Jak prać ręczniki w pralce? Cenne uwagi

Pranie ręczników należy do podstawowych obowiązków domowych. Każdy ręcznik, na przykład z bawełny przed pierwszym użyciem powinno się najpierw uprać. Dzięki temu stanie się bardziej chłonny i pozbawiony wszelkich nieczystości. Miękkie ręczniki to przecież duży komfort. W dalszej części określimy, w ilu stopniach prać ręczniki.

Przed przystąpieniem do prania należy posegregować ręczniki. Ważna jest kolorystyka. Nie powinno się ich także prać z innymi ubraniami. Gwarantem dobrego prania jest stosowanie się do symboli na metkach. Wybór programu prania zależny jest bowiem od tego, czy ręczniki są bardzo zabrudzone (cykl z praniem wstępnym), czy wymagają jedynie odświeżenia (program bawełna).

Temperatura prania uzależniona jest głównie od materiału, z jakiego wykonany jest ręcznik. Jeśli zastanawiacie się, w ilu stopniach prać ręczniki, warto zerknąć na metkę. Zazwyczaj ręczniki pierze się w temperaturze ok. 60 stopni. To optymalna temperatura prania ręczników, ponieważ wówczas giną wszelkie bakterie, wirusy i grzyby. Sprawdź także, co oznaczają poszczególne symbole na metkach.

Jest kilka sposobów na to, jak prać ręczniki, by były miękkie i chłonne. Nie powinny mieć zbyt wysokiej temperatury i należy do nich dodać płyn do płukania
Jak prać ręczniki - wybór programu, temperatura i inne porady

Jak zmiękczyć ręczniki?

Puszyste, miłe w dotyku i miękkie ręczniki dają niezwykły komfort użytkowania. Jest on możliwy, jeśli odpowiednio się o nie dba. Na ich miękkość wpływa sposób prania oraz użyte do tego celu detergenty. Nie zaleca się używania proszku, ponieważ powoduje on szorstkość oraz gorszą chłonność.

Pewnie myślicie teraz, jak zmiękczyć ręczniki, by cały czas były przyjemne w dotyku? Może nam to zagwarantować zastosowanie sody oczyszczonej. Wystarczy dodać do prania pół szklanki sody oczyszczonej i gotowe. Niejednokrotnie słyszy się też, że ktoś poleca gotowanie ręczników. W domowych warunkach to absurd.

Wyjątkiem są jedynie ręczniki dla niemowląt oraz te używane w hotelach i szpitalach. Co daje gotowanie ręczników? Otóż dzięki tej czynności utrzymywany jest najwyższy poziom higieny. Pranie w 90 stopniach zabija wszelkie zarazki i bakterie, lecz ma pewną wadę. Materiał bardzo szybko traci puszystość i ulega zniszczeniu.

Suszenie ręczników na świeżym powietrzu jest najlepszym rozwiązaniem. Powinno się to zrobić w zacienionym miejscu. Można także wykorzystać suszarkę bębnową.
Jak prać ręczniki - wybór programu, temperatura i inne porady

Jak powinno się suszyć ręczniki?

Wiemy już, jak prać ręczniki w pralce, jednak ich miękkość i puszystość osiągana jest dopiero po wysuszeniu. Co gorsza, nieumiejętne suszenie może powodować nieprzyjemny zapach ręczników. W jaki sposób należy je więc prawidłowo suszyć?

Nie zaleca się wirowania ręczników, natomiast suszenie w suszarce bębnowej daje najlepszy efekt. Nie każdy jednak posiada suszarkę. Dlatego alternatywą prawidłowego suszenia ręczników jest rozwieszenie ich na świeżym powietrzu, w zacienionym miejscu.

Użytkując ręcznik, należy pamiętać, aby zawsze rozwiesić go do wyschnięcia. Wszelkie zgniecenia mogą spowodować, że ręcznik zacznie śmierdzieć. Stanowi to doskonałe siedlisko do rozwoju bakterii. Warto więc zapamiętać powyższe rady mówiące o tym, jak prać ręczniki w prawidłowy sposób. Dzięki temu długo będą miękkie i puszyste.

ikona podziel się Przekaż dalej