Kurtki z pierza w pralce

W czym prać kurtkę puchową?

Kurtki z pierza są bardzo specyficznym okryciem wierzchnim. Nie dość, że są lekkie jak piórko, to bardzo skutecznie trzymają ciepło. Dzięki właściwościom termoizolacyjnym bardzo często wykorzystywane są przez alpinistów. Kurtki zimowe z pierza nie są jednak kupowane tylko z przeznaczeniem na górskie szlaki. Na rynku prócz zimowych, dostępne są także przejściowe kurtki puchowe.

Należy wiedzieć, że tego typu kurtki wymagają szczególnej konserwacji, by mogły służyć nam przez długi czas. Często zdarza się nawet, że niektóre osoby w obawie o utratę właściwości puchu lub zniszczenie kurtki, decydują się wcale jej nie prać. Obawy okazują się słuszne. Nieumiejętne pranie może spowodować „zbicie” się puchu, przez co kurtka straci po części swoje właściwości. Kurtka puchowa jak najbardziej może być prana.

Zatem jak prać puchową kurtkę i w czym najlepiej to robić, aby nie uszkodzić jej wypełnienia? Zwykle na metkach nie ma zapisu, który zakazywałby prania kurtki w pralce. Oczywiście nie można tego robić zbyt często. To zniszczyłoby kurtkę. Do prania najlepiej wykorzystać specjalne detergenty, przeznaczone tylko do puchowych kurtek. Można użyć też bardzo delikatnych środków piorących. W tym wypadku należy pamiętać, że pranie chemiczne kurtek absolutnie nie wchodzi w grę. Dlatego przydatne mogą okazać się nasze porady, jak prać puchową kurtkę, gdyż najlepiej zrobić to w domu. A może zainteresują cię także porady dotyczące wywabiania plam z ubrań?

Jak prać puchową kurtkę?

Wiemy już, że pranie chemiczne jest niedozwolone dla puchowej odzieży. Bardzo łatwo można ją w ten sposób zniszczyć. I tu pojawia się pytanie, jak prać puchową kurtkę, aby zachowała swój fason? Są na to dwa niezawodne sposoby. Kurtkę można prać w pralce lub ręcznie. Wybór należy do nas. Wybierając opcję numer jeden, rodzi się kolejne pytanie - jak wyprać kurtkę puchową, by nie ucierpiało wypełnienie? Na początek koniecznie trzeba sprawdzić zapis na metce. Najlepsza metoda to pranie z piłkami tenisowymi.

Najpierw należy odwrócić kurtkę na lewą stronę. Następnie powinno się zgnieść ją tak, by pozbyć się powietrza z wnętrza. Kolejny krok polega na zamoczeniu kurtki w wodzie. Jeśli odzież ma plamy, można delikatnie wyczyścić je, używając miękkiej szczoteczki. Po tych czynnościach można włożyć kurtkę do pralki.

W bębnie pralki najlepiej umieścić piłki tenisowe. Dla wielu może wydawać się to dziwne, jednak zastosowanie metody z piłkami tenisowymi jest ważne. Zapytacie pewni,e jak wyprać kurtkę puchową z użyciem piłek i po co się to robi? Odpowiedź jest prosta. Piłki tenisowe umieszczone w pralce razem z kurtką wprawiane są w ruch wirowy, dzięki czemu rozbijają kaczy puch (a także inne jego rodzaje) podczas prania. Zastosowanie tej metody gwarantuje, że kurtka po wypraniu w pralce wygląda jak nowa. Kurtki puchowe mogą ulec zabrodzeniom, więc sprawdź także porady, jak usunąć plamy z herbaty.

Pranie kurtki puchowej w pralce jest możliwe, jednakże może to być nieco niebezpieczne dla materiału i wypełnienia. Kurtka puchowa z pierza czasami wymaga odświeżenia
Jak prać kurtkę puchową z pierza? Praktyczny poradnik

Jak suszyć kurtkę puchową? - skuteczne sposoby

Suszenie kurtki puchowej w suszarce

Suszenie kurtki z pierza lub puchu również nie należy do skomplikowanych czynności. Trzeba jednak wiedzieć, jak należy to robić oraz czego unikać. W tym przypadku mogą posłużyć nam opinie osób, które mają już za sobą pranie puchowych kurtek. Postępując zgodnie z radami, zbity puch okaże się przeszłością.

