to wówczas… najmocniej! Mało tego, silne detergenty powodują zmiany we właściwościach materiału – zwłaszcza, gdy czapka posiada membranę. Zrezygnuj więc z mocnych środków do prania i używaj jedynie łagodne płyny – najlepiej zmiękczające. Możesz także wykorzystać w tym celu… szare mydło! Produkty te dają się dość łatwo wypłukać. Pamiętaj, że czapka z daszkiem nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji – chodzi o to, by odświeżyć tkaninę od środka. A więc, zadbaj przed wszystkim o miejsca na czapce, gdzie stykać się będzie ona z… głową!

Oprócz tego, możesz również skorzystać z nieco wilgotnej gąbki bądź ręcznika, którym przetrzesz delikatne zabrudzenia. Pocieranie i lekkie namaczanie z całą pewnością usunie drobne zanieczyszczenia. Nie trzyj czapki zbyt mocno, ponieważ materiał zacznie się… ścierać i mechacić!

Jak prać czapkę z daszkiem? Wskazówki

  1. Nie pomijaj suszenia! – nie susz jednak czapki na słońcu, ponieważ kolor może wyblaknąć. Staraj się też nie trzymać jej na kaloryferze czy traktować suszarką. Nałóż ją np. na wazon i pozwól samej schnąć. Dzięki temu, nie straci kształtu!
  2. Unikaj wysokich temperatur w pralce! – pierz ją w zimnej wodzie i w krótkim cyklu. Unikaj też suszarki bębnowej, która z całą pewnością wygnie daszek w… drugą stronę!
  3. Unikaj wybielacza! – środki do prania, jakie zawierają wybielacz, nie powinny wylądować w pralce razem z czapką. Kiedy bowiem ich użyjesz, czapka na pewno się odbarwi bądź… wyblaknie!
  4. Staraj się prać ręcznie! – w tym celu, należy wlać do miski letnią wodę i użyć mało agresywnego środka. Może to być np. szare mydło albo delikatny płyn do mycia naczyń. Jeżeli na czapce jest brudne miejsce, możesz z preparatu skorzystać miejscowo. Warto też delikatnie przeszorować fullcapa szczoteczką do zębów. Oczywiście taką, której nikt wcześniej do zębów… nie użył!
  5. Wymocz czapkę! – kiedy zostawisz czapkę na kilka godzin w wodzie z np. mydłem, plamy zaczną… znikać! Możesz także, o ile zabrudzenia jeszcze gdzieś zostaną, ponownie skorzystać ze szczoteczki do zębów. Szoruj bejsbolówkę powoli i delikatnie.
  6. Wypłucz czapkę! – kiedy już czapka się wymoczy, warto będzie ją wypłukać w ciepłej wodzie, a następnie pozbyć się wilgoci ręcznikiem. Połóż ją później na ręczniki i zostaw do swobodnego, samodzielnego wyschnięcia. Jeżeli chcesz zachować kształt fullcapa, użyj do tego przydatnego gadżetu, na który możesz czapkę położyć – zupełnie tak, jakbyś zakładał czapkę… na głowę!
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny