Jak prawidłowo segregować śmieci? Wyjaśniamy nowe przepisy
Dnia 1 kwietnia 2019 roku wkroczyły w nasze życie nowe zasady, dotyczące segregowania odpadów. Selekcja śmieci jest bardzo ważnym elementem codziennego życia każdego mieszkańca – niezależnie od tego czy mieszka w bloku czy też w domu jednorodzinnym. Segregacja śmieci powinna być przez każdego przestrzegana – w przeciwnym wypadku, za niedostosowanie się do przepisów grozić może nawet… konsekwencja karna! Jak segregować śmieci, jak wygląda ich sortowanie oraz jak prawidłowo zrozumieć kolory pojemników? Podpowiadamy!
Jeśli szukasz więcej informacji i wskazówek, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.

Jak segregować śmieci?
Dlaczego segregowanie odpadów i podział śmieci jest tak ważny?
Unia Europejska stara się dziś mocno wpłynąć na uregulowanie kwestii związanej z segregacją odpadów, jakie produkuje każdy z nas. UE wprowadziła więc pewne regulacje co do sortowania śmieci – oczywiście, mając na uwadze dobro mieszkańców większości europejskich krajów. Wymogi unijne pojawiły się wraz z początkiem kwietnia, również w naszym kraju. Według nich, każdy mieszkaniec UE powinien dostosować się do procesu segregacji odpadów.
Dlaczego taki pomysł w ogóle się pojawił? Dlaczego postanowiono sortować śmieci? Otóż, do tego czasu większość ludzi dość nieumiejętnie gospodarowała odpadkami – umieszczając je w nieodpowiednich kontenerach. Podział śmieci zresztą dla wielu do tej pory jest bardzo niejasny. Wiele osób kompletnie nie wiem, czy są bio śmieci, odpady zmieszane bądź nawet gdzie wyrzucić… kolorowe szkło, plastik lub metal! Właśnie dlatego należy zapoznać się z przepisami, jakie regulują sortowanie odpadów. Kiedy poznamy zasady sortowania odpadów i będziemy potrafili poprawnie wyrzucać śmieci, wpłynie to znacznie na komfort naszego życia i tym samym… poprawę środowiska! Sprawdź także ten artykuł z nowymi zasadami segregowania śmieci.
Kolory pojemników – segregacja śmieci krok po kroku
Do tej pory wiele ludzi ma problemy z prawidłowym sortowaniem śmieci. Oczywiście, wypada więc jak najszybciej się tego nauczyć – zwłaszcza, że nieumiejętne wyrzucanie odpadów może skończyć się nawet… odpowiedzialnością karną! Pamiętaj, że segregując odpady przyczyniasz się nie tylko do poprawy jakości otoczenia, w jakim funkcjonujesz. Ułatwiasz tym samym pracę ludzi zajmujących się dokładniejszym sortowaniem odpadów oraz… chronisz przed odpowiedzialnością karną, związaną z nieznajomością obecnego prawa!
W większości polskich miast można zauważyć coraz to więcej kolorowych kontenerów. Oczywiście, nie każdy do końca rozumie… który do czego służy! Selekcja śmieci związana jest mocno z barwami owych pojemników. Każdy jeden kolor odpowiada innym odpadom, jakie należy w nich umieścić. Możemy wyróżnić aż 5 różnych kolorów. Spróbujmy sprecyzować sobie, do jakiego należy wyrzucać dane odpady!
- Żółte pojemniki – powinieneś wrzucić do niego metal i tworzywa sztuczne (plastik) – a więc, są to np. opakowania po jogurtach, kartony po mleku, kartoniki po sokach, metalowe puszki po rybach, foliowe worki, opakowania po środkach do mycia włosów czy higieny intymnej, butelki po płynach do prania, zużyte opakowania po paście do zębów czy styropianowe opakowania.
- Niebieskie pojemniki – właśnie tutaj należy wyrzucać papier – a więc, papier pakowny, gazety, tekturę, opakowania kartonowe, zeszyty czy nawet pojemniki po jajkach. Pamiętając przy tym, żeby pojemniki owe nie były zatłuszczone bądź mokre.
- Zielone pojemniki – do takich kontenerów wrzucaj szkło – a więc, butelki po piwie, słoiki czy szklane opakowania. Segregowanie śmieci szklanych nie obejmuje w tym przypadku rozbitych luster, zbrojonego szkła bądź szkła hartowanego.
- Brązowe pojemniki – wrzucaj tu bio śmieci – zatem, resztki jedzenia w postaci ogryzków, skorupek po jajkach, fusy z kawy czy obierki po warzywach i owocach. Muszą to być sortowane bio odpady, jakie będą mogły rozłożyć się naturalnie w środowisku.
- Szare lub czarne pojemniki – tutaj trafiają odpady zmieszane – a więc kości i resztki mięsa, papierowe ręczniki, pieluchy niemowlęce, rozbite talerze, zatłuszczone opakowania, a także papier nawilżany.

Segregowanie odpadów – wszystko, co musisz wiedzieć
Jak segregować śmieci – opisy kolorowych kontenerów
Kolory pojemników na odpady to jedno. Co jednak, jeżeli nie każdy będzie w stanie wizualnie zapamiętać, do czego one służą? Oczywiście, błyskawicznie znaleziono na to sposób! Każdy jeden kolorowy kontener został odpowiednio opisany. Dzięki podpisom każdy mieszkaniec powinien mieć zatem jasność co do tego, gdzie wylądować powinny posortowane śmieci. Przez kolejne lata powinniśmy nauczyć się zarówno kolorów, jak i nazw pojemników. Czeka nas okres przejściowy, który ma na celu wprowadzenie wśród mieszkańców dobrych nawyków. Przepisy mają też umożliwić przyswojenie tych niezwykle ważnych zasad. Oto napisy z poszczególnych pięciu kontenerów na odpady, jakie powinny pomóc prawidłowo posortować śmieci:
- Szkło – tu wrzucamy szklane butelki oraz opakowania.
- Papier – tu wrzucamy wszelakiego rodzaju tekturę i papier.
- Metale tworzywa sztuczne – tu wrzucamy plastik oraz metalowe opakowania.
- Bio – tu wrzucamy biodegradowalne odpady kuchenne.
- Odpady zmieszane – tu wrzucamy komunalne odpady, jak zużyte pieluszki czy resztki mięsa.
Niebezpieczne odpady – czego nie można wrzucać do pojemników na śmieci?
Pod żadnym pozorem nie należy do kolorowych pojemników, jakie zostały opisane powyżej, wrzucać materiałów niebezpiecznych – zagrażających zdrowiu oraz życiu ludzi i zwierząt. Takich, które na pewno nie są w żadnym stopniu przyjazne dla środowiska. Unikaj więc wrzucania do kontenerów:
- żarówek
- baterii
- budowlanych materiałów
- sprzętu elektronicznego
- lekarstw po terminie
- farb, lakierów i smarów
W wielu miastach na tego typu śmieci istnieją punkty, ze specjalnymi pudełkami lub pojemnikami – np. w sklepach. Są one odpowiednio podpisane – zatem będziesz wiedział, do którego możesz wrzucić zużyte baterie czy elektronikę. Zanim wyrzucisz takie odpady bezwiednie do kosza przeczytaj, gdzie w mieście znajduje się Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W ten sposób na pewno pozytywnie wpłyniesz na środowisko naturalne, a także na ochronę ludzkiego zdrowia oraz… życia!