Po wypraniu w pralce zalecane jest suszenie kurtki puchowej w suszarce bębnowej. I w tym wypadku pomocne będą piłki tenisowe. Podczas suszenia piłki będą rozbijać puch, który zostanie całkowicie wysuszony. Możemy być pewni, że delikatny program nie zniszczy odzieży. Co więcej, dokładnie ją wysuszy. Konieczne w tym wypadku jest też zmniejszenie temperatury suszenia. Maksymalnie zaleca się 60 stopni.

Suszenie kurtek puchowych z piłkami tenisowymi nie jest jednak konieczne. To jedynie jeden ze sposobów. Dzięki niemu zbite pod wpływem wody grudy puchu, skutecznie są rozbijane. Takie rozwarstwianie pomaga lepiej wysuszyć odzież. No dobrze, ale jak suszyć kurtkę puchową, jeśli nie posiadamy suszarki? A może zainteresują cię także suszarki łazienkowe na pranie?

Jak suszyć kurtkę puchową bez użycia suszarki?

Nie każdy przecież posiada suszarkę elektryczną do prania. I tu nasuwa się pytanie, jak suszyć kurtkę puchową bez użycia tego urządzenia? Nie ma w tym nic trudnego. Największą trudność stanowi zwykle niewiedza. Brak znajomości konserwacji puchowego wypełnienia może doprowadzić do zdeformowania kurtki, co w konsekwencji tworzy zbity puch, a kurtki puchowe tracą swoje właściwości.

Najważniejszą rzeczą, jaką należy zapamiętać, jest pozycja, w jakiej powinno się suszyć odzież puchową. Absolutnie nie wolno wieszać mokrej kurtki puchowej. Zawsze powinno się suszyć ją w pozycji leżącej. Skąd takie zalecenia? Otóż jeśli powiesimy mokrą kurtkę, wilgotny puch opadnie. W takiej sytuacji struktura kurtki ulegnie zniszczeniu. Najgorsze jest to, że nie będzie można już nic zrobić, by odbudować jej krój.

Odpowiedź na pytanie, jak suszyć kurtkę puchową jest prosta. Suszenie najlepiej przeprowadzić w miejscu słonecznym i przewiewnym. Ważne jest, aby co jakiś czas przekręcać kurtkę na lewą stronę i na prawą, a także rozbijać ręcznie puch. Jeśli odzież pozostawiona będzie nieruchomo, wówczas wypełnienie ulegnie zbryleniu i zdeformuje kurtkę. Stosując powyższe wskazówki, możemy być pewni, że nasza ulubiona puchowa kurtka będzie po praniu wyglądała jak nowa.

Pikowane kurtki zimowe z pierza – problemy w użytkowaniu

Puchowa kurtka pikowana to rodzaj okrycia wierzchniego, który posiada zwykle negatywne opinie. Dlaczego tak się dzieje? Otóż pikowane kurtki z pierza mają to do siebie, że pióra często wręcz wychodzą przez szwy. Ten problem jest bardzo częsty, a do tego bardzo drażniący. Nie wystarczy wiedzieć, jak wyprać kurtkę puchową. Dlaczego więc tak się dzieje? I co można z tym zrobić?

Generalnie pióra nie powinny wychodzić. Jeżeli jednak tak się dzieje, oznacza to, że materiał kurtki jest źle dobrany. Gdy jest zbyt cienki, ostre zakończenia piór z łatwością go przebijają i wychodzą. Przyczyną mogą być również niedokładne szwy. Na pytanie, czy można temu zaradzić, odpowiedź brzmi: nie. Dlatego, zanim zdecydujemy się na zakup kurtki, wybierzmy producenta, który oferuje wysoką jakość odzieży.

Podsumowując, kurtki zimowe z pierza, które wypełnia naturalny gęsi lub kaczy puch, można wyprać w pralce. Powyższe porady z pewnością będą pomocne, gdy pojawi się dylemat, w czym prać kurtkę puchową oraz w jaki sposób ją suszyć. Trzeba zapamiętać, że kurtki z pierza należy prać z piłkami tenisowymi. Pranie chemiczne jest w tym przypadku niedozwolone. Stosując się do wskazówek jak prać puchową kurtkę, nasza ulubiona kurtka pikowana nigdy nie straci na atrakcyjności.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny