Rodzaje jedwabiu – w jaki sposób najlepiej prać tkaninę?

Prawdziwy jedwab naturalny jest jedną z najmocniejszych tkanin na świecie. Wykonana jest z włókien białkowych, które pochodzą z kokonów jedwabnika. Pomimo dużej wytrzymałości, to także niezwykle delikatna, połyskująca tkanina. Kojarzona jest zwykle z luksusem, dlatego też wymaga szczególnej pielęgnacji. Nie wolno prać jedwabiu w tradycyjnych środkach!

Tkanina występuje w dwóch rodzajach. Jeden pochodzi z kokonu jedwabnika dębowego dziko żyjącego, natomiast drugi z kokonu jedwabnika morwowego – hodowanego w specjalnych warunkach (jedwab morwowy). Na czym polega różnica? Tkanina z dzikiego włókna ma ciemniejszą barwę (czarna lub szara).

Dlatego, gdy powstaje z niej ubranie, materiał wybielany jest za pomocą chemii (może wywoływać podrażnienia). Na dodatek jest sztywny i niezbyt przyjemny. Jedwab morwowy jest zupełnie inny. Cechuje go bardzo przyjemna w dotyku niezwykła gładkość. Tkanina jest elastyczna i bardziej odporna. Poniżej zamieszczamy instrukcję mówiącą o tym, jak prać jedwab. Jeśli zainteresował cię ten temat,w tych artykułach znajdziesz więcej porad o praniu.

Jak prać jedwabną sukienkę?

Absolutnie nie wolno używać tradycyjnych środków piorących, ponieważ zniszczą tkaninę. W takim razie jak prać jedwab, by go nie uszkodzić? Przede wszystkim należy wykonywać czyszczenie ręcznie. Pranie w pralce zdecydowanie odpada. W sprzedaży dostępne są specjalne środki piorące do jedwabiu.

Podstawową zasadą prania jedwabiu w wodzie jest zachowanie szczególnej ostrożności. Należy pamiętać, że czynność wykonuje się w zimnej wodzie. Ubranie powinno być prane zawsze na lewej stronie. Do wody dodaje się niewielką ilość soku z cytryny i octu. Można dodać też trochę soli.

Dobrym środkiem piorącym jest też delikatny szampon. Sukienkę należy kilkakrotnie wypłukać, jednak trzeba pamiętać, że jedwab jest czuły na namaczanie (max. 4 min). Może stracić przez to swoje właściwości. Dlatego kolejnym bardzo ważnym etapem jest odpowiednie wysuszenie jedwabnej sukienki oraz jej prasowanie (nie wolno robić tego na sucho).

Prasowanie jedwabiu musi być wykonywane za pomocą bardzo niskiej temperatury, dlatego jest to trudne. Można je suszyć za pomocą specjalnych parownic i generatorów pary.
Jak prać jedwab? Poradnik prania jedwabiu krok po kroku

Ubrania z jedwabiu – suszenie i prasowanie

Wiemy już, jak prać jedwab, dlatego przyjrzyjmy się teraz czynności suszenia i prasowania. Jedwab naturalny nie może być suszony na słońcu. Czynność powinna odbywać się z wykorzystaniem ręcznika. Jedwabne ubranie należy rozłożyć w poziomej pozycji na ręczniku, a następnie zwinąć ręcznik w rulon.

Dzięki temu tkanina nie ulegnie rozciągnięciu. Ważny jest też sposób prasowania tkaniny. Po wypraniu, prasowanie jedwabiu powinno odbywać się na lekko wilgotnej tkaninie. Nigdy na sucho. To może jedynie mocno uszkodzić jedwab.

Powyższe wskazówki mówiące o tym, jak prać jedwabną sukienkę z pewnością będą bardzo przydatne. Specyfika prania jedwabiu jest przecież jednakowa. Warto więc pamiętać, że pranie jedwabiu należy wykonywać w zimnej wodzie, prasowanie na lewej stronie ubrania, a suszenie, byleby nie na słońcu. Pranie w pralce jest zakazane.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny