Jak prasować koszule? Podstawowe zasady prasowania

Jak perfekcyjnie prasować koszulę? Prasowanie eleganckich koszul bardzo często przyprawia o ból głowy. Jednak dobrze wyprasowana koszula jest wizytówką każdego. Świadczy przede wszystkim o dbałości o wygląd. Nie można więc od razu się poddawać. Wyprasowanie koszuli nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy, że będziemy stosować kilka podstawowych zasad co do tego, jak wyprasować koszulę.

Po pierwsze, lepiej prasuje się koszule, które są delikatnie wilgotne (nie mokre!). Można więc pomagać sobie poprzez skrapianie materiału wodą. Prasowanie mokrej koszuli mogłoby ją zniszczyć. Na materiale widoczne byłoby świecenie. Po drugie, ważna jest tkanina, z jakiej wykonano koszulę. Niektóre potrzebują nieco więcej czasu, by dobrze je wyprasować.

Po trzecie, ciemne, bawełniane oraz lniane koszule najlepiej jest prasować przez ściereczkę. Wtedy mamy pewność, że materiał nie będzie się świecił. Po czwarte, prasując koszulę, należy zachować ostrożność, manewrując żelazkiem przy guzikach. To ważne, ponieważ temperatura prasowania odpowiednia dla koszuli, może okazać się niekorzystna dla materiału, z jakiego wykonane są guziki. Prześledźmy więc, jak prasować koszule w prawidłowy sposób. A może zainteresują cię także porady dotyczące prania?

Jak wyprasować koszulę na kant?

Prasowanie koszul - prawidłowa kolejność

Prasowanie koszuli zawsze powinno rozpoczynać się od zwilżenia tkaniny. W pierwszej kolejności powinno się wykonać prasowanie kołnierzyka koszuli. Czynność odbywa się na rozłożonym kołnierzyku. To bardzo ważna część koszuli, ponieważ najbardziej rzuca się w oczy. Z tego względu prasowanie kołnierzyka powinno być bardzo dokładne. Nie zaleca się zaprasowywania złożonego kołnierzyka.

Kolejny krok to obszar barków. Tylna górna część koszuli często stanowi najbardziej problematyczne miejsce do wyprasowania. W tym celu wykorzystuje się wąski koniec, jaki posiada każda deska do prasowania. Górną część koszuli, należy nałożyć płasko na deskę i wyprasować. Tak samo drugi bark oraz środkową część. Następnie prasuje się mankiety. Tutaj konieczne jest, by guziki były odpięte. Na koniec można jedynie przeprasować zapięty mankiet na kant (guzikami do góry).

Po mankiecie przychodzi czas na prasowanie rękawów koszuli. Niektóre deski wyposażone są w małe podłużne deseczki (tzw. rękaw do prasowania), na których prasowanie rękawów koszuli jest znacznie prostsze (brak jednak kantu). Tradycyjne deski niestety nie posiadają takiego dodatku, dlatego koszule prasuje się „na kant”. Dalej prasuje się tył koszuli na lewej stronie od góry do dołu.

Na koniec pozostaje przód koszuli. Na desce należy rozłożyć najpierw jedną, potem drugą połowę koszuli. Okolice barku koszuli najlepiej jest nałożyć na wąską część deski do prasowania, wtedy łatwiej będzie uprasować przód koszuli. Prasowanie przebiega od góry do dołu.

Jak prasować koszule? To wszystko zależy od tego, z jakiego materiału zostały wykonane. Prasowanie za pomocą pary także dobrze się sprawdza.
Jak prasować koszule - praktyczny poradnik w kilku łatwych krokach

Prasowanie różnych materiałów – porady

Nie każda koszula jest jednak prosta do wyprasowania. Są materiały, które sprawiają bardzo wiele kłopotów. Niektóre z nich łatwo można wyprasować, wykorzystując ogólne zasady prasowania koszul. Jednak nie w każdym przypadku będzie to pomocne. Jak wyprasować koszulę z takiego materiału?

Na przykład koszule bawełniane oraz lniane bardzo trudno jest dokładnie wyprasować. Niewielkie zagniecenia nie dają się wręcz uprasować, przez co koszula nie wygląda estetycznie. Prasowanie bawełny jest bardzo uciążliwe (zależnie od jakości materiału) i wymaga naprawdę dużo cierpliwości. W takim przypadku najważniejsze jest ciągłe zraszanie i cierpliwość. To z pewnością pomoże dobrze wyprasować koszulę.

Jeszcze gorzej, gdy posiadamy koszulę wykonaną z popeliny. To niezwykle mocna tkanina o płóciennym splocie. Jednak największą wadą materiału jest ogromna podatność na zgniecenia. Krótko mówiąc, są to najbardziej eleganckie koszule, lecz najtrudniejsze do wyprasowania.

Sposoby prasowania – koszule męskie i damskie

Jak wyprasować koszulę? Prasowanie za pomocą pary

Jak prasować koszule bez użycia żelazka? W dzisiejszych czasach prasowanie bawełny bądź innego „uporczywego” materiału, niekoniecznie trzeba wykonywać żelazkiem. Praktycznym urządzeniem jest także parownica. Z pozoru sprzęt przypomina odkurzacz z nieco dłuższym wężem. Parownica posiada zbiornik na wodę, który po nagrzaniu wytwarza parę wodną.

Prasowanie koszuli odbywa się poprzez zbliżenie dyszy do materiału. Wydobywająca się z niej gorąca para wodna precyzyjnie prasuje wszelkie zagniecenia. To znacznie szybszy sposób na wyprasowanie koszuli. Jednak czy tak skuteczny, jak żelazko? Otóż nie, ponieważ prasowanie rękawów koszuli za pomocą parownicy uniemożliwia uzyskanie kantów.

Pomimo wielu ułatwień, jakie gwarantuje użytkownikowi parownica, urządzenie nie pozwala idealnie wyprasować koszuli. To zbyt skomplikowana część garderoby, której zwykle należy poświęcić trochę więcej czasu. W zamian za to otrzymujemy szyk i elegancję, jakie daje dobrze wyprasowana koszula.

Tradycyjny zestaw do prasowania

Prasowanie kojarzy się zwykle z tradycyjnym żelazkiem oraz deską do prasowania. Ten zestaw obecny jest niemal w każdym domu. Kształt, jaki posiada każda deska do prasowania, pozwala na dokładne uprasowanie każdej rzeczy. Węższa część ma głównie zastosowanie podczas prasowania koszul. Co więcej, prasowanie rękawów koszuli na desce gwarantuje nam uzyskanie eleganckiego kantu.

Praktyczne zastosowanie ma także rękaw do prasowania. Jest to niewielka deseczka przeznaczona właśnie do prasowania rękawów. Na popularnych aukcjach internetowych można ją kupić za kilkanaście złotych. Prasowanie z użyciem rękawa, uniemożliwia jednak uzyskanie kantu.

Powyższe porady oraz prawidłowa kolejność prasowania z pewnością będą pomocne wielu osobom. Warto przyswoić sobie wskazówki, mówiące o tym, jak prasować koszule, by elegancko wyglądały. Mężczyźni także nie powinni mieć już z tym problemu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